Meinaako kukaan osallistua Runo-Kaarina-kilpailuun tänä vuonna? Itselläni olisi sopivahko kokonaisuus kasassa, mutta tässä loppumetreillä pähkäilen vielä mitä tehdä jos haluaisi voittaa. Lisää huumoria, lisää tunnetta? LIsää kokeellisuutta? Mun runot on muotoutuneet sitä mukaa kun kustantamoista on tullut hylkykirjeitä ja ehkä ne oli parhaimmillaan silloin ekalla kierroksella. Kyllä tää on taas. Ehkä omakustanne olisi ratkaisu, mutta siinäkin pitäisi miettiä mitä lisää, mitä pois, mitä mitä.
Runo-Kaarina
kääntää ja vääntää
364191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
hauska viesti :D
pitää kuule joskus vaan lakata hiomasta ja päättää että tämä on tässä, (oma)kustantaa koko paska ja tehdä seuraavasta ensimmäistä parempi! ja sitten kolmas! ja sitten neljäs! ja koko ajan siinä tehdessä oppii lisää.
"Mun runot on muotoutuneet sitä mukaa kun kustantamoista on tullut hylkykirjeitä ja ehkä ne oli parhaimmillaan silloin ekalla kierroksella."
NIinpä, tuore ilmaisu vai hiottu, viimeistelty (käsittämätön?) tuote. Taidan kuitenkin pistää sen vain menemään (pienen hiomisen jälkeen).
Jos kyseisen runokilpailun taso/sato on jälleen samaa paskaa muotilla "Mä nään sirpaleen jolla viillän ikuisuuteen reiän, ripuloin ja vedän pöntön niittyyn" niin sitten oksennan. Outoa, ettei runous enää kerro mistään.
"Mä nään sirpaleen jolla viillän ikuisuuteen reiän, ripuloin ja vedän pöntön niittyyn"
-
… heh, no tämähän on kyllä vinkeä otos,
kenen runosta tempaisit ?
Siis nimenomaan tuo
“vedän pöntön niittyyn”,
voiko sitä enää tukevammin sanoa
pönttö niittyyn...
Ah! runous runous runous!
¤
ankaran verevä arki
tuulen kuuntelua
tyhjän naurun kaikua
pelkkää saamattomuutta
nyhertelyn latteita papereita
eikä tarvita kuin kengänanturan murskaus
purskaus ahtaista raameista
pinkomaan ajoradan yli
kohdasta jossa aita on matalin
piikkarit ja punainen matto
ohimoilla pienet terävät aallot
hyökyillen höykyttämässä
sumutorven törähdyksen
tankeaa käynnistymistä
laitamyötäinen kuljettamassa kevääseen
¤
Ah! kevät kevät kevät........ kyllä mielestäni runojaan voi hyvin lähettää Runo-Kaarinaan,
siitä vaan!
Entä jos on tehnyt kokoelman, jossa on vain reilut 20 runoa - onko mittään järkee lähettää?
Kuule, lue kilpailun säännöt. Jos siellä sanotaan, että 20 runoa riittää, sitten ne riittävät.
www.google.fi
Hei! Kävinpä tsekkaamassa tämänvuotiset säännöt
Runo-Kaarina
ja ilokseni huomasin siellä lauseen:
“- tekijänoikeudellisista syistä kaikki hylätyt käsikirjoitukset tuhotaan kilpailun ratkettua “
Nyt heräsi kysymys, että tämä taisi olla ensimmäinen kerta kun selvitetään mitä tekevät saapuneille teksteille kilpailun jälkeen.
Minua onkin mietityttänyt näissä kaikenlaisissa kilpailuissa se, että
minne tekstit ajautuvat. Olen joskus muistaakseni aiemminkin pähkäillyt tämän saman asian kanssa täällä Kirjailijanalut palstalla.
Noin yleisesti Te tästäkin asiasta tietävät
olisi mukavaa jos laittaisitte selvitystä. Minäkin sentään olen lähetellyt tekstiäni sinne sun tänne viime vuosina. On ollut isoa ja vähemmän isoa kilpailua. Mitään valmistahan niistä minun teksteistäni ei ole tullut, paitsi tämä omakustantamani opusliberum
juokse pupu juokse
… ja matka jatkuu......................... >
50-100 tai jotain tuollaista, mutta itse tulkitsen, että ikäänkuin jos runot on melko pitkiä ja tulee 50 sivua täyteen niin 20 runoakin riittää. Voihan olla, että olen väärässä, mutta se olisi loogista. Voihan joku kirjoittaa runoelman, jossa on 10 runoa, mutta 100 sivua. Vähän venyvää toi runous. Mutta jos on vain 20 runoa 20 sivulla, niin puolet ainakin puuttuu.
Jos ohjeissa sanotaan 50 runoa, se tarkoittaa 50 runoa eikä 50 liuskaa. Se ei liioin tarkoita 50 lausetta, 50 riviä tai 50 sanaa tai 50 hevosta.
Mutta toisaalta sillä ei ole väliä, vaan kokonaisuus ratkaisee. Kun ei se ole matematiikan kirja.
No tässä on kopsattuna Runo-Kaarina kilpailu 2010
loppuosa, jossa:
… ” - toivomme runojen olevan irrallisilla A4-papereilla
- kilpailun järjestäjä varaa oikeuden teoksen lopulliseen toimittamiseen julkaisukuntoon
Julkaistavan esikoiskokoelman valitsee Kaarinan kaupungin nimeämä valintaraati, jonka puheenjohtajana toimii kirjailija Harri Raitis ja jäseninä kirjailijat Kari Levola, Tommi Parkko ja Mika Terho sekä ohjelmapäällikkö Kari J. Kettula, vuoden 1999 Runo-Kaarina voittaja Jenni Haukio, kansalaistoiminnan lautakunnan edustaja Pekka Kontturi ja kansalaistoiminnan johtaja Sirkka Mylly. “
-
… ja nyt sitten tuli mieleeni, että rouva Niinistön herrakin varmaan lueskelee sitten jossain vaiheessa niitä Runo-Kaarinaan lähetettyjä A-4 liuskoja. Hmmm... minkähänlainen runomieltymys hänellä lienee? Hänhän on juuri ilmoittanut, että aloittelee kirjoittelemaan uutta kirjaakin... ettei nyt vaan sitten saisi esikoisrunoilijoiden runoudesta isompaakin inspiratsioonia sen lentsikassa nähneensä B-leffan antaman alkuinnoituksen lisäksi.
Hauskaa!
¤
Ah, runous!
Jos olet sitä mieltä, ettei annetuilla säännöillä ole väliä, miksi ihmeessä sitten mitään kyselet, vaan lähetä runosi kilpailuun.
lähettää, mikäli aika antaa periksi. Eli, milloin on viimeinen päivä osallistua.
Ja tuleehan niitä uusia ensi vuonna.
Jos lähetät mitä kustantamo on hylännyt, on mahdollisuutesi huonot. Voittajalle on iedossa ilmainen runokirja kirjoittamistaan runoista?
Viimeinen päivä on toukokuussa muistelen että 14.5. Aikaa on. Mulla tosin on kustantaja hylännyt, mutta sen jälkeen olen tehnyt isoja muutoksia, joten nyt pidän sitä yhtä hyvänä kuin monet julkaistut. Ehkä siinä ei kuitenkaan ole paljoa tolkkua, pidän siitä itse erittäin paljon kuitenkin. Kun lähetin kustantajalle en pitänyt sitä näin hyvänä kuin nyt. Kait sitä sokeutuu. Pyörrän puheeni, että se olis ollut silloin parhaimmillaan. Muttta se on nyt lähetetty ja näkee sitten. Tehty mikä tehty.
... pari viikkoa aikaa tuunata
Runo-Kaarinaan runoja !
Nythän kun tulee wappu niin voitte runoilla tai kuunnella kaikkia simasuita sun muita,
kyllä varmaankin inspistä riittää !
Sitten muistatte kirjoitella ylös ja lähettää ajoissa. Harmi kun en voi enää osallistua. Olis se vaan niin
kivaa !
Lähetetty kässäri, jonka kaikki kustantajakandidaatit hylänneet. Iloisella mielellä odotan voittajan julkistamista. Mennee omalta kohdaltani omakustanteen koostamiseksi. Tää on niin marginaalilaji Suomessa, että turha kiristellä pipoa, vaan antakaa palaa ja ripotelkaa lisää riimejä runosammioon. Mun tekstejä voi lukea Rakkausrunot-sivustolta
Onnea Sami Lehtinen!
"Kuljemme valtakunnassa, jossa / kuu ei ole taivaankappale, ei jumala / vaan kaikkialle jatkuva palatsi."
http://yle.fi/uutiset/turun_kirjamessut_kayntiin_runo-kaarina_sami_lehtiselle/6323603
Mites tämän vuoden osallistujat? Itse osallistuin ja sain väliaikatiedon, että olen parhaan 66 joukossa.
Kovin on itselläni korkea käsitys omasta kässäristäni, mutta katsotaan nyt.
Hienoa,en tiennyt että ne ilmoittelee väliaikatietoja jo näin aikaisin.
Miten muut? Onko kuulunut mitään?
Itselle tuli väliaikatieto juuri tuohon noin kuudenkymmenen parhaan joukkoon pääsemisestä. :) Ilmeisesti alkuviikosta pistävät sähköpostia finaaliin päässeille
Huh, jännittää!!
ei vielä kukaan kuullut mitään?
Tänne ei ole kuulunut mitään. Ilmoitan jos kuuluu.
Ohi tais mennä.
Kannattaako riimiteltyjä, loppusoinnullisia runoja edes lähettää runo Kaarinaan, vai onko niin että vain modernit nykyrunot kelpaa. Niitä on vaan niin vaikea kirjoittaa, kun ne ei kuulosta hyvältä eikä oikein kerro mistään. Runokokoelma alkaa olla kasassa, mutta kannattaako ns. Vanhanaikaista runoa, kuten esim. Eino Leinolla tai Saimi Harmajalla lähettää edes vai pidetäänkö jotenki lapsellisena.
No vastatkaa nyt!! Runot on jo tuossa pöydällä, 53 kpl. Menestyykö siellä vain moderni nykyrunous?
Loppuaoinnilliaet runot ovat usemmiten vain klassikkojen jäljittelyä, siksi ne eivät pärjää. Runon pitäisi olla muodonkin puolesta omaperäinen. Loppusoinnillisuua ei ole ongelma.
No ei kyllä ole jäljittelyä tässä tapauksessa. Siis eivät ole vertailukelpoisia. No hyvä tietää.
Lähetin kuitenkin.
Miten kävi? Ensikarsinta on jo tehty.
Ei kai vielä ole tehty. Käsittääkseni vasta kesäkuun puolella ilmoitetaan jos pääsee 60 parhaan joukkoon. Vai tietääkö joku muu tästä paremmin?
Finalisteille on ilmoitettu. Kilpailusivulta löysin.
Onko kukaan osallistunut 2017 kilpailuun? Pohdiskelen tässä, että jokohan finalistit on valittu.
Finalistit on valittu, ja voittajallekin jo ilmoitettu. Pitkän etsimisen jälkeen löysin jälkimmäisen tiedon Kaarinan Facebook-sivuilta. Ei siis kovin tehokasta tiedottamista tässä vaiheessa...
Mikä se on. Kaljakelluntaa?