keskiarvo 9, riittääkö lukioon?

Lukuaineiden keskiarvoni on 9.07 ja aion hakea mm. Tammerkoskeen ja Klasuun. Kysymys kuuluu, huolehdinko täysin turhasta kun pelkään etten kuitenkaan pääse vai onko huoleni aiheellinen?? millähän keskiarvolla noihin yleensäkin pääsee? Paljonko se lopullinen päättötodistus sitten vaikuttaa asiaan? Kun joulutodistuksella kuitenkin haetaan.

Ja tärkein: miten hakutoivejärjestys vaikuttaa asiaan??

olen pahoillani huonosta ulosannista, toivottavasti joku tajuaa mitä nyt yritän tässä saada selville. saamarin yhteishaku aiheuttaa harmaita hiuksia
4798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tammerkoskeen oli keskiarvo 2009, jolla pääsi, oli 8,25. Anna palaa ja hae. Plus rentoudu.

Äänestä
  • No tolla keskiarvolla pääsee melkein mihin vaan. Sen jälkeen kun sut ON JO HYVÄKSYTTY, sua pyydetään vahvistamaan opiskelupaikkas näyttämällä tota kevättodistusta uuden koulun kansliassa. (eikä ne enää sitte sua hylkää ellet oo yhtäkkiä saanu todistusta täyteen vitosia). Hakutoive järjestys vaikuttaa silleen että saat enemmän "pisteitä" siihen paikkaan minkä laitoit ykkös toiveeksi eli vois ajatella että sulla paremmat mahikset päästä siihen ykkösvaihtoehtoon ku kakkoseen ellei sillä ykkösellä sitte oo korkeempi keskiarvoraja. Voi hitto ku oli selkeesti selitetty! :D

    Äänestä

  • trtyrtytrytry kirjoitti:

    No tolla keskiarvolla pääsee melkein mihin vaan. Sen jälkeen kun sut ON JO HYVÄKSYTTY, sua pyydetään vahvistamaan opiskelupaikkas näyttämällä tota kevättodistusta uuden koulun kansliassa. (eikä ne enää sitte sua hylkää ellet oo yhtäkkiä saanu todistusta täyteen vitosia). Hakutoive järjestys vaikuttaa silleen että saat enemmän "pisteitä" siihen paikkaan minkä laitoit ykkös toiveeksi eli vois ajatella että sulla paremmat mahikset päästä siihen ykkösvaihtoehtoon ku kakkoseen ellei sillä ykkösellä sitte oo korkeempi keskiarvoraja. Voi hitto ku oli selkeesti selitetty! :D

    Hakutoivejärjestys EI tuo lisäpisteitä lukiovalinnoissa. Pääset ykköslukioosi, jos keskiarvosi riittää, jos ei pääset kakkoslaukioon, jos ka. riittää, jos ei ... Hakutoiveita voi laittaa viisi.

    Äänestä

Itse pääsin clasuun kolme vuotta sitten n. 8 ka:lla... tosin sinä vuonna pääsyraja tippui lähes numerolla, eli muina vuosina en olis päässyt :p

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zaphod11 kirjoitti:

Lukuaineiden keskiarvoni on 9.07 ja aion hakea mm. Tammerkoskeen ja Klasuun. Kysymys kuuluu, huolehdinko täysin turhasta kun pelkään etten kuitenkaan pääse vai onko huoleni aiheellinen?? millähän keskiarvolla noihin yleensäkin pääsee? Paljonko se lopullinen päättötodistus sitten vaikuttaa asiaan? Kun joulutodistuksella kuitenkin haetaan.

Ja tärkein: miten hakutoivejärjestys vaikuttaa asiaan??

olen pahoillani huonosta ulosannista, toivottavasti joku tajuaa mitä nyt yritän tässä saada selville. saamarin yhteishaku aiheuttaa harmaita hiuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu