Ainakin tuolla uskotaan kevään jo lähestyvän...kosvasti siellä on touhua riittänyt...
http://s873.photobucket.com/albums/ab295/sirenax/?action=view¤t=kotkat.flv
http://s873.photobucket.com/albums/ab295/sirenax/?action=view¤t=kotkat.flv
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olipa hieno video!!
totaalisesti ja piti tuohon toiseen aloitukseen laittaa että kyllä se kevät tulee ja noilla kotkilla se näköjään melkein jo kolkuttelee!!
mukava niiden kotkien kevään touhuja on seurata...kantavat nokassaan suhteessa valtavia karahkoja pesätarpeiksi...
video, se onkin melkoista taidetta tuo pesän rakentaminen.
Hauska seurata miten nuo yhdessä rakentavat pesää...
Ja kyllä niitä kepakoita siirrellään edestakaisin ;)
Niin siirrellään ja katkotaankin tarvittaessa... ja sitte naaraspuolinen aina välillä testaa kuinka siinä hautominen onnistuu... ;))
testaavan, jäätyköhän sillä paikat! Tosi kivaa kun noit lintuja saa seurailla nyt noin läheltä.
Kuinkahan usein se kamera on sitten linnunsonnassa kun ne poikaset alkaa ruittiin. Tai mistä sen tietää kuin lähellä sen on vai onko vähän tzuumailleet. =)
Mä luulen että on hyvä zuumi, johan nuo saavat sellasen ilmavirran siivistään, et jos ois kamera lähellä niin hajoais..
totta. Eli kesällä näemme sitten puhtaasta linssistä. =))
Kevättä on ilmassa juu kissoillakin ainakin tässä ympäristössä. Mouruavat kyllä mitä ihmeellisimmin "soraäänin" :).
Oli hieno video tuo!
Eikös vanhankansan sanontakin ole et..kollit mouruaa maaliskuulla...
No niinhän ne on kautta aikain tehneet ja natut säestää...siis ihan uskomatonta sekakuoroa kyllä toisinaan :).
Täällä olis yksi jolta löytyy HUONOA laulunääntä, ja sillä on kaverikin jonka kanssa istuvat päivät pitkät meidän rappusten edessä tuijottaen toisiaan ja välillä mouruavat tosi kamalasti.
Eiköhän niillä jokaisella ole sensortin ääniskaala, ettei niistä tosiaankaan olisi viisuihin :)).
On TOSI KIVAA kun se keksii keskellä yötä että sitä laulattaa.
On se mahtavan komea lintu!! Upeita kuvia.Näyttää olevan kovasti kevättä rinnassa niillä.
Tosi hyvä yhteishenki niillä on, voroon hakevat pesätarpeita ja asettelevat just oikeaan paikkaan.......
Ovat ne taitavia, pystyvät pujottelemaan niin vankan rakennelman että kestää kovatkin tuulet ja tuiskut.
Se on kyllä ihme miten osaavat tehä niin kestävän, tuokin paikka on tosi tuulinen...hyvin vaan on kestänyt...
miten ne niitä risuja siellä siirtelee paikasta toiseen niin se näyttää ihan päättömältä touhulta, mutta sitä se ei varmasti ole kun ne saa siitä aikaiseksi vuodesta toiseen kestävän laitoksen.
Toi on ihan totta, mutta kai niillä joka risulla on oltava sitte omapaikkansa...joka kevät sitte tehdään vaan aina se kevätremppa...
tänään mietin että kun siellä pesässä on vielä lunta että eivät kai ne lumen päällä rupea hautomaan, mutta ilmeisesti tämä pesän remppa kestää kuitenkin jonkun aikaa.
ensin ne tekee silleesti että siihen jää se "kuoppa" missä hautovat ja linnupoikaset pidempään oleskelee ja sitten kun ne varttuvat sen verran että pysyvät paremmin jaloillaan niin sitä "kuoppaa" aletaan täyttään ja pesä tulee tasaiseks. On niillä kokoajan siinä touhua.
minusta se on niin hauskan näköistä kun se naaras käy aina välillä sovittelemassa joko on tarpeeksi syvä...