onko olemassa mitään suoja-ainetta tai jotain "lakkaa" jota voi laittaa maalin päälle kulumisen estämiseksi ja suojaksi. tarkoituksena olisi maalata tietokoneen hiiri ja näppäimistö ja olisi hyvä, jos maali pysyisi muovi osissa.
maalausapua..
hyrrä
3517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muistaakseni jotakin 2 kontakti lakkaa pitäis laittaa. ei kuullemma lähe kirveelläkään väri pois!!!=)))
Kai olet ensin käsitellyt muoviosat primerilla? Ilman sitä ei maali tahdo muovissa pysyä vaikka kuinka lakalla peittäisi. Maalasin poikien RC-autot (muovikori) autovärikaupasta saatavalla primerillä pohjustettuna ihan Prisman kilikalipurkeilla ja kolmen vuoden ajon jälkeen autot on kolhiintuneet mutta edelleen hyvässä maalissa (maali ei irtoile elle muovia lähde mukaan).
Hiiren maalaamiseen tarvitaan samat aineet ja tekotavat kuin esm. kännykän kuorien ja maalivahdin maskien maalaukseen. Eli jos haluat saada hyvälaatuisen (ja kestävän) värin ja mahdollisesti kuvionkin, kysy jostain urheilu liikkeestä "maalaria" heillä yleensä on joku kuka tekee niitä.