No niin. Nyt on sitten viimeinenkin yrtti-tomaattimix paistettu. Tämän satsin tein sitten "pizzaksi". Eihän tuo lopputulos tietenkään ihan pizzan veroinen ole, mutta minun makuuni kuitenkin. Laitoin taikinaan jälleen vain 2 dl vettä, sekoitus ja sitten ohueksi levyksi uunipannulle leivinpaperin päälle. Taikina kohoaa aika paljon, ehkä olisin voinut lavittää vielä ohuemmaksi. Päälle tomaattipyreestä, oliiviöljystä, sokerista ja aromisuolasta sekoitettu kastike, sitten kinkkusuikaleita, meetwurstisuikaleita, viipaloituja kirsikkatomaatteja, jalapenopaloja ja juustoa. Uuniin 250 asteeseen kunnes oli mukavan värinen (en muistanut katsoa aikaa) Tämä "pizza" oli ehdottomasti paras kolmesta kokeilustani, teen varmaan toistekin. Minun komerossani tulee kyllä olemaan jatkossa näitä mixejä, vaikka sitten vain yllätysvieraiden varalle.
Mukava on ollut testailla näitä tuotteita, lisää tällaisia testailuja, kiitos :)
Viimeinen pussi uunista ulos...
2
867
Vastaukset
- smahof
Kuinkakohan ohueksi tuo pohja kannattaisi sitten pitsaa tehtäessä levittää? Itselläkin olisi yksi pussi vielä käyttämättä, niin on tuota pitsaa alkanut ajatella, kun sitä nyt useampi tuntuu testanneen ja ihan tykänneenkin, ja jääkaapistakin löytyisi juustoraasteen loppukin valmiina yhden piirakan jäljiltä.
- Polka
Minä levitin tuon taikinan uunipellille ( 60 cm leveä uuni ), en ihan koko pellin kokoiseksi. Olisiko ollut uuniin laittaessa jotain sentin paksuinen, ei tullut mitattua :) Saattaisi riittää koko pellillekin, minä kun tykkään että pizzapohjankin pitää olla ohut. Pitää ensi kerralla kokeilla koko pellin kokoisena, nyt en uskaltanut kun ei ollut tietoa miten käyttäytyy tuon tomaattisoseen kanssa. Pienemmälle pellille ( 50 cm ) varmaan tulee koko pellillinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241600
- 1251134
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161081- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838