Kultainen noutaja metsällä

Tuleva omistaja

Millainen kultainen noutaja on linnunpyynnissä?? Minulle saapuu pikku kultsi kolmen viikon päästä. Veljeni tahtoisivat käyttää sitä metsällä ja siksi haluaisin tietää onko kultsi hyvä noutamaan ja miten se toimii metsällä?!
Veljeni oli vahvasti tollereiden puolella koiran valinnassa, mutta kävin katsomassa niiden pentuja ja siinä oli isoja koiria ympärillä tarhoissa ja en ihastunut. Me pomppivat ja riehuivat. Ajattelin että ei meille ihan noin villiä, joten päädyin kultsiin.
Ja kuinka pentu totutetaan riistaan, laitetaanko sille vain jokin vareksen raato eteen ja annetaan repiä, vai miten?

6

739

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idioottiolet
      • Tuleva omistaja

        Siis kyllä oon lukenu kaiken mahdollisen kirjoista ja netistä, mutta tahtosin kuulla kokemuksista...!


      • kai...
        Tuleva omistaja kirjoitti:

        Siis kyllä oon lukenu kaiken mahdollisen kirjoista ja netistä, mutta tahtosin kuulla kokemuksista...!

        No et varmasti ole lukenut jos luulet saavasi siitä noutajan variksenraatoja repimällä...↲Ihan oikeasti - hanki kirja jossa kerrotaan.


      • noutopizzattaa
        kai... kirjoitti:

        No et varmasti ole lukenut jos luulet saavasi siitä noutajan variksenraatoja repimällä...↲Ihan oikeasti - hanki kirja jossa kerrotaan.

        kai... otsikolla kirjoitteleva idiootti on aina haukkumassa ylimielisenä toisia. missä hemmetissä nytkään on puhuttu mistään variksenraadoista?!?!?!? Itse taidat olla todella idiootti jolla ei oikeasti ole mitään kokemusta noutavista koirista. Menisit meuhkaamaan vaikka jonnekin pikkukakkososastolle, äläkä leiki tietävää täällä. Sinun teksteihin törmää jatkuvasti kultaisetnoutajat osastolla, milloin haukkumassa koiraa kaipaavaa ja vastaavaa!


    • Metsälle

      Itselläni jo 14 v kultainen noutaja,joka kävi niin vesi- kuin metsälinnulla 10 vuotiaaseen asti,jolloin takajalan ristiside katkesi ja leikattiin...jäi eläkkeelle niistä hommista. Noutajamme oli todella hyvä noutaja,monet naureskelivat pojalleni ja ex-miehelleni kun menivät vesilintuun ekoja kertoja...vaan eivätpä nauraneet kun kulsu nouti parhaimmat noudot...rakasti uimista ylikaiken. Eläinlääkäritkin uskovat että koiramme korkean iän ja hyvän kunnon salaisuus on ollut uiminen ja metsällä käynti,vasta nyt alkaa näkyä toisessa etujalassa nivelrikon oireita,johon juuri nyt saamme cathopren-kuuria....sai edellisen jalkaleikkauksen yhteydessä.Mutta mikään koira ei opi itsestään metsälle...vaatii koulutusta...mutta kiitos tulee myöhemmin kaiken opittua. Tiukka kuri silloin takaa sen että nyt kaupungissa asuessa en tarvitse pitää koiraani kytkettynä lenkillä ollessa...ohittaa koirat ym.kiinnostavat todella esimerkillisesti. Nauti noutajasta....on vuosien kumppani....alussa vaatii selvät säännöt.

    • .....

      Noutaja on hyvä metsästys kaveri, mutta koulutus vaativa. Ei kuitenkaan itsestään rupee noutamaan :)
      Pentu vaiheessa kannattaa jättää veto leikit pois kokonaan, sillä tämä voipi haitata luovutuksen opettelua, kun koira yrittää pitää kaiken itsellään.
      Pennun kannattaa pienestä pitäen, jos mahdollista niin tutustua eri riistaan. Kun koira ottaa linnun suuhun niin hirveesti kehuja, mutta missään nimessä koiran ei saa antaa purra/repiä riistaa. Ennen nouto harjotuksia opetetaan luovutus. Eli kun pennulla on lintu/dami suussa niin käsi linnun alle ja irti käsky. Noutaminen on hyvä opettaa osissa eli riistan ottamin suuhun, sen kantaminen ja luovuttaminan. Kun kaikki osa alueet ovat kunnossa yhdistetään ne. Tässä vaiheessa koiralla pitää olla luokse tulo hallussa.
      Jos asuin alueellasi on noutajin koulutusta niin kannattaa ehdottomasti mennä mukaan, sieltä saa todella paljon käytännön vinkkejä ja ohjeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      513
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe