Tietääkö kukaan,kun kotitalousluokissa on hätäpysäytysnappi että sammuttaako se kaikki koneet, myös pakastimen ja jääkaapin? Ettei sula kaikki ruoka-aineet..
Kotitalous
Tietämätön..!
2420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Veikkaan, että se katkaisee virran vain oppilaiden käytössä olevista pistorasioista, että eivät saa säkäriä, jos tökkivät niitä haarukoilla. Sitä voi kanssa kokeilla. Paina nappia ja katso onko jääkaapissa sen jälkeen valo. Mutta mene kysymään rehtorilta, hänen pitää tietää, mistä asian saa selville.
Vaihtelee vähän kouluittain. Joissakin kouluissa käy niin, että astianpesukone sammuu ja joissain taas ei. Yleensä kuitenkin sähköt väännetään luokasta pois AINA koulupäivän päätteeksi. Tästä voi päätellä, että jääkaappeihin ja pakastimiin asia ei vaikuta :)
Kannattaa AINA tarkastaa nämä asiat koululta, jos esim. sijaistaa.