Kohde siinä missä muutkin

qretwy

Palasin muutama päivä sitten Dubaista ja minun on pakko ihmetellä tätä Dubain suitsutusta ja ihannointia. Kohde siinä missä muutkin. Paljon ihmetellyllä loisteliaisuudella on myös toiset kasvot ja ylipäänsä hygieenian ja yleisen katukuvan siisteyttä silmällä pitäen kohde ei poikkea, ainakaan eduksi, muista lomakohteista. Ostoskeskukset ja Burj Khalifan seutu on kyllä luku sinänsä, mutta täytyy muistaa, ettei Dubai ei kata vain näitä, vaan paljon enemmän.

Hotellimme Marco Polo oli myös suorastaan pettymys, eikä todellakaan vastannut neljää tähteä. Huoneet olivat pölyisiä, yleisilme aika kulunut. Meteli oli aika kova, nukkuminen huonoa. Eli en voi myöskään ymmärtää kohteen hotellien väitettyä korkeaa tasoa, ainakaan yhden kokemuksen pohjalta.

Nähtävää ja koettavaa oli viikon lomalle juuri tarpeeksi, kaksi viikoa olisi voinnut jo käydä tylsäksi. En siis voi myöskään ymmärtää, miksi kohteen tekemisen paljoutta aina jaksetaan mainostaa ja markkinoida.

En kuitenkaan voi antaa pelkästään negatiivista palautetta. Ostoskeskukset vastasi odotuksia, jopa ylitti ne. En siis ihmettele mainetta shoppailijoiden paratiisina. Ihmiset olivat myös oikeastaan joka paikassa oikein ystävällisiä, tämä oli erittäin positiivinen asia.

Kaiken kaikkiaan, en halua Dubaita mollata ja kuten jo totesin, kohde oli kohde muiden joukossa ja joka kohteessahan on niitä huonojakin puolia. Haluan kuitenkin tuoda myös eriäviä mielipiteitä esille.

1

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaajaaa

      dubaissa kannattaa hotellia varatessa kiinnittaa erityisen paljon huomiota hotellin sijaintiin. teilla tuo hotelli ollut "keskustassa" eli vanhalla puolella dubaita mika on ihan taysin vaara valinta, jos luksuslomaa haluaa. lomalla kun on se hyva puoli, ettei niita ransistyneita, epahygieenisia ja vanhoja paikkoja tarvitse katsella, jos ei niin halua;) dubai marinassa ja siella suunnalla siiten loytyy sita loisteliaisuutta, (yli)hygieenisyytta ja luksusta, jos niin haluaa:) yleensa turistit vanhasta tottumuksesta varaa hotellin keskustasta, mika ei dubaissa useinkaan ole paras mahdollinen vaihtoehto..

      mutta tosiaan, mieltymyksensa kullakin. varmasti jokaista maailman kolkkaa joku jossain hehkuttaa, dubai niiden joukossa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe