Ammattimuurarit kertokaa..Ison leivinuunin poskikanavien muoto ! Alhaalta ylöspäin lyhenevä, alhaalta ylöspäin pitenevä,alhaalta ylöspäin yhtä pitkänä ! Poskikanavien leveys aina tietysti n.70mm vai joku muu ?
Vastaukset 3
- gfdghfghh
kannattaa hankkia tiiliteollisuus ry:n muuratut tulisijat -vihko. Löytynee ilmaiseksi tiilikauppiaalta. Ainakin meitin vastavirtaleivinuunissa veto on supertehokas, on kuin juna puksuttaisi kun kunnolla palaa.
- jaat sen 2,3
Saat poskikanavan tilavuuden jonka kerrot piipun pituuvella- nuohousluukun määrä= on uunin hinta €
- mr
että yläpalotilan koko vaikuttaa myös toimintaan. liian pieni/matala yläpalotila heikentää vetoa ja mahdolliset kulmat.poskikanavat voivat jouhevasti kaventua alaspäin mutta ei kuitenkaan liian pie-
neksi alhaalla. huolellinen slammaus ja pyöristykset muistettava tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791416
- 851283
- 1041028
- 48859
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7606Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520