Rossipohjaisen mökkimme eteisessä on 90 v vanha puulattia, joka laskee kylmää läpi kohtuuttoman paljon. En halua nostaa vanhaa ylös enkä myöskään pääse alapohjaan käsiksi alakautta, mutta haluaisin tehdä päälle uuden 28x120 ponttilattian? Mitä laitan lattioiden väliin eristeeksi, kun varaa ei ole 10 mm enempää?
Vanhan puulattian päälle uusi
epatimpuri
75212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei se uusi lautalattia tilaa lämpimämmäksi tee, tuollainen remontti olisi lähinnä kosmeettinen ja saman asian voisi hoitaa vanhan lattian maalauksella.
Jos lämpöä ja energian säästöä haet, niin kyllä kannattaisi kuitenkin harkita sen vanhan lattian auki ottamista. 90 vuotiaassa on luultavasti puru eristeenä, joka vähän laskenut ja lattian alapuolella on siten rako yhteydessä ulkoseiniin kauttaaltaan. Tätä rakoa voisi sitten vielä kasvattaa sen verran, että 100 mm vuorivillaa saisi laitettua ja sen jälkeen vaikka vanhat laudat takaisin ja voisi jatkaa suunnitelmia eteenpäin lattian ehostamiseksi.
Tein itse kyseisen manööverin alakerran lattioille, noin 40 m2. Asensin vanhat laudat takaisin, koska kannatinlankkujen väli oli aika suuri, paikoin yli 70 senttiä ja sen päälle ristiin uusi lautalattia. Tällainen ratkaisu ei vaadi erillistä höyrynsulkua, joka muutoin olisi aina laitettava asennettaessa lisäeristeitä.
Kun mainitsit mökillämme niin mileeni tulee myös vaihtoehto joka on nimeltään Dry Step Termomatto jota käytetään kylmillä lattioilla kuten parvekkeilla ja terasseilla mm kylmän betonin päällä. Matossa on lämpöeristys ja pehmoinen huopapinta eli voisit laittaa sen lattialle irtonaisena. Meillä on tuo eteismattona ja hyvin toimii lapsiperheessä kun laittaa vaikka välillä pesuun. Löydät ainakin tuolata www.indot.fi ja kerjää vaikka postissa mallipalat.
Ymmärrän kyllä, että lämpötalouden kannalta ei pelkkä lattian lisääminen auta paljonkaan: Jospa asetan kysymyksen näin: Pääasiallinen ongelma on kosmeettinen ja se, että lattian vanhojen lankkujen välistä tulee suoraa vetoa. Jos haluan sulkea vedon, voinko tehdä sen jollakin ohuella levyllä (vaneri? solumuovi?) ja sen päälle laittaa uuden ponttilattian.
Tuossa juuri esitettiin tuota termomattoa jossa on pohjana 5 mm umpisolumuovi jossa hengoittävä reijitys pohjalla. Pinta on sitten kaunis kuin hotellien aulassa ja on helpoa puhdistaa imurilla ja vaikka pesisit muutaman kerran vuodessa. Meillä se kun toimii kuramattona eteisessä ja on lämmintä jalalle niin mitä vielä kaipaat, ei tarvitse edes kiinnittää lattiaan. Hintaa oli vihreänä vain 24 euroa m2 ja harmaata vähän kalliimmalla. Itse aloittelen juuri ulkoterassin tekemistä ja sihen aion laittaa ensin lautapohjan raoilla ja termomattoa pintaan niin arvaa tarvitaanko eläkeläisellä enää kenkiä talvellakaan. Mutta kyllä kenkiä löytyy, että ei senpuoleen hätää.
pakkasmatto finnfoam puolipontti eristelevy vaneri
Elekää nyt herraisä neuvoko muovia laittamaan. Tervapaperi katkaisee ilmavirran siinä missä muovikin, mutta ei kastu.
Pelkkä ponttilauta riittää jos ei haluta lisäeristystä. Ponttilautojen välistä ei tuuli käy. Pilaat kuitenkin 90-vuotiaat lankut koska lattiaa ei voi tehdä kelluvana. Pura se lankkulattia niin pääset parempaan lopputulokseen.