100.0 Mbps ?

Tekeekö 100.0 Mbps nopeudella mitään?
Pystyykö elokuvia/pelejä lataamaan sujuvasti?
9158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nykyään tommoinen keskimääräinen laajakaistanopeus (teoreettinen) on 1-8 Mbps. Verkkokortin nopeus on siksi yhdentekevä.

Äänestä

heh. 8 megasella elokuva n.700Mt tulee puolessa tunnissa.
satasella se on ehkä kolme minuuttia.

Äänestä
  • ei täällää suomessa noita kunnon yhteyksiä oikein hyvin vieläkään saa, ja jos jotain sähäkämpää löytyy niin hinta on pilvissä. ruotsissa on ollut jo vuosia 100-200Mbps kaistaa tarjolla hinnalla joka ei tavallista käyttäjää hinnalla rasita. no ehkä joskus suomeenkin saadaan kunnon yhteydet ja vähemmän ahneet operaattorit.

    Äänestä

mikä on piuhan pätkässä modeemin ja koneesi välissä.
Sillä ei ole mitään tekemistä liittymänopeutesi kanssa.

Äänestä
  • Kun sitten hommaat 100 megan liittymän valokuidussa, joka rykäsee tulemaan käytännössä 60-70 megaa, niin sen nopeampaa huom. latauksissa ei olekaan. Torpassamme on 100 megan valokuitu naapurilla.
    Surffailu ei eroa mitenkään vaikkapa 1 megan liittymästä.

    Äänestä

  • --->> kirjoitti:

    Kun sitten hommaat 100 megan liittymän valokuidussa, joka rykäsee tulemaan käytännössä 60-70 megaa, niin sen nopeampaa huom. latauksissa ei olekaan. Torpassamme on 100 megan valokuitu naapurilla.
    Surffailu ei eroa mitenkään vaikkapa 1 megan liittymästä.

    Welho myy 55 €/kk 200 M:n yhteyttä.

    Äänestä

  • 13 kirjoitti:

    Welho myy 55 €/kk 200 M:n yhteyttä.

    mutta kirjoittaja joka väittää 100M olevan nopein saatava joka ei eroa 1megasest asuukin takapajulassa.
    tuskin welhokaan huvikseen 200megaa ilmoittelee kauppaavansa.

    Äänestä

  • 13 kirjoitti:

    Welho myy 55 €/kk 200 M:n yhteyttä.

    kohtuu halpaa kun täällä maalla tuon saman maksaa 5Mb n yhteys

    Äänestä

  • dfvcb kirjoitti:

    kohtuu halpaa kun täällä maalla tuon saman maksaa 5Mb n yhteys

    Eihän tuollaista nopeutta enää olekaan, ainakaan Welholla. Alin on 10 M hintaan 25 €/kk.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön? kirjoitti:

Tekeekö 100.0 Mbps nopeudella mitään?
Pystyykö elokuvia/pelejä lataamaan sujuvasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu