ALAIKÄISENÄ OPPISOPIMUKSEEN

apua toivottomalle

Olen 16-vuotias (täytän 17 tänä vuonna) ja haluaisin oppisopimuksella merkonomiksi. Olen muutama kymmen hakemusta jo laittanut, lähinnä kauppoihin, mutta tuntuu että kaikkialle vaaditaan 18 vuoden ikä. Onko kellään kokemusta, alaikäisenä opiskelusta oppisopimuksella? Kertokaas vinkkejä mihin saattais päästä. Lain mukaanhan jo 15-vuotias voisi päästä oppisopimuksella töihin, jos olen oikein ymmärtänyt? Neuvoja kaivataan !

7

3198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SUUNTA-

      Kun kerran on asetettu iäksi tuo 15.vuotta voit hakea oppisopimuskoulutukseen .
      Rajoitteita antaa tietenkin nuori ikä siihen saako nuori alle 18.vuotta tehdä kaksi vuoro työtä jos ei niin on vähän hankalaa aloittaa kaupassa kun kaupassa on myymälät kahdessa vuorossa ?
      Helsingin Kaupungin virastoissa esm. ulkoilu, terveys virastossa on joitakin oppisopimus merkonomiksi yrittäviä . Helsingin virastoihin voit suoraan ottaa yhteyttä ( ehkä muissakin kaupungeissa on virasto paikka sopimuksia ) ja sitten Kampin Helsingin Työvoimatoimistoon jossa on kokemusta oppisopimuskoulutuksen järjestämisestä merkonomiksi .
      Sinun pitää kuitenkin katsoa nenääsi pidemmälle ja miettiä haluatko vanhempana pyrkiä jotain reittiä ylöspäin koska oppisopimuksella valmistunut merkonomi ei voi tulla ilmoittautumaan avoimeen Economica Korkeakouluun myöskään tradenomiksi en tiedä voiko tulla Helsingin liiketalous koulussa tulla valituksi oppisopimus merkonomista .
      Helsingin Kauppakorkeakoulun HSE sivustolta löytyy kohtia joissa mainitaan oppisopimuskoulutuksella hankitun epä kelposuus avoimeen Korkeakoulu opintoihin ilmoittautumiselle .

      • heeeelp

        Ai että tradenomiksi ei voi opiskella jos on "vain" oppisopimuksen suorittanut merkonomi? En ole helsinkiläinen, eikä helsingin kaupunki taida palkata ulkopaikkakuntalaisia. No, elämäntilanne sattuu olemaan sellainen, ettei tavallinen päiväopiskelu olisi hyvä tai edes mahdollinen ratkaisu.. Toivotaan että työkkäristä olisi edes jotain apua tai sitten pitää vaan jatkaa hakemusten lähettelyä, alkaa vaan olla aika turhauttavaa. Te jotka olette oppisopimuksella opiskelleet, kertokaas mitä kautta olette paikan saaneet !


      • ehkä vai kai tai
        heeeelp kirjoitti:

        Ai että tradenomiksi ei voi opiskella jos on "vain" oppisopimuksen suorittanut merkonomi? En ole helsinkiläinen, eikä helsingin kaupunki taida palkata ulkopaikkakuntalaisia. No, elämäntilanne sattuu olemaan sellainen, ettei tavallinen päiväopiskelu olisi hyvä tai edes mahdollinen ratkaisu.. Toivotaan että työkkäristä olisi edes jotain apua tai sitten pitää vaan jatkaa hakemusten lähettelyä, alkaa vaan olla aika turhauttavaa. Te jotka olette oppisopimuksella opiskelleet, kertokaas mitä kautta olette paikan saaneet !

        Minulla on myös sellainen kuva, että jos jatkaa opintoja, niin oppisopimuksella hankittua koulutusta ei välttämättä hyväksilueta. Itse olen lukenut ensiksi merkonomiksi ja oltuani 10-v töissä, luin itseni tradenomiksi ja sain silloin ihan mojovasti opintopisteitä vanhasta merkonomitutkinnostani.


    • eevaleena

      Aloitin itse oppisopimuskoulutuksen 16-vuotiaana. Valmistun merkonomiksi. Ainakin esimerkiksi melkein kaikki puhelinmyyntifirmat ottavat alaikäisiä töihin. Kannattaa tosin valita paikka tarkkaan. Useimmat ns. ruokakaupatkin ottavat. Itse olisin halunnut töihin vaatekauppaan, mutta mihinkään ei otettu alaikäisiä.

    • Se tarkoittaa vain sitä, että Suomen koulutuslain mukaan 15v. voi tehdä opparin, mutta koska hän on alaikäinen tarvitaan vanhempien suostumus.

    • elisabeth

      Hei ! Olen 16 vuotta ja olen juuri aloittanut ammattikoulun. Opiskelen sosiaali-ja terveysalaa. Olen huomannut ettei koulu ole kuitenkaan minua varten. Ala kyllä kiinnostaa todella paljon ja haluan tehdä töitä lasten kanssa ! En kuitenkaan jaksa istua koulussa, mielummin tekisin töitä. Voisiko joku kertoa keneen pitää ottaa yhteyttä ja mitä pitää tehdä jos haluaa oppisopimukseen ? Ja saako oppisopimuksessa oleva palkkaa vaikka olisikin ala-ikäinen ?

    • erppaaaa

      voiko 16-vuotiaana opiskella vartijaksi oppisopimuksella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe