Hei,
Onko mitään "aikarajaa" osakkeiden oston ja osinkojen välillä. Esim. jos ostan tänään osakkeen jossa osingon osingot täsmäytyy ja irtautuu ihan muutaman päivän päästä, on mahdollista?
Eli osinkojen kanssa pystyy ns pelailemaan, ostaa osakkeen juuri ennen osinkojen maksua ja toivoo että osake nousee samaan arvoon, kun ennen osingon irtautumista.
Toivottavasti ymmärsitte pointin.
Osakkeiden ostaminen ja osingot
20
6004
Vastaukset
- moam
Ei saa pörssistä perempaa tuttoa tuolla strategialla. Kurssi laskee osingonmaksun verran ja menne keskimäärin viikkoja/kuukausia ennen kuin kurssi palautuu samalle tasolle.
- oivaltanut
Osakkeet joista haluaa parhaimman osinkotuoton on ostettava usein viikkoja jopa kuukausia ennen osingon irtoamista.Koska useimmilla yrityksillä on myös tapana nostaa kurssia hiljalleen osingon irtoamiseen mennessä. Toisinsanoen osakkeen hinta on korkeimmillaan osingon irrotessa ja joka niillä hetkillä ostaa osakkeen saa luonnollisesti pienimmän hyödyn osingosta jos sitten hyötyä ollenkaan.
- Pitkällä tähtäimellä
Jos ostan ma 28.3. Nokiaa ja osinko irtoaa 4.5., niin ehdinkö saada jo niistä osingot?
- O.Sinkko
Voit ostaa 3.5 ja saada silti osingot.
- Aprikoija
Jos ostan nyt Orionin osakkeita niin maksetaanko niille osinkoa tänä keväänä?
- korkeemmas kärees
kai ne Orionilla päättää itse annetaanko osinkoa ylipäätään ....
- Lääkkeitä vaan
korkeemmas kärees kirjoitti:
kai ne Orionilla päättää itse annetaanko osinkoa ylipäätään ....
Kyllä, mutta kun ostaa nyt osakkeita, pääsee itsekin päättämään asiasta.
- puttesetä
Osinko maksetaan sille, joka omistaa osakkeen sen irtoamispäivänä.
- masasa
Itse oon ajatellu tehdä juuri toisinpäin joidenkin osakkeiden kohdalla - myyn ne juuri ennen osinkojen irtoamista. Osingot jää saamatta, mutta niin jää kurssilaskukin kokematta. Ei tietenkään kaikkien firmojen kohdalla näin kannata tehdä, mutta Orion on kyllä hyvin potentiaalinen kurssinsa romahduttaja. Sen osinko on tänä vuonna 1,42 euroa per osake, mutta kurssi tulee varmasti laskemaan enemmän kuin tuo. Vaikka Orionilla on yksi parhaista osinkoprosenteista, niin parempiakin kohteita löytyy. Fortum on todennäköisesti yksi, joka todennäköisesti jatkaa nousuaan myös osinkojen jälkeen, kunhan ensin toipuu siitä muutaman prosentin laskustaan mikä osinkojen jaon myötä tulee.
- masasa1
Ja tänään lähti Orionit pois. Onnea teille, jotka keskiviikon yli salkussanne sitä pidätte. Kurssi tätä kirjoittaessa 16.62 (B-sarja). Keskiviikon päätös? Lienee siellä 15 euron tienoilla.
- masasa1
masasa1 kirjoitti:
Ja tänään lähti Orionit pois. Onnea teille, jotka keskiviikon yli salkussanne sitä pidätte. Kurssi tätä kirjoittaessa 16.62 (B-sarja). Keskiviikon päätös? Lienee siellä 15 euron tienoilla.
Hahaa, onnea hänelle joka minun osaakkeni osti! Kivasti sait 6,5 % arvoset osingot (verojen jälkeen) ja kaupan päälle 11% kurssilaskun. Hehhheee!
- lääkkeet myy
masasa1 kirjoitti:
Hahaa, onnea hänelle joka minun osaakkeni osti! Kivasti sait 6,5 % arvoset osingot (verojen jälkeen) ja kaupan päälle 11% kurssilaskun. Hehhheee!
Kiitoksia paljon (vähän myöhässä vastaus mutta olkoon ) .
Ostin juuri tuolloin. Kurssi noussut tuosta 21 -31 %.
- salkkari_
pitääkö osakkeet omistaa koko irtoamispäivän vai voiko myydä esim heti aamulla ja silti saada osingot?
- Pastori Hurja
Voi myydä aamulla. Asia olisi ehkä selvintä kuvata sanomalla, että osingon saa se, joka omistaa osakkeen yhtiökokousta seuraavana yönä. Tässä omistamisella tarkoitetaan sitä että ostokauppa pörssissä on tehty. Koko sotkuhan johtuu siitä, että kaupat kirjataan arvo-osuustileille vasta kolme pankkipäivää myöhemmin.
- bed@
meillä oli yhteiskuntaopin 2 kurssilla tehtävä, että piti "ostaa" kauppalehden sivulta 10 000 eurolla eri yhtiöiden osakkeita. Osingot otetaan huomioon vaan, jos oppilaat itse ottavat niistä selvää. Osaisiko kukaan siis auttaa, miten saan näiden feikkiosakkeiden osingot selville? (:
- jee jee
Kauppalehden sivuilta, pörssi, osakkeet ja osingot sieltä ne kaikki löytyy vasemmasta palkista
- tarkennusta
sieltä löytyy edellisen kevään osingot. Tulevat osingot selviävät vasta kun yhtiökokous on ne päättänyt keväällä.
- uusavuton...........
Päivee. Mun osakkeesta irtos osia, esim. parveke putos maahan 10. kerroksesta, paljoko se hyödyttää mua?
- Nico_xx
Tuossa kaikki tieto osingosta...siitähän voi lukea vaikka mitä ;)
http://www.investori.com/j/artikkelit/osakesijoittaminen/149-osingoilla-on-merkitystae
oikea strategia on tietysti ostaa osingon irtoamisen jälkeen jolloin saa halvalla.... ennen vahaan kun osinko oli kokonaan veroton saajalla, ostettiin ennen irtoamista ja myytiin irtoamisen jälkeen= osinko taskuun verovapaati ja (lähes) osingon suuruinen verotustappio vielä käyttöön:
http://www.investori.com/b/index.php/2013/04/22/jotakin_hyvaa_tappioissakin
kaikkea se kapitalisti keksii ;)- :))
ei tietenkään noin, koska monet yhtiöt nostavat osakkeen hintaa tahallaan ennen osinkojen maksua, joten ostamalla heti osingon irtoamisen jälkeen menetät ensin osingot ja saat ylihinnoiteltua osaketta jonka arvo melko varmasti tussahtaa kohtapuoliin alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715