Ylipormestari Jussi Pajunen on jälleen tehnyt rajun ehdotuksen ja kuten olemme huomanneet, Pajusen visioilla on tapana toteutua, tästä suurkunta-asiasta voi myös tulla hallitusohjelmakysymys. Jos Sipoon vaihtoehtoina siis olisi liittyä Helsinkiin tai Porvooseen, liittyisimmekö uuteen suureen pääkaupunkiin, jonne valtaosa työssäkävijöistä kulkee muutenkin päivittäin vai konkurssikypsän, sisäänpäin kääntyneen ja riitaisen Porvoon syrjäkyläksi, asioimaan päinvastaiseen suuntaan kuin mitä muutoin liikumme?
Kumpi parempi
1
550
Vastaukset
- einariepätoivo
Olen asunut Porvoossa ja Helsingissä. Viihdyn loistavasti Sipoossa ja Sipoo saisi mielestäni ollakin itsenäinen.
Jos pitäisi kuitenkin valita, niin Helsinki oli ehdoton valinta. Pelkästään lompakollaan sen päätöksen voisi tehdä. Veroäyri on alhaisempi ja yhteydet ovat parempia. Porvoo on hoitanut huonosti asiansa eikä se varmasti tule paranemaan.
Porvoossa etenkin terveydenhuolto on katastrofi. Jos on vakava sairaus, passitetaan Sipoosta Porvooseen ja aikaa odottaessa kannattaa aina varautua siihen puolen vuoden (hoitotakuu) jonoon. Sitten ottavat tutkimuksiin ja seuraava vaihe kestää ikuisuuden. Jos jossain vaiheessa myöntävät, etteivät osaa ja raaskivat lähettää eteenpäin, sitten pääsee HYKS;iin kunnon hoitoon. Helsinkiläisenä olisi paljon nopeampi tahti. Helsingissä kun eivät odota aina sitä puolta, kun kutsuvat tutkimuksiin ja jäisi tuo täysin tarpeeton Porvoon pyörähdys välistä. Sitä voi jopa jäädä henkiin!
Tosiasia lienee kuitenkin, että Sipoon ruotsinkieliset tahtovat pitää kiinni äidinkielestään ja päättävät meidän kaikkien muiden puolesta liittymisestä Porvooseen.
Voikun olisin väärässä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1053808Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe553150- 793097
- 193015
- 282764
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans52665- 522482
- 192237
- 602158
- 592036