Onko jollakin kokemusta, että koira piilottaa kakki saamansa herkkupalat, luut ja näiden lisäksi jopa alkanut "peittelemään" ruokaansa. Koira on kohta vuoden ikäinen parsonn russell narttu, jolla on ollut ensimmäinen juoksu muutamia kuukausia sitten. Voiko kyseessä olla mahdollisesti jokin valeraskauden oire? Vai onko kyseessä oikeasti joku tarkoituksesslinen "puuha"? Aikaisemmin koira söi heti aamu- ja iltaruokansa, mutta nyt on alkanut nirsoilemaan/jättänyt syömättä. Koiran liikunta on pysynyt samana ellei jopa lisääntynyt.
Piilottaa ruokansa
Omistaja?
22538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkä koira pentuna yritti napsia kaiken ruuan nopeasti mahaansa piiloon, mutta vasta nyttemmin on alkanut älytä, että ruualle voi löytää piilopaikan muualtakin.
Tuollainen käytös on aivan ominaista kaikille eläimille. Koirasikin on älynnyt, että maha ei ole ainut ruuan kätköpaikka.
Hmm, joskus 60 ja 70-luvuilla muistelen paljonkin olleen koiria jotka harrastivat ainakin luiden piilottelua. Se oli sitä aikaa kun maalaiskylän ainoa rekkurotu oli sekarotu-pystykorva. Sittemmin nämä hienot ja fiinit fifit, ärjyt sakemannit ynnä muut alkoi syrjäyttämään nämä ja ilmeisesti koiranpitokin muuttui siitä 24/7 pihan perällä räköttävästä rakista enemmän perheenjäseneksi. Tällöin alkoi sapuska tulla hauvalle kuin manulle illallinen, eikä tarvetta piilotella pahanpäivänvaroja enää ollut.
Joten näin se maailma muuttuu. Kenties koirallasi on sitten vain jotakin kautta poikkeuksellisen vahvana geeni joka pakottaa tekemään pahanpäivän varastoja. Tai sitten, kuten epäilit, valeraskaus ja pyrkii säästämään ruokaa jälkikasvulleen tmv.