ALAIKÄISENÄ OPPISOPIMUKSEEN

apua toivottomalle

Olen 16-vuotias (täytän 17 tänä vuonna) ja haluaisin oppisopimuksella merkonomiksi. Olen muutama kymmen hakemusta jo laittanut, lähinnä kauppoihin, mutta tuntuu että kaikkialle vaaditaan 18 vuoden ikä. Onko kellään kokemusta, alaikäisenä opiskelusta oppisopimuksella? Kertokaas vinkkejä mihin saattais päästä. Lain mukaanhan jo 15-vuotias voisi päästä oppisopimuksella töihin, jos olen oikein ymmärtänyt? Neuvoja kaivataan !

7

3298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SUUNTA-

      Kun kerran on asetettu iäksi tuo 15.vuotta voit hakea oppisopimuskoulutukseen .
      Rajoitteita antaa tietenkin nuori ikä siihen saako nuori alle 18.vuotta tehdä kaksi vuoro työtä jos ei niin on vähän hankalaa aloittaa kaupassa kun kaupassa on myymälät kahdessa vuorossa ?
      Helsingin Kaupungin virastoissa esm. ulkoilu, terveys virastossa on joitakin oppisopimus merkonomiksi yrittäviä . Helsingin virastoihin voit suoraan ottaa yhteyttä ( ehkä muissakin kaupungeissa on virasto paikka sopimuksia ) ja sitten Kampin Helsingin Työvoimatoimistoon jossa on kokemusta oppisopimuskoulutuksen järjestämisestä merkonomiksi .
      Sinun pitää kuitenkin katsoa nenääsi pidemmälle ja miettiä haluatko vanhempana pyrkiä jotain reittiä ylöspäin koska oppisopimuksella valmistunut merkonomi ei voi tulla ilmoittautumaan avoimeen Economica Korkeakouluun myöskään tradenomiksi en tiedä voiko tulla Helsingin liiketalous koulussa tulla valituksi oppisopimus merkonomista .
      Helsingin Kauppakorkeakoulun HSE sivustolta löytyy kohtia joissa mainitaan oppisopimuskoulutuksella hankitun epä kelposuus avoimeen Korkeakoulu opintoihin ilmoittautumiselle .

      • heeeelp

        Ai että tradenomiksi ei voi opiskella jos on "vain" oppisopimuksen suorittanut merkonomi? En ole helsinkiläinen, eikä helsingin kaupunki taida palkata ulkopaikkakuntalaisia. No, elämäntilanne sattuu olemaan sellainen, ettei tavallinen päiväopiskelu olisi hyvä tai edes mahdollinen ratkaisu.. Toivotaan että työkkäristä olisi edes jotain apua tai sitten pitää vaan jatkaa hakemusten lähettelyä, alkaa vaan olla aika turhauttavaa. Te jotka olette oppisopimuksella opiskelleet, kertokaas mitä kautta olette paikan saaneet !


      • ehkä vai kai tai
        heeeelp kirjoitti:

        Ai että tradenomiksi ei voi opiskella jos on "vain" oppisopimuksen suorittanut merkonomi? En ole helsinkiläinen, eikä helsingin kaupunki taida palkata ulkopaikkakuntalaisia. No, elämäntilanne sattuu olemaan sellainen, ettei tavallinen päiväopiskelu olisi hyvä tai edes mahdollinen ratkaisu.. Toivotaan että työkkäristä olisi edes jotain apua tai sitten pitää vaan jatkaa hakemusten lähettelyä, alkaa vaan olla aika turhauttavaa. Te jotka olette oppisopimuksella opiskelleet, kertokaas mitä kautta olette paikan saaneet !

        Minulla on myös sellainen kuva, että jos jatkaa opintoja, niin oppisopimuksella hankittua koulutusta ei välttämättä hyväksilueta. Itse olen lukenut ensiksi merkonomiksi ja oltuani 10-v töissä, luin itseni tradenomiksi ja sain silloin ihan mojovasti opintopisteitä vanhasta merkonomitutkinnostani.


    • eevaleena

      Aloitin itse oppisopimuskoulutuksen 16-vuotiaana. Valmistun merkonomiksi. Ainakin esimerkiksi melkein kaikki puhelinmyyntifirmat ottavat alaikäisiä töihin. Kannattaa tosin valita paikka tarkkaan. Useimmat ns. ruokakaupatkin ottavat. Itse olisin halunnut töihin vaatekauppaan, mutta mihinkään ei otettu alaikäisiä.

    • Se tarkoittaa vain sitä, että Suomen koulutuslain mukaan 15v. voi tehdä opparin, mutta koska hän on alaikäinen tarvitaan vanhempien suostumus.

    • elisabeth

      Hei ! Olen 16 vuotta ja olen juuri aloittanut ammattikoulun. Opiskelen sosiaali-ja terveysalaa. Olen huomannut ettei koulu ole kuitenkaan minua varten. Ala kyllä kiinnostaa todella paljon ja haluan tehdä töitä lasten kanssa ! En kuitenkaan jaksa istua koulussa, mielummin tekisin töitä. Voisiko joku kertoa keneen pitää ottaa yhteyttä ja mitä pitää tehdä jos haluaa oppisopimukseen ? Ja saako oppisopimuksessa oleva palkkaa vaikka olisikin ala-ikäinen ?

    • erppaaaa

      voiko 16-vuotiaana opiskella vartijaksi oppisopimuksella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      211
      5302
    2. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      35
      4838
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      50
      4064
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      26
      4029
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      31
      3776
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      72
      3651
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      35
      2912
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2420
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe