Ongelmana on kuonopanta, joka hiertää/kutittaa koiraa ja nousee silmille. Pannan hiertämältä alueelta, silmien alta/kuonon yläosasta, on alkanut jo karva lähteä. Koira on kova vetämään ja kiskoo jonkin verran jopa kuonopannan kanssa. Kuonopannan materiaali on nylon tms. Onko kokemuksia, onkohan nahkainen kuonopanta tai Canny Collarin vastaava tms parempi, niin että se ei hiertäisi? Koira on dobermanni-sekoitus ja karva kuten dobberilla.
Apua vedonestoon
6
499
Vastaukset
- 1 labbis
Vedonestovaljaita kuonopantaa ei ole minun tarvinnut lappiksellani käyttää.
- Topperi
En ole koittanut, sillä sen tarkoitus ei ole tässä tapauksessa pelkästään hillitä vetämistä.
Kuonopanta on toistaiseksi apuvälineenä koulutuksessa ja auttaa kontaktin saamisessa.
- eiiiiiiiiii
mallista, vain kokeilemalla löydät sopivan, ei pidä ostaa sokkona, jos väärä malli, niin satuttaa koira pahasti ja saa vaan kiskoman tuskassaan enemmän, että pääsisi pois. Vaikka olisi samaa rotua toinen koira, toisella voi kuono olla paljon pulskempi, pidempi tms.
- Topperi
Eli: Kuonopanta on koon puolesta sopiva, mutta käyttökokemuksen myötä ei siis sovi tälle koiralle. Koira ei kisko "tuskissaan itseään pois", vaan harrastaa sille (hänelle) tyypillistä vetämisyritystä jonkin verran myös kyseisen pannan kanssa-> tämän takia nousee taaksepäin ja oletettavasti hiertää. Tästä seuraa kutina(?), mikä ilmenee siten, että koira lenkin jälkeen hieroo kuonoansa.
Kysymys oli (ehkä juuri sen takia, ettei tarvitsisi ostaa toista kutiavaa pantaa, ja mikä ei varmaan selviä liikkeessä kerran kokeilemalla): Kuonopannan materiaali on nylon tms. Onko kokemuksia, onkohan nahkainen kuonopanta tai Canny Collarin vastaava tms parempi, niin että se ei hiertäisi?
- Susan...
Kuonopanta on koirallesi liian iso. Omalla rotikallani kävi samoin, kun pää kasvoi ja vetäminen loppui näin ei enään käynyt! :)
- Topperi
Hienoa, siellä on siis samaista kokemusta! :)
Jaahas, taidanpa lähteä liikkeeseen, mistä ostimme kyseisen pannan, mrr... ;)
Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743710Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472906Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1732898Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572391Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3612162- 1601860
- 781555
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231378- 281370
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391342