Työkkäri ehdottaa jotakin 9euron juttua? miten käy jos sanon että haista kuule muija pitkä paska! mee itte! Tuleeko 2kk vai paljonko pitää lusia kakkua?..näin kun on kevät ja kesäkin tulossa niin tuo kakun lusiminenkin tuntuisi ihan hyvältä vaihtoehdolta :).....sais rauhassa rannalla ottaa aurinkoa :)
Miten mulle käy?
Reanta regee siellä
1182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Se, mitä seuraa, riippuu tilanteestasi.
Jos olet alle 25-v ja ammattikouluttamaton, seuraa 5 kk:n rangaistustyössäoloehto. Jos olet iästä riippumatta saanut väh. 500 pvää työmarkkinatukea, seuraa 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
Jos olet päivärahan saaja tai olet ammattikoulutettu alle 25-v tai 25-v täyttänyt koulutuksesta riippumatta ja saanut alle 500 pvää työmarkkinatukea, selviät karenssilla, ellei pohjalla ole jo kieltäytymiskarenssia, jolloin seuraa 3 kk:n rangaistustyössäoloehto.
Rangaistustyössäoloehdot voivat kestää miten kauan vain, sillä ne kumoutuvat vain ehdon täyttymisen kautta.