Arlan
maitosota
6112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/03/31360
Pääkaupunkiseudun osuuskauppa HOK-Elanto on palauttanut Valion perusmaidon Prismojensa valikoimiin.
Niin onkin parempi.Annetaan asiakkaiden päättää itse mitä ostaa...
on seuraus - näämme varmaan kevään aikana, äänestivätkö asiakkaat jaloillaan. Siis oliko siirtyminen muihin ryhmittymiin pysyväisluontoisempaa, kuin vaan tämän maitoepisodin aikana!
tämä maito vouhotus, tällä samalla logiigalla kaupan hyllyt tyhjentyisivät puoleen nykyisestä,
koska vain monopoli yhtiön tuotteita saisi olla kaupassa myytävänä ja silloin se olisi suomalaisen maaseudun tuho täydellisesti.
Perustelen tämän sillä että Ingmanin maidot on samanlailla suomalaisia kuin Valionkin mutta kun Ingman sattuu olemaan huomattavasti pienempi yhtiö Suomessa kuin Valio, niin nyt Valiolaiset maidontuottajat on saanut kansan ihan vauhkoontumaan ja luulemaan että kaikki Ingmanin maidot olisi ruotsalaista alkuperää, tämä vouhotus todennäköisesti kostautuu suomalaiselle elintarviketeollisuudelle pitkällä juoksulla kun ihmiset huomaa että mistä tässä oikein oli kysymys.
olla pienempi Suomessa mutta entinenhän se onkin. Arlahan osti siitä esin 30% v2006 ja vuonna 2008 loput joten pienuudesta lienee parempi puhua Valion kohdalla.
Vapaassa markkinataloudessa, "ostaa sieltä mistä halvemmalla saa" . Ikävää jos tuottajat eivät saa palkkaansa mutta tämä on tämän kapitalistisen systeemin huono puoli. Pohjois-Korea ei käy kauppaa muiden maiden kanssa mutta ei sillä kuitenkaan taida olla niin kadehtittavat olot. Kuluttajathan viimekädessa äänestävät mikä vaikuttaa ostopäätökseen: hinta, laatu, tuotteen kotimaa tai nämä sopivassa suhteessa.