Hyvä digikamera näillä kriteereillä...

asdfgaa

Hei! Tiedän, että tähän kysymykseen tuskin voi vastata vain yhdellä tietyllä kameralla/merkillä, mutta suositelkaa vain mitä keksittekään sitten :) Ja en ole mikään muu kuin harrastaja, joten en osaa välttämättä nyt selittää mitä haen millään hienoilla nimityksillä, toivon silti että ymmärrätte.

Eli, hakusessa oli digikamera, hintahaarukkana euroissa olisi enintään siinä 200-300e paikkeilla. En siis hae mitään maailmaa mullistavaa kameraa, mutta olisi hienoa, jos pystyisitte suosittelemaan sellaista, joka vastaisi mahdollisimman hyvin näitä vaatimuksia:
- melko näppärän kokoinen, ei siis tarvitse olla mikään taskukamera, mutta ei esimerkiksi sellainen kuin canonin vanhemmat digikamerat jotka on kamalia palikoita
- hyvä kuvanlaatu (tietenkin) eli lähinnä ettei menisi kauhean rakeiseksi vähän hämärämmässäkään, eli olisi myös hyvät säätömahdollisuudet erilaisiin tilanteisiin jne.
- hyvä zoomi (niin kuin totesin, en osaa mitää lukuja tähän luetella, mutta ymmärrätte varmaan, kun sanon että vähän pidemmällä matkalla zoomatessa kuvasta vielä erottuisikin jotain, eikä menisi ihan muussiksi)
- hyvä videolaatu, koska tulen kuvaamaan sillä paljon videoita. (en kuitenkaan aio hankkia videokameraa, koska ensinnäkin niitä ei saa ottaa esimerkiksi konsertteihin mukaan, ja tarvitsen myös kuvien otto mahdollisuuden)
- mielellään hyvä audio, eli jos otan videota niin ääni ei kamalammin särisisi jne.
- irrotettava akku, - ehdoton

Siinä kai nyt suunnilleen, mitä haen. Mahdollisimman epäselvästi selitettynä selvästikkin :D Kaikkihan oikeastaan melkeinpä kameraltaan hakevat noita ominaisuuksia, mutta lähinnä metsästän tuohon hintaan kuuluvia parhaita kameroita.

Kiitos!

7

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfgaa
      • asdfgaa

        ei tainnu toimia tuo linkki, mutta kyseessä siis Nikon Coolpix L110


      • askaa..
        asdfgaa kirjoitti:

        ei tainnu toimia tuo linkki, mutta kyseessä siis Nikon Coolpix L110

        Sama nyrkkisääntö pätee tuohon kuin muihinkin kameroihin. Pidät herkkyyden mahdollisimman pienenä etkä zoomaa koska valovoima putoaa. Käytät riittävän pitkää valotusaikaa ja tietysti jalustaa niin kuvista ei tule rakeisia suttuja.


    • canonEOS

      Kun tuota sun toivelistaa katselee niin vois sanoa että nuo ns. superzoomit (Canon SX 20, Nikon L100 jne) sopis muuten hyvin MUTTA ne taitaa olla liian isoja ja kolhoja.

      Joten sopivia olis ainakin Canon SX200IS, Canon SX210IS ja Pansonic TZ-7. Noissa on hiukan maltillisempi zoomi (n. 12X) mutta niissä on kuitenkin 720p HD-video, joka oli korkeella sun listassa. Ja ne on paljon näppärämmän kokoisia kun nuo varsinaiset "superzoomit".

      Tuolla pokkaripuolella Ixus ja vastaavat menis muuten mutta niissä ei juuri zoomailla jos sekin oli hakusessa (n-3-4X).

      Joten. Päätä ite.

      • tyuier

        maaliskuussa markkinoille tulleen canon sx210 power shot..tosi hyvä....suosittelen havimmillaan kone boxissa 308,00


    • Nikon D90

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1359
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      987
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      808
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      769
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe