Koiran kanssa Buenos Airesiin?

BA

Meillä on ollut suunnitteilla muutto Argentiinaan, Buenos Airesiin. Työpaikat sieltä järjestyy sekä miehelle että minulle, ja muiden käytännön asioiden järjestymisen suhteen olen aika luottavainen, mutta tuo koira huolettaa... Tarkoitus olisi kuitenkin olla siellä vähintään vuosi, niin koiraa ei tahtoisi jättää Suomeenkaan.

Pitkät lennotkaan eivät sinänsä huoleta, vaan ihan se päivittäinen elämä siellä... Olisiko kenelläkään tietoa, millaista koiran elämä Buenos Airesissa on? Miten se eroaa suomalaisen koiran elämästä? :) Miten argentiinalaiset suhtautuvat koiriin tms.

Kiiitoskiitoskiitos, jos joku yhtään osaa auttaa! :)

4

1718

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edesmenneen Tigran e

      No en voi Argentiinan osalta sanoa täsmälleen minkälainen suhtautuminen siellä on koiriin. Asuin vuoden Perussa aikoinaan ja hankin sieltä aivan valloittavan Chihuahuan ja Pegingeesin sekasotkun.
      Kotihengettäreni hoiti sitä kun olin töissä ja ihmiset suhtautuivat ihan samalla tavalla kuin Suomessa. Pelkkää ystävällisyyttä.

      Olettaisin, että Argentiinassa on sama juttu. Teille kuitenkin tulee kotiapu,jos kummatkin olette töissä.
      Ja oman kokemukseni mukaan sen voi sanoa "perro que perro".

    • BsAs ystävä

      Koirallasi on niin sanotut kissan päivät Buenos Airesissa. Siellä on kaikilla koira ja niillä päivähoitaja joka vie piskin ulos kun omistajat ovat töissä. Koirat saavat kakkia lähes mihin vaan, kukaan ei katso pahalla (nyt kun minä en ole enää siellä). Puistoja on todella paljon missä koiraa ulkoiluttaa, etenkin jos valitsette Palermon kaupungin osan asuinpaikaksi.

      Jos haluat katsella kuvia miltä kaupunki näyttää niin käy blogissani, siellä on varmaan ainakin tuhat kuvaa, niistä saat käsityksen millaisesta kaupungista on kyse.
      http://vilma.suntuubi.com/

    • tark5ailija

      Airesissa kiinnitin huomiota koirien ulkoiluttajiin joilla oli isoja koira laumoja mukana, tuumin että kyseessä on ulkoilutus piskines...

    • Che maestra

      Ei siellä ainakaan koiran paskoja putsata kaduilta. Kerran meinasi lentää laatta, kun tulin salilta kun se haju oli kesähelteellä sitä luokkaa.

      En muuten suosittele sinne menoa muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 61
      986
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      961
    3. 93
      807
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      51
      748
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      41
      649
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      616
    7. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      49
      558
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      555
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      543
    Aihe