Ääni juottimessa

Ostin Weller WHS 40 juotoskolvin tarkoituksenani opetella elektroniikkaa enemmän. Yksi asia mikä hieman rupesi ihmetyttämään on se että juottimesta kuuluu hento ääni kun sitä kääntää ylös ja alas. Kuulostaa siltä kuin siellä olisi mahdollisesti jokin jousi tai jokin muu liikkuva osa. Osaako kukaan sanoa mistä tuo juottimesta tuleva ääni johtuu? Kuuluuko se asiaan vai onko siinä mahdollisesti jokin osa rikki sisällä?
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osaako kukaan asioista tietävä sanoa mistä tuo kolvista kuuluva ääni kuuluu? Eli onko kolvissa mahdollisesti joitakin osia joista tuo ääni voisi tulla?

Äänestä
  • Juottimessa on kieruloilla oleva vastus sisallä, ja sen kautta kulkeva vaihtovirta aiheuttaa vaihtelevan magneettikentän, joka voi saada jonkin hieman löysällä olevan osan särisemään.

    Äänestä

  • Siellä on se koneenkäyttäjä huutelemassa. Toiset kuulee pekkää koputtelua toiset taas selvää puhetta. Minulla kuluu ajoittaain musiikkia.

    Äänestä

Ei välttämättä. Edullisemmanpään juotinasemissa rakenne on aika krouvvia. Säätöelektroniikka voi aiheutta tapauksessasi ääntelyn vastuksessa, jolla juottimen kärki lämpenee. Asennon muutos muuttaa ääntelyä, hyvinkin mahdollista. Wellerin TCP, joka on jo ammattitason juotin, on magneettiohjattu kytkin joka pitää säätäessään pientä naksutusta. Säätö on karkea, lämpötilan vaihto hankala, adapterilla runsas kärkivalikoima, rakenne yksinkertainen, varma toiminen ja hintava. Joten ei ne kaikki ole hiljaisia.

Käytä hantintaasi niinkauan kuin se toimii ja taitojen siihen mennessä ovat karttuneet, tiedät mitä juotinasemaltasi tarvitset. Hanki silloin se hyväasema. Se palvelee sitten vuosikymmeniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi harrastaja kirjoitti:

Ostin Weller WHS 40 juotoskolvin tarkoituksenani opetella elektroniikkaa enemmän. Yksi asia mikä hieman rupesi ihmetyttämään on se että juottimesta kuuluu hento ääni kun sitä kääntää ylös ja alas. Kuulostaa siltä kuin siellä olisi mahdollisesti jokin jousi tai jokin muu liikkuva osa. Osaako kukaan sanoa mistä tuo juottimesta tuleva ääni johtuu? Kuuluuko se asiaan vai onko siinä mahdollisesti jokin osa rikki sisällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu