1.4

Kaveri osti tuon auton ja sen kytkin ottaa ylhäältä vaikka kuulema ajettu vajaa puoli vuotta.Kytkinvaijeri tuntui löysältä.Onko siinä vaijerissa säätöä?Ainakin koneen puolelta näkyi vaan sellanen kumitulppa.Hämärän takia ei pystynyt paremmin tutkimaan.Mutta ei siinä näkynyt sellaista säätökierrettä niinkuin vaikkapa japseissa.Joutuuko laittaa uuden vaijerin /kytkimen?
4612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinä on automaattisäätö polkimen päässä jalkatilassa. Yleensä tällaiset häiriöt johtuvat kytkinvaijerin kankeudesta, ellei säätö vetele löysiä tiukalle. Jopa uudet vaijerit ei toimi, alkuperäisistä en tiedä, mutta ainakin varaosien ominaisuus. Itse pääsin mokomasta kun rasvasin kytkinvaijerin kunnolla. Otin moottorin päästä sen irti, köytin pystyyn konepeltiin ja tein tötterön pahvista ja teipillä kii. Öljyä täyteen ja sitten ku jalkatilaan alkaa tulvia öljyä, se on kunnossa. Automaattiöljy sopii tähän mainiosti. Kannattaa kaivaa sieltä jalkatilasta se kytkinvaijerin pää esiin ja seurata sitä koska öljyä alkaa tulla, ettei koko auto lainehdi.

Äänestä
  • Kiitos,kokeillaan tuota jippoa.Hyvää pääsiäistä!

    Äänestä

  • Vielä palatakseni,se öljyjuttu toimi.Kytkin on aivan kuin uusi.Kiitti vielä kerran!

    Äänestä

  • clio-93 kirjoitti:

    Vielä palatakseni,se öljyjuttu toimi.Kytkin on aivan kuin uusi.Kiitti vielä kerran!

    Ja vielä lisää, sulla kävi säkä ;) Meikä nimittäin vaihto kytkinlevyn, paineasetelman ja vaijerin samaisen vian takia. Sitten vasta välähti vika, no olispa joku kertonut sillon ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


clio-93 kirjoitti:

Kaveri osti tuon auton ja sen kytkin ottaa ylhäältä vaikka kuulema ajettu vajaa puoli vuotta.Kytkinvaijeri tuntui löysältä.Onko siinä vaijerissa säätöä?Ainakin koneen puolelta näkyi vaan sellanen kumitulppa.Hämärän takia ei pystynyt paremmin tutkimaan.Mutta ei siinä näkynyt sellaista säätökierrettä niinkuin vaikkapa japseissa.Joutuuko laittaa uuden vaijerin /kytkimen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu