Sanokaas nyt millä näppäimellä tms. saan pötkön pätkittyä osiin jotta voin ne erikseen nimetä ja tallentaa erillisinä tiedostoina.
Audacity ja pätkiminen
tfrhsrt
6378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valitset sen pätkän jonka haluat tallentaa ja Tiedosto -> vie valinta waw/mp3/ogg-tiedostoon.
Niin mutta millä komennolla tms. mä pilkon sen pötkön ja uudelleennimeän? Nyt ei tunnu onnistuvan mitenkään ja muutama vuosi sitten tuli paljonkin käytettyä... jotain kirjainta näpäytin silloin ja merkki tuli "pötköön" missä katkeaa ja uusi pätkä alkaa.
biisiä "pötkönä", maalaat sen yhden siitä ja EXPORT tai VIE ja annat nimen.
Ctrl i, jos haluat poikkaista "pötkön".
Tuota juu, kokeilin mutta kun valitsen "Raidat > Muokkaa otsikoita" ja nimeäisin ne niin siellä on vain yksi raita?
Olen mielestäni käynyt kaikki läpi mutta en saa pätkittyä? Missä vika kun tosiaan muutama vuosi sitten käytin paljonkin ja se oli simppeli homma?
homman vähän väärin. Siis olet tuonut AC:yyn "musapötkön", raidan. Sun pitää se pötkö katkaista TAI maalaat hiirellä haluamasi osan, niin että se tulee tummaksi. Sitten FILE ja EXPORT AUDIO jne.
Aina kun sieltä jotain exporttaa eli vie, pitää se ensin valita, siis maalata.