Joskus näkee pikkukoiria, jotka tärisee. En nyt tarkoita kylmässä palelemista, vaan ihan vaan tärisee. Mistä on kysymys? Pelkääkö vai onko jokin hermostollinen vika, vai mikä? Näyttää joka tapauksessa kurjalta.
Kerran koirapuistossa oli yksi pikkuinen puudeli, joka tärisi kovasti ja kun kysyin omistajalta siitä, sanoi hän vain et "se on aina tommonen, ei sitä mikään vaivaa."
Jos oma koirani tärisisi sillä tavoin veisin välittömästi e.lekuriin! Ei sellainen ole normaalia minkään kokoisella/rotuisella eläimellä!
Pieni koira
2
414
Vastaukset
- 2 toitsun omistaja
Itselläni on kaksi venäjäntoyta, jotka molemmat tärisevät milloin mistäkin syystä. Ne tärisevät kun niillä on kylmä, tai jos niitä hermostuttaa, mutta tärisevät myös jos ovat innostuneita tai kaipaavat huomiota. Tuo täriseminen on ainakin venäjäntoylla ihan rotuun kuuluva piirre, eikä se aina tarkoita että koiralla olisi joku hätänä. Tietysti silloin kun ne tärisevät kylmästä tai stressin takia, vien ne sisään tai pois hermostuttavan asian läheltä. Mutta jos ne ovat oikein innoissaan esim. lapsista tai tutuista ihmisistä niin silloinhan tärinälle ei voi mitään. :)
- aloitt.
Kiitos vastauksestasi :) Ison, ei-tärisevän ;) koiran omistajana en ole tottunut sellaista näkemään ja se on näyttänyt minun silmissäni tosi huolestuttavalta. Hyvä, kun siinä ei, ainakaan aina, ole mitään ikävää taustalla. Rauhoittaa mieltäni tietää se ja helpottaa pikkuisiin tutustumista. Terveisiä pikkuisille toyllesi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902987Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1281189- 841183
- 2101181
- 881144
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051060- 65872
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?25775- 71747
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59637