Koiran kanssa Buenos Airesiin?

BA

Meillä on ollut suunnitteilla muutto Argentiinaan, Buenos Airesiin. Työpaikat sieltä järjestyy sekä miehelle että minulle, ja muiden käytännön asioiden järjestymisen suhteen olen aika luottavainen, mutta tuo koira huolettaa... Tarkoitus olisi kuitenkin olla siellä vähintään vuosi, niin koiraa ei tahtoisi jättää Suomeenkaan.

Pitkät lennotkaan eivät sinänsä huoleta, vaan ihan se päivittäinen elämä siellä... Olisiko kenelläkään tietoa, millaista koiran elämä Buenos Airesissa on? Miten se eroaa suomalaisen koiran elämästä? :) Miten argentiinalaiset suhtautuvat koiriin tms.

Kiiitoskiitoskiitos, jos joku yhtään osaa auttaa! :)

4

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edesmenneen Tigran e

      No en voi Argentiinan osalta sanoa täsmälleen minkälainen suhtautuminen siellä on koiriin. Asuin vuoden Perussa aikoinaan ja hankin sieltä aivan valloittavan Chihuahuan ja Pegingeesin sekasotkun.
      Kotihengettäreni hoiti sitä kun olin töissä ja ihmiset suhtautuivat ihan samalla tavalla kuin Suomessa. Pelkkää ystävällisyyttä.

      Olettaisin, että Argentiinassa on sama juttu. Teille kuitenkin tulee kotiapu,jos kummatkin olette töissä.
      Ja oman kokemukseni mukaan sen voi sanoa "perro que perro".

    • BsAs ystävä

      Koirallasi on niin sanotut kissan päivät Buenos Airesissa. Siellä on kaikilla koira ja niillä päivähoitaja joka vie piskin ulos kun omistajat ovat töissä. Koirat saavat kakkia lähes mihin vaan, kukaan ei katso pahalla (nyt kun minä en ole enää siellä). Puistoja on todella paljon missä koiraa ulkoiluttaa, etenkin jos valitsette Palermon kaupungin osan asuinpaikaksi.

      Jos haluat katsella kuvia miltä kaupunki näyttää niin käy blogissani, siellä on varmaan ainakin tuhat kuvaa, niistä saat käsityksen millaisesta kaupungista on kyse.
      http://vilma.suntuubi.com/

    • tark5ailija

      Airesissa kiinnitin huomiota koirien ulkoiluttajiin joilla oli isoja koira laumoja mukana, tuumin että kyseessä on ulkoilutus piskines...

    • Che maestra

      Ei siellä ainakaan koiran paskoja putsata kaduilta. Kerran meinasi lentää laatta, kun tulin salilta kun se haju oli kesähelteellä sitä luokkaa.

      En muuten suosittele sinne menoa muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe