Suurella osalla maamme päätoimisista juopoista on ravitsemuksen suhteen puutostila. Tämä johtuu toimeentulotuen/työmarkkinatuen määrän alhaisuudesta suhteessa alkoholin hintaan (Norjan jälkeen Euroopan 2. kallein) ja ruuan hintaan (eräs Euroopan kalleimpia maita). Tämä on ihmisarvoa alentavaa ja vastoin kierojen poliitikkojen alituista hokemaa pohjoismaisesta hyvinvointiyhteiskunnasta. Siksi meidän onkin käynnistettävä alkoholistien vitaminointiohjelma, joka käsittää seuraavaa:
- maanantaisin A-klinikoilta/terveyskeskuksista B-vitamiinipiikki ja viikon monivitamiinivalmisteet mukaan (hoitajan nähden otettava ensimmäisen päivän annos)
- kun piikki ja vitamiini on otettu annetaan alkoholistille lahjakortti arvoltaan 100 €, jonka voi käyttää ruokakaupassa alkoholittomiin tuotteisiin
Alkoholistien vitaminointiohjelmalla saamme seuraavat edut:
1. Alkoholistien ravinto monipuolistuu ja puutostilat poistuvat.
2. Alkoholistien onnellisuus lisääntyy.
Kaikki syyt, jotka estävät meitä toteuttamasta alkoholistien vitaminointiohjelmaa ovat tekosyitä!
Alkoholistien vitaminoinnista
3
385
Vastaukset
- =====
Hyvä systeemi tuo. Ostokortti pitäisi myös olla apteekkiin jotta juoppo voisi hakea sieltä Ramavitiä tai mieluummin kallista Malvitoonaa. Malvitoonan pullokin näyttää viinipullolta ja sisältö on viinimäistä punkkua prosentteineen kaikkineen. Malvitona on hyvää B-vitamiiniä, ja pullon voi palauttaa Alkon pullopalautukseen, saa ihan 15centtiä kute pulloista saa!
Niin että tillintallin apteekkiin ja viinakauppaan samantien. Ensin kossut, vitamiinit päälle! - maksajat
Ei mitään vitamiineja vaan antabus rintalastan alle, ettei voi itse kaivaapois. Kaikki syyt, jotka estävät meitä toteuttamasta alkoholistien antabusohjelmaa ovat tekosyitä!
Ohjelman eräitä yksityiskohtia pitäisi kuitenkin vielä viilata.
Jos B-vitamiinipiikki on saatavissa vain maanantaisin, miten sen saanti taattaisiin pitkälle ehtineille professionaaleille, jotka kenties muistavat asian vasta keskiviikkona tai torstaina, tai luulevat jotakin muuta päivää maanantaiksi tai maanantaita joksikin muuksi päiväksi?
Miten vitaminointi järjestetään haja-asutusalueiden alkoholisteille, joilla on A-klinikalle tai terveyskeskukseen matkaa ehkä kymmeniä kilometrejä? Taksi olisi ainoa ratkaisu, mutta maanantaisin useallakaan ei ole rahaa kalliiseen kyytiin.
Millä tavoin lahjakortit estettäisiin joutumasta kierrätykseen? Onhan todennäköistä, että noin huomattavan (250.000 alkoholistia x 100 €/vko = 25 miljoonaa) hankkeen ympärille syntyy palvelun tarjoajia, jotka pienellä (50 €) provisiolla vaihtavat kortit alkoholiin.
Ratkaisuehdotus:
Mainitut palvelut voisi saada vain rekisteröity alkoholisti. Kela voisi tuottaa oman A-kortin, tai vanhaan Kelakorttiin voitaisiin lisätä koodaus. Tässäkin on se ongelma, että kortit tahtovat kadota lyhyempienkin reissujen aikana. Yksi mahdollisuus tietenkin olisi tatuoida A-koodi esim. alkoholistin vasempaan kainaloon; tästä olisi sekin etu, että viranomaiset saisivat asiakkaansa tiedot helposti selville, jos asiakas itse ei ole halukas henkilötietojaan antamaan tai ei niitä muista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762135
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381483Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252845Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20802Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis202679