Täällä kun on marmatettu aikoinaan sitä että eräät Mediapuhelimen myyjät tulleet hihasta kiskomaan että "otapa nyt dna-liittymä" niin kerron seuraavanlaista tarinaa.. Olinpa kauppareissulla eräässä Citymarketissa, siinä pieni tiski erään ISON operaattorin edustajalla, siinä myyjä sitten huuteli päiväätä jokaiselle sisääntulijalle ja menipä jo erään perheen "kimppuun" melkein hihasta kiskaiseen että "tulkaapas nyt ottamaan liittymät". Tätä on muuten samassa paikassa ja samat edustajat tehneet ennenkin, mullekin eräs nuori mies olis tarjonnut mutta tyrmäsin heti kättelyssä kun ei kerta kaikkiaan iske noi ISON liittymät, ei sitten millään. Niin, tätä vaan ajattelin kertoa että osaa ne muutkin kuin Mediapuh.
Nyt jos joku tästä herneet nekkuun ottaa niin...ihan vapaasti vaan, Suomi on vapaa maa ja kukaan ei kiellä herneitä nenuun ottamasta jos siltä tuntuu. :D
Nyt jos joku tästä herneet nekkuun ottaa niin...ihan vapaasti vaan, Suomi on vapaa maa ja kukaan ei kiellä herneitä nenuun ottamasta jos siltä tuntuu. :D
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nuo CM-pisteet eivät muuten ole sen operaattorin ylläpitämiä vaan paikallisen kauppiaan. Operaattorin puolelta tosin on röyhkeimpiä pässejä jo potkittu pois noista pisteistä.
Siis onko todella niin että Citymarket-tavaratalon omaa henkilökuntaa vaikka on Soneran tiski ja Soneran paidassa? Jokatapauksessa aika häiritsevää jos myyjä alkaa juoksemaan asiakkaiden perässä pitkällekin ja kiskomaan asiakasta hihasta.
Ei sen Citymarketin henkilökuntaa, vaan paikallisen Sonera-kauppiaan henkilökuntaa. Kuvioita kutsutaan shop-in-shop-konseptiksi. Mikä ei sinänsä Keskolle ole uutta, meilläkin paikallisessa Cittarissa esim kalatiskiä hoitaa Juhan Kala Oy, pojat on kuitenkin Cittarin asuissa tiskillään.
Olen kyllä aiemminkin törmännyt noihin shop-in-shop juttuihin, ja ei Kesko ole ainoa joka niitä harrastaa, eli esimerkiksi eräs nyt jo kuvioista poistunut kauppaketju harrasti sitä myös, tai ainakin osittain sovellettuna, esimerkiks kalamyyjänä ei ollut kaupan omaa henkilökuntaa vaan erään kalatukun myyjä jne. joten tuttua kuviota sinänsä.
...ja pakkohan ei mitään ole ottaa!!
joten annetaan heidän tehdä loputonta työtään...
mutta sinänsä alkaa olla häiritsevää jos myyjä juoksee asiakkaan perässä vaikka kassalle ja kiskoo hihasta sanoen "etkö nyt ottaisi liittymän"...onhan tätä kritisoitu aikoinaan myös mediapuhelimen myyjistä, miksi se nyt yks kaks olisi vähemmän häiritsevää kun kyseessä onkin toisen operaattorin myyjä? Myyjät opetelkoot hyviä kauppa- ja käytöstapoja, operaattorista riippumatta!
kaikkein eniten liittymiä ovat tyrkyttäneet onnettomat dna kauppiaat
jopa silloin kun ei kiinnosta
soittavat kotiin peräsä et miksi vaihdat liittymän pois kai vaihtaa , kun
kai ny paskan pois vaihtaa ,laskutus perseestä,aspa syvältä ja hirveet kuukausimaksut liittymis et sais sauniksen tasoiset puhelut
joten saunis jyrää
ja dna kyntää edellen tappiolla , muut tekee voittoa,jopa haukuttu sonera jonka voitot menee SUOMEN VALTION BUDJETTIIN ja ruokkii sinun kulujasi vaik sairaalois
et koko dna operaattori on pelkkä luuseri
arkaan paikkaan vai? No sitä minäkin. Mutta kun et ollut näkemässä edes koko tapahtumaa, tämä yli-innokas edustaja todellakin juoksi yhden perheen perässä ja tyrkytti, ihan todella tyrkytti ja käännytti perheen Soneran asiakkaaksi.
Saa kai täällä esittää vastavuoroisesti muistakin operaattoreista näkemyksiä, vai onko sinun mieleesi se että VAIN dnata saa haukkua ja Soneraa ei saa missään tapauksessa kritisoida vaan sitä pitää ainoastaan ylistää?
Sonera ruokkii minun kuluni sairaalassa? En minä ole sairaalassa kuuleppas. Heh, jopas vitsin murjaisit. Kaikesta päätellen huomaa että olet joko provo tai sitten ärsyyntynyt Soneran osakkeenomistaja koska noin otit pultit täysin asiallisesti viestistä.
Ja mitä tulee siihen budjettiin talouttamiseen, mistä muka tiedät miten Soneran rahat liikkuu ja mihin suuntaan? Siitä olet ennenkin täällä paasannut. Meistä tavallisista pulliaisista sitä ei varmasti tiedä kukaan.
Ja muista: Suomessa on edelleen sananvapaus, täällä saa myös kritisoida Soneraakin, kunhan ei mene herjauksen puolelle ja tämä juttuni ei mielestäni mennyt herjaukseksi, vaan oli täysin todellisuuteen perustuvaa kritiikkiä ja sitäpaitsi kritisoi JÄLLEENMYYJIÄ eikä itse Soneraa. Niillä on HUOM! eroa.
"kaikkein eniten liittymiä ovat tyrkyttäneet onnettomat dna kauppiaat
jopa silloin kun ei kiinnosta "
näin on! kaikkkein agressiivisia ovat justiinsa noi denan tyrkyttäjät, vieläkin.
ai mistäkö tietää miten soneran rahat tuloutetaan suomen valtioin budejettiin
valtionvarainministeriö julkaisee sellaisen opuksen kuin budjetti joka vuosi,julkista tietoa kaikki ja joka osaa LUKEA SAA TIEDON SIELTÄ
JA SIEL SAIRAALAS KÄY NIIN SINÄ KUIN PIHTIPUTAAN MUMMO
et oiskohan aika sunkin vaihtaa omas äänensävys asiallisiksi ja miettiä et miks halvattu kaikki arvostele sua ja sun provoja ja turhia pupelluksiasi joka halvatun juttuun
vai mitä onkimato ...osuko nyt arkaan
Ei mua kukaan muu ole täällä arvostellut paitsi sinä joka älähdät joka kerta kun joku puhuu jotain Sonerasta. Provoilu ei kuulu mun tyyliini. Sitäpaitsi, jos olisit ollut mun mukana niin olisit nähnyt että tuo kaikki todellakin tapahtui. En kai ala tyhjästä vetäiseen tarinoita, aina pitää olla todellisuuspohjaa jos jotain juttua kirjoittaa!
PS. Mikä hemmetin onkimato?
tyrkyttää, kato kun niillä on melkein puolipakko myydä, siis Mediapuhelin pakottaa, ei dna.
Sitäpaits kuuleman mukana dna aikoo karsia noita jälleenmyyjiä huonoimmasta päästä, huonot veks ja hyvät jää. Ihan oikein ja niin sen pitää ollakin. Mediapuhelin kuuluu siihen joukkooon josta karsitaan ja osa myymälöistä on jo suljettu, sen sijaan en ole kuullut että dna myyjät olis tullut takertuun kenenkään hihasta. Mediapuhelimen myyjien olen kuullut tekevän niin.