Kumpi parempi

Örnulf

Ylipormestari Jussi Pajunen on jälleen tehnyt rajun ehdotuksen ja kuten olemme huomanneet, Pajusen visioilla on tapana toteutua, tästä suurkunta-asiasta voi myös tulla hallitusohjelmakysymys. Jos Sipoon vaihtoehtoina siis olisi liittyä Helsinkiin tai Porvooseen, liittyisimmekö uuteen suureen pääkaupunkiin, jonne valtaosa työssäkävijöistä kulkee muutenkin päivittäin vai konkurssikypsän, sisäänpäin kääntyneen ja riitaisen Porvoon syrjäkyläksi, asioimaan päinvastaiseen suuntaan kuin mitä muutoin liikumme?

1

588

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einariepätoivo

      Olen asunut Porvoossa ja Helsingissä. Viihdyn loistavasti Sipoossa ja Sipoo saisi mielestäni ollakin itsenäinen.

      Jos pitäisi kuitenkin valita, niin Helsinki oli ehdoton valinta. Pelkästään lompakollaan sen päätöksen voisi tehdä. Veroäyri on alhaisempi ja yhteydet ovat parempia. Porvoo on hoitanut huonosti asiansa eikä se varmasti tule paranemaan.

      Porvoossa etenkin terveydenhuolto on katastrofi. Jos on vakava sairaus, passitetaan Sipoosta Porvooseen ja aikaa odottaessa kannattaa aina varautua siihen puolen vuoden (hoitotakuu) jonoon. Sitten ottavat tutkimuksiin ja seuraava vaihe kestää ikuisuuden. Jos jossain vaiheessa myöntävät, etteivät osaa ja raaskivat lähettää eteenpäin, sitten pääsee HYKS;iin kunnon hoitoon. Helsinkiläisenä olisi paljon nopeampi tahti. Helsingissä kun eivät odota aina sitä puolta, kun kutsuvat tutkimuksiin ja jäisi tuo täysin tarpeeton Porvoon pyörähdys välistä. Sitä voi jopa jäädä henkiin!

      Tosiasia lienee kuitenkin, että Sipoon ruotsinkieliset tahtovat pitää kiinni äidinkielestään ja päättävät meidän kaikkien muiden puolesta liittymisestä Porvooseen.

      Voikun olisin väärässä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      141
      1324
    2. Miten hän käyttäytyy kun näette jossain?

      😁
      Ikävä
      73
      1223
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      986
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      925
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      788
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      634
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      70
      567
    Aihe