Moottorin vikavalo on palanut toisinaan yli vuoden, nyt alkoi palamaan koko ajan. Seuraavaksi lakkasi pelaamasta nopeusmittari, onkohan pelkästä vaijerista kiinni vai voiko sulakkeista tms johtua, vielä sen jälkeen vilkuttaessani yhteen suuntaan, vilkuttaa joka kulmassa, eli joka vilkku toimii samaan aikaan.
Mistä alkaisin vikaa hakemaan, Astra 1.6 vm 1995
Mistä alkaisin vikaa hakemaan, Astra 1.6 vm 1995
Vastaukset 6
Vanhimmat
otappa akun kaapelit irti pariksitunniksi,ellei auta niin sit on vikaa jossakin
mitäs merkitystä akun irroittamisella onkaan ? saattaahan todella ollakin niin että auttaa, monessa muussa laitteessa auttaa myös, "nollaantuu". Kokeilenpa sitä. Moottorin vikavalo vaikuttaa olevan melko yleinen VIKA, monenkohan kone on hajonnut kun valo palanut, epäilen ettei monen ?
Kun kaikki vilkut vilkuttaa yhtaikaa, ja jos ei katoa akun irroittamisen jälkeen, mitäs seuraavaksi ? Rele ?
tai etsimään tietoa tuolta: http://www.opelclubfinland.fi/forum/
Vikakoodin lukulaitteita voi ostaa jo aika edullisesti, kannatan. Olen käyttänyt sitä parikertaa ja uskon sen jo "haukkuneen hintansa".
Astran vikakoodien lukuun tarvitaan sellainen erikoislaite kuin U-mutkalle väännetty 5cm pitkä sähköpiuha tahi rautalanka sekä taulukot vikakoodeista jotka löytyvät tietystikin Opel Club Finlandin sivuilta.
Nopeusmittari on mekaaninen ja siinä on siis vaijeri. Saattaa olla poikkikin.
Vilkkuvika onkin sitten jo aika mielenkiintoinen. Oliskohan hätävilkkujen katkaisijalla jotain tekemistä tän kanssa?
vasemman etuajovalon vaihdoin, rupesi muutkin valot palamaan, vaikuttavatko toisiinsa ? Vaijeri poikki, uusi, pelittää taas, Kiitos ja Hyvää vappua !