Tilasin juuri kyseisen luurin, koska hinta, ominaisuudet ja ulkonäkö miellyttivät. Jos jollakin olisi kokemuksia moisesta vempaimesta niin kertokaa. Eli tekeekö mitään, mitä vikoja on tullut ilmi ym. tattista :) X6 mallista vain lähinnä on ollut juttuja, kovin negatiivisia tosin..
Nokia X3
Ziizus
61174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sain tuon puhelimen maanantaina ja kannatti ostaa! Loistava puhelin. Mutta kun laitat sen päälle kannattaa ottaa aloitusnäyttö pois koska se on aika turha ja minua se häiritsi. Sen saa pois sieltä siirry kohdasta ja sitten painat kohdasta aloitusnäyttö. KANNATTAA OSTAA!!
Kertokaas miten sen takakannen saa irti? :D
Itselläni oli entuudestaan Nokia 5800 XpressMusic, mutta tippui kerran veteen ja sen jälkeen ei ole enää toiminut kunnolla. Sammuili itsestään ja kovasta puristuksesta tmv sammui. Meinasin hommata kosketusnäytöllisen puhelimen, mutta maksoin tuosta edellisestä yli 300€ ja kesti alle vuoden "holtittomassa käytössäni" niin ajattelin että on fiksumpaa ostaa edullisempi luuri oman mielenterveyden vuoksi :D
Päädyin Nokian musapuhelimeen sen takia, koska ipodini on myös rikki ja puhelin olisi ostoslistalla ylempänä kuin se. Olen nyt käyttänyt puhelinta pari päivää ja olen varsin tyytyväinen. Musiikin toistossa äänenlaatu on todella hyvä ja soitin on helppo käyttää. En ole vielä saanut selville miten näppäinlukon saa päälle musiikkia kuunnellessa.
Tässä olisi vielä plussia ja miinuksia listattuna ranskalaisin viivoin;
hyvä äänen laatu
helppokäyttöinen
pikavalintanapit (musiikkisoittimen myös)
sopii käteen hyvin
hyvä ulkonäkö
tietääkseni ilmainen netti vuodeksi
peruskuulokkeet eristää taustaäänet lähes kokonaan
nokian matkakaiuttimilla uskomaton toisto ja äänilaatu
edullinen
- aluksi hieman epäselvä valikko ym navigointi
- mukana tulevat kuulokkeet eivät ainakaan omissa korvissani tunnu kovin mukavilta ja tippuu helposti, jos ei saa kunnolla korviin.
- näppäimistö hankala
Tää on tätä Nokian S40 sarjaa, eli ei tätä bugaavaa S60 sarjaa, eli ihan hyvin luulisin tuon sitten pelittävän. Mutta S40ssä on paljon rajoittuneemmat ominaisuudet, mutta tosin se kyllä pysyy vakaana paljon paremmin. Nokia ei siis pärjää noiden kalliimpien S60 sarjan laitteiden kanssa markkinoilla, mutta näillä halvemmilla malleilla kylläkin. Eli tämä on varmasti ihan hyvä ostos. Ainakin 3,2 megapikselin kamera on minulle uutta S40 sarjoissa, onkohan tuo 6th edition milloinka ilmestynyt, kun en ole tätä S40 sarjaa sen enemmän oikein seurannut. Hyvät kaiuttimetkin näyttää siinä olevan, joten jos musamiehiä/-naisia olet, niin järkevä ostos varmaankin.
Mun noksu x3 lähti tänään huoltoon, ehti olemaankin vain 5kk:tta.
Yht äkkiä jumahti, en saanut txt:ria auki ja sen jälkeen ei suostunut tekemään enään mitään, akku pois ja uusiks pääl ja samaa renkuttamista, välil avas ja välil ei.. sitten annoin olla vuorokauden ilman akkua ja koitin uusiks, joo.. itellään lähti pomppii kameraan, osoitevalikosta itekseen haki randomasti numeroita ja yritti soittaa ( ei ollu enään simmi pääl niin siinä sit pomppi) ja eikä antanu sammuttaa taikka muutakaan toimenpidettä tehdä, totesin et tänään aamul vien sen huoltoon.. heh heh ompa tosi hienoo kun uus luuri ja heti paskana :( kyrsii maan piruste, ennen tätä yht äkkistä ongelmaa, soli tosi nopee ja mukava luuri.. mut tiedä sitte saako siitä kalua.
Mulla ei tuossa luurissa toimi kosketusnäyttö yhtään. Pomppii minne sattuun, ja soittaminen ja viestin lukeminen tosi hankalaa..