Koneeltani katosi äänet, kun jouduin vetämään uudestaan cd:ltä ohjelmat koneelle. Mistähän löydän äänen uudestaan koneelleni?
Kyseessä on pöytäkone ja Windows XP Home ohjelma.
Kyseessä on pöytäkone ja Windows XP Home ohjelma.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun koneesi on hiljaa, alvariinsa tälläkin palstalla valitetaan meluavasta koneesta.
Asenna nyt vielä ne ajuritkin, löytynevät toiselta rompulta kuin käyttöjärjestelmä. Antamiesi tietojen perusteella vain arvailen näin.
Jos kysymyksessä on ns. valmis pakettikone, ajurit löytyvät koneen valmistajan kotisivulta (tukisivustolta).
Jos kone on itse kasattu, ajurit löytyvät koneen emolevyn valmistajan sivustolta.
Jos koneessa on erillinen äänikortti (ei integroitu), löytyy sille ajuri äänikortin valmistajan sivustolta.
PS.
Kannattaa tarkistaa ajurien saatavuus myös komponenttivalmistajien omilta sivuilta, koska yleensä sieltä löytyvät uusimmat ajuriversiot.
Erillisen näytönohjaimen ajurit löytyvät esim. täältä:
http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us