Laastarista/estrogeenista

En tiedä kysynkö ihan hölmöjä, mutta askarruttaa tilanne. Olen käyttänyt laastaria estradot 37,5 reilun kahden v. ajan. Fyysiset oireet, kuumat aallot ym. pitää kurissa, mutta väsymys ym. on päällä. Nyt on joku ihme olotila. Olen erittäin väsynyt, nukun huonosti ym. ja "suurin" vaivani ilman laastaria oli sydämen pomppiminen ja paniikki. Nyt nämä oireet on kuitenkin päällä, erittäin epämukava olo ja huimaa ym. Voiko estrogeenille tulla mitenkään mitään toleranssia (vai mikä se sana on), että tarvitsee isompaa annosta. Tai vaikuttaako se, että olen lihonut ja vatsaan on kertynyt läskiä, että imeytyykö laastarista heikommin? Kilpirauhasarvot on myös nousussa (lääkitys olisi jo paikallaan, mutta tk-lääkäri ei ottanut mitään kantaa) ja menen ens viikolla taas kokeisiin. Kauhee tunne, kun tuntee ettei kropassa kaikki ole kunnossa eikä tiedä mistä johtuu. Voiko esim. estrogeeni vaikuttaa kilpirauhasarvoihin? Kolesterolitkin on yli viitearvojen. Mikähän tässä on minkäkin taudin vaikutusta tai estrogeenin sivuoireita tai syytä...Masentunut en suostu olemaan vaikka tässä melko allapäin itkeskelenkin, kun ei jaksa mitään. Mutta kun tuntuu, että nyt ei oo "lääkitys" kohdallaan. Ilman laastaria olen yrittänyt olla mutta käristetysti sanottuna minusta "ei ole eläjäksi" ja en pääse sängystä yhtään mihinkään. Aina olen ollut hoikka, mutta nyt 1,5 vuodessa tullut reilut 20 kg lisää eikä se voi johtua liiasta syömisestä eikä liikunnan puutteeesta. Olisin kiitollinen, jos kertoisitte kokemuksianne.
1256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi! Ei noi oireet Ertrogeenista johdu.vaan sinun kilpirauhas arvosi ovat ilmeisesti epävireessä:/ kannattaa mennä perusteellisiin kilpirauhasen verikokeisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä vika kirjoitti:

En tiedä kysynkö ihan hölmöjä, mutta askarruttaa tilanne. Olen käyttänyt laastaria estradot 37,5 reilun kahden v. ajan. Fyysiset oireet, kuumat aallot ym. pitää kurissa, mutta väsymys ym. on päällä. Nyt on joku ihme olotila. Olen erittäin väsynyt, nukun huonosti ym. ja "suurin" vaivani ilman laastaria oli sydämen pomppiminen ja paniikki. Nyt nämä oireet on kuitenkin päällä, erittäin epämukava olo ja huimaa ym. Voiko estrogeenille tulla mitenkään mitään toleranssia (vai mikä se sana on), että tarvitsee isompaa annosta. Tai vaikuttaako se, että olen lihonut ja vatsaan on kertynyt läskiä, että imeytyykö laastarista heikommin? Kilpirauhasarvot on myös nousussa (lääkitys olisi jo paikallaan, mutta tk-lääkäri ei ottanut mitään kantaa) ja menen ens viikolla taas kokeisiin. Kauhee tunne, kun tuntee ettei kropassa kaikki ole kunnossa eikä tiedä mistä johtuu. Voiko esim. estrogeeni vaikuttaa kilpirauhasarvoihin? Kolesterolitkin on yli viitearvojen. Mikähän tässä on minkäkin taudin vaikutusta tai estrogeenin sivuoireita tai syytä...Masentunut en suostu olemaan vaikka tässä melko allapäin itkeskelenkin, kun ei jaksa mitään. Mutta kun tuntuu, että nyt ei oo "lääkitys" kohdallaan. Ilman laastaria olen yrittänyt olla mutta käristetysti sanottuna minusta "ei ole eläjäksi" ja en pääse sängystä yhtään mihinkään. Aina olen ollut hoikka, mutta nyt 1,5 vuodessa tullut reilut 20 kg lisää eikä se voi johtua liiasta syömisestä eikä liikunnan puutteeesta. Olisin kiitollinen, jos kertoisitte kokemuksianne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu