Busseista..

tiedoton.matkailija

Onko mahdollista mennä esim manhattanilta bussilla tuonne Niagaran putouksille? Kun ollaan lähössä muutaman päivän päästä ja haluisin yllättää matkakumppanin tälläisella reissulla mutta mistää ei löyä tietoo että järjestetäänkö tälläsiä ollenkaa, siis ei tarvitse olla mikään järjestetty kierros, vain bussikuljetus. Ja samaan syssyyn kysyisin että onko mahdollista päästä new yorkista Washingtoniin bussilla? ja kauankos tuoollane matka sitte kestäis?

6

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • komoloo

      On mahdollista, mutta en nyt viitsi itse etsiä yksityiskohtia. New Yorkista Washingtoniin menee muutama tunti.

    • mtaman

      pääsee myös junalla, mutta matkaa tulee sen verran että täytyy yöpyä siellä.
      Washingtoniin pääsee käteväsi junalla, matka kestää noin 3.5 tuntia riippuen vähän junasta.
      Syksyllä käytiin, lähdettiin aamulla 6 paikkeilla ja takaisin illalla. Kerkesi aika hyvin kiertelemään näitä nähtävyyksiä.

      • tiedoton.matkailija

        Paljon nuo junamatkat maksoi? Ajattelin että oisi muuten menty lentämällä mutta se on niin kallista niin että budjetin kannalta tuo bussi/juna juttu.. Onko niitä matkoja alle 200 dollarin vai meneekö samalle tasolle lentojen kanssa?
        Meinasin myös jonkun hotellin etsiä riippuen kumpaan kohteeseen mennään niin että onko kellään suositella mitään hyvää hotellia noista paikoista?


      • mtaman
        tiedoton.matkailija kirjoitti:

        Paljon nuo junamatkat maksoi? Ajattelin että oisi muuten menty lentämällä mutta se on niin kallista niin että budjetin kannalta tuo bussi/juna juttu.. Onko niitä matkoja alle 200 dollarin vai meneekö samalle tasolle lentojen kanssa?
        Meinasin myös jonkun hotellin etsiä riippuen kumpaan kohteeseen mennään niin että onko kellään suositella mitään hyvää hotellia noista paikoista?

        Junamatka Washingtoniin maksoi noin 150 dollaria meno paluu. Kyseessä oli siis hitaimmat junat. Nopeimmat menee välin alle 3 tunnin mutta maksavat taas huomattavasti enemmän.
        Kannattaa kyllä ehdottomasti olla yö siellä jos vaan on mahdollista.


    • googlaaja

      Niagaran putouksille on ajomatkaa New Yorkista yli 600 km eli ei ole ihan yhden päivän reissu.

      Googlaamallahan yhteyksiä, aikatauluja ja hintoja löytää esim. new york niagara falls bus tai new york washington bus.

    • cadie_

      Itse olen menossa parin viikon päästä New York City-Toronto välin bussilla, reitti kulkee myös Niagara fallssin läheisyydestä. Bussiyhtiöitä löytyy useita, itse päädyin Megabusiin (megabus.com) jolla kahden hengen lipulle yhteensuuntaan tuli hintaa noin 35 euroa.. Greyhound on tietysti myös vaihtoehto, mutta omien tutkimusten mukaan vähän hintavampi. Megabus lähtee Manhattanilta Penn stationin liepeiltä ja matka kestää n. kymmenisen tuntia, varmaan jotain 8-9 tuntia Niagara Fallsin kohdalle.
      Juna olisi tullut selvästi kalliimmaksi ja aikataulut eivät sopineet meille. Mutta tosiaan ei ole ihan päivän reissu, busseja lähtee kyllä pitkin päivää mutta täytyy huomioida nuo matka-ajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5712
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3171
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2798
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2102
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2075
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1879
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      101
      1875
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      176
      1823
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1498
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1278
    Aihe