kangastus

mimelo

Moi! Osaisiko joku kertoa missä kohtaa Salin saarta se "kuuluisa" kangastus sijaitsee? Ollaan menossa saarelle ja olisi mukava käydä tätä kangastusta katsomassa.

4

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J

      Mikähän tämä kangastus on.. itsekin ollaan menossa, mut en oo kangastuksesta kuullu? Koskas matkustatte?

      • mimelo

        Luin eräästä matkaoppaasta, että saarella on jokin tällainen kangastus. Olemme lähdössä viikoksi 6.4. Entä te? :)


      • Espargos
        mimelo kirjoitti:

        Luin eräästä matkaoppaasta, että saarella on jokin tällainen kangastus. Olemme lähdössä viikoksi 6.4. Entä te? :)

        Kun ajat Espargosin ohi slummien kautta kuivuneelle maissipellolle,niiden jälkeen noin 500-1000 metriä
        sinintä silmää kohti (en muista paikan nimeä) alkaa kangastus näkyä.Tulin eilen Santa Mariasta
        voii tiedustella muutakin.


    • nimimerkitöyn

      Siellähän se, autiomaassa. Kannattaa ottaa pick-up (lava-auto, jossa kuski mukana) rannalta, eikä matkanjärjestäjän reissuja, koska ne maksaa kolme kertaa enemmän kun tommonen ihan paikallinen reissu. Se pick up siis tekee saarikierroksen: oli mm. kalastajakylää, pääkaupunkia, suolakaivosta, jossa saa lillua suolavedessä jonka suolapitoisuus 30 prosenttia eli siis niinkun mustameri, ja yks muu paikka jossa pääsi uimaan, en nimeä muista, ja sitten sitä autiomaata, jossa kangastusta voi nähdä! Myös tietenkin voi kysyä pick-up kuskilta jos hän pystyy viemään vaan tuonne kangastus paikalle, jos ei koko saarta halua kiertää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe