Haluaisin

puolueetonta tietoa superzoom-kameroista.
Kumman valitsen?Olympus SP-590UZ vai PENTAX X70.
Vai olisiko jokin parempi vaihtoehto,jos jätetään
digijärkkärit.Harrastuskäyttöön h. 300-400 €.
9224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

niin valitsisin
Fuji S200 EXR

Äänestä
  • kennin koko ja herkkyys

    Äänestä

Uudet jutut tullu, googleta Olympus SP 800 ja Fujifilm 30X zoom, molemmat kuvaa teräväpiirtovideota, ja muitakin uusia ominaisuuksia. Kamerat tulee myyntiin kohtapuoleen.

Äänestä

Osta järkkäri heti kerralla, niin ei tarvi katua kauppojaan.

Äänestä
  • Mutta kun aloittaja nimenomaan ei halunnut järkkäriä. Superzoomia en minäkään suosittele, sen sijaan hankkisin valovoimaisen lyhyempi zoomisen kameran. Superzoomilla voi kyllä zoomailla "pitkälle" kuvien laadun kustannuksella.

    Äänestä

Sijoita sama raha ennemmin pienempään pokkariin jossa on mahdollisimman vähän pikseleitä ja mahdollisimman vähän zoomikerrointa. Kun samalla rahalla tarjotaan enemmän zoomikerrointa, joutuu tinkimään piirtotarkkuudesta. Objektiivi on kameran kallein osa silloin kun se rakennetaan laadukkaaksi. Tietysti niitä voi rakentaa myös halvalla mutta laatu kärsii.

Äänestä
  • Minä voin myydä mun vanhan Samsungin 220SE, 2 miljoonaa pixeliä eikä zoomia juuri ollenkaan, en tiennytkään että minulla on tuollainen huippukamera kaapissa käyttämättömänä, ja hintaa tuolla melkein järkkäritason kameralla olisi 450 euroa. Kummallista kuitenkin on että juuri tuli markkinoille uutuusjärkkäri ja siinä on 24 miljoonaa pixeliä, niin että miksei siihen laitettu vaikka 4 miljoonan pixelin kennoa jos ne on niin paljon parempia.

    Äänestä

  • cde3 kirjoitti:

    Minä voin myydä mun vanhan Samsungin 220SE, 2 miljoonaa pixeliä eikä zoomia juuri ollenkaan, en tiennytkään että minulla on tuollainen huippukamera kaapissa käyttämättömänä, ja hintaa tuolla melkein järkkäritason kameralla olisi 450 euroa. Kummallista kuitenkin on että juuri tuli markkinoille uutuusjärkkäri ja siinä on 24 miljoonaa pixeliä, niin että miksei siihen laitettu vaikka 4 miljoonan pixelin kennoa jos ne on niin paljon parempia.

    Mulla on vielä parempi kamera. 0 pikseliä ja zoomikerroin 1. Vuosimallia 1932.

    Ehkä tässä nyt kuitenkin vertaillaan tämän vuosituhannen kameroita, joita löytyy kaupasta vielä uutena.

    Äänestä

suosittua Panasonicin DMC-FZ-sarjalaista? Esim. DMC-FZ28 ja FZ38 ovat takuuvarmoja kameroita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uncle Jack kirjoitti:

puolueetonta tietoa superzoom-kameroista.
Kumman valitsen?Olympus SP-590UZ vai PENTAX X70.
Vai olisiko jokin parempi vaihtoehto,jos jätetään
digijärkkärit.Harrastuskäyttöön h. 300-400 €.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu