Kumpi parempi

Örnulf

Ylipormestari Jussi Pajunen on jälleen tehnyt rajun ehdotuksen ja kuten olemme huomanneet, Pajusen visioilla on tapana toteutua, tästä suurkunta-asiasta voi myös tulla hallitusohjelmakysymys. Jos Sipoon vaihtoehtoina siis olisi liittyä Helsinkiin tai Porvooseen, liittyisimmekö uuteen suureen pääkaupunkiin, jonne valtaosa työssäkävijöistä kulkee muutenkin päivittäin vai konkurssikypsän, sisäänpäin kääntyneen ja riitaisen Porvoon syrjäkyläksi, asioimaan päinvastaiseen suuntaan kuin mitä muutoin liikumme?

1

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einariepätoivo

      Olen asunut Porvoossa ja Helsingissä. Viihdyn loistavasti Sipoossa ja Sipoo saisi mielestäni ollakin itsenäinen.

      Jos pitäisi kuitenkin valita, niin Helsinki oli ehdoton valinta. Pelkästään lompakollaan sen päätöksen voisi tehdä. Veroäyri on alhaisempi ja yhteydet ovat parempia. Porvoo on hoitanut huonosti asiansa eikä se varmasti tule paranemaan.

      Porvoossa etenkin terveydenhuolto on katastrofi. Jos on vakava sairaus, passitetaan Sipoosta Porvooseen ja aikaa odottaessa kannattaa aina varautua siihen puolen vuoden (hoitotakuu) jonoon. Sitten ottavat tutkimuksiin ja seuraava vaihe kestää ikuisuuden. Jos jossain vaiheessa myöntävät, etteivät osaa ja raaskivat lähettää eteenpäin, sitten pääsee HYKS;iin kunnon hoitoon. Helsinkiläisenä olisi paljon nopeampi tahti. Helsingissä kun eivät odota aina sitä puolta, kun kutsuvat tutkimuksiin ja jäisi tuo täysin tarpeeton Porvoon pyörähdys välistä. Sitä voi jopa jäädä henkiin!

      Tosiasia lienee kuitenkin, että Sipoon ruotsinkieliset tahtovat pitää kiinni äidinkielestään ja päättävät meidän kaikkien muiden puolesta liittymisestä Porvooseen.

      Voikun olisin väärässä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe