Olisi tarkoitus osallistua koiran kanssa luonnetestiin. Kysymys kuuluukin, että pitääkö omistajan itse viedä koira luonnetestiin? Vai saako joku toinen henkilö viedä koiran sinne, jos itse on kuitenkin mukana katsomassa. Eli löytyykö tästä mitään sääntöä?
Luonnetestiin osallistuminen.
3
416
Vastaukset
http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/F4CDD117-0973-49E2-8B5D-50A63D48F679/0/LT_saantovihko_A4.pdf
tuolta löytyy kaikki säännöt ja muut tiedot luonnetesteihin.
ja siellä sivulla 3 kohdassa 9 sanotaan :
"9. Luonnetestiin osallistuvan vastuu
Koiranomistaja/-ohjaaja vastaa koiran testitilanteessa aiheuttamista tai koiralle aiheutuneista vahingoista, tämä ei koske testaavaan tuo...." jne.
eli tuossa lukee "Koiranomistaja/-ohjaaja" eli se saa jolla jokin toinen henkilö kuin omistaja. kunhan sama henkilö toimii koiran kanssa koko testin ajan. (:- mutta...
Mieti ensin pari kertaa miten koira käyttäytyy paineen alla tutun ja turvallisen omistajan kanssa tai vieraan henkilön?
Kyllä puuhunkin saa kiivetä p... edellä, mutta ei siinä juuri mitään järkeä ole... ;-)Olen tuossa sinäänsä samaa mieltä että kannattaa tarkkaan miettiä kenen kanssa koiran sinne laittaa..
mutta on olemassa sellaisiakin esim. ystäväläni on rotikka jonka kanssa työskentelen ja harrastan minä eli vien itse sen toko kokeisiin sekä luonnetesteihin.
joten jos koira on oppinut että jokin ihminen on ns. "työkaveri" niin sitten se on ok ja toinen on sitten se rakastava omistaja jonka kanssa touhutaan muuten.
ja en nyt usko että kukaan kovin fiksu ihminen laittaisi koiraansa mitenkään kovin tuntemattoman ihmisen kanssa minnekkään luonne testiin, kai se ihminen on kumminkin ollu koiran kanssa tekemisissä ja tuntee sen.
eikä se ohjaajan tarvitse olla juuri se oikea omistaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585355Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1124197En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v153633- 503281
- 102770
- 332761
- 222452
- 462267
- 392216
Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä
Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk352037