Lontooseen

3+8

Olen lähdössä siis Tampereelta Lontooseen, Stanstediin. Koska en ole vuosiin matkustellut lentämällä, heräsikin muutama kysymys:

-Minkälainen laukku on käsimatkatavarana hyvä? Olen perillä vain neljä yötä ja uhkarohkeasti ajattelin pärjätä vain pienellä laukulla. Minulla ei kuitenkaan ole sellaista varsinaista lentolaukkua, joka mahtuisi Ryanairin käsimatkatavaramittoihin, joten nyt mietin, että mitähän siihen kehittäisi....

-Jos nyt kuitenkin (kaikista hyvistä aikomuksista huolimatta) käykin niin, että osteluvimma yllättää ja takaisin tullessa onkin toinenkin laukku (olen maksanut vain käsimatkatavarasta), paljonkohan sen mukaan saaminen maksaa?

-Mitä maksaa koneesta saatava junalippu Lontooseen?

-Muita hyvin vinkkejä Ryanairilla mentäessä?

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentoon_lähdössä

      Itse olin syksyllä 3 päivän (ja 3 yön) reissulla Lontoossa, ja mukana oli sellainen kohtuullisen kokoinen selkäreppu. Ensin piti lähteä lentolaukun kanssa, mutta päädyin reppuun, koska sen saa tarvittaessa pieneksi tai tilavaksi. Paluumatkalla oli hiukan ongelmia mahduttaa kaikki ostetut tavarat reppuun, ja päätin, että seuraavalla reissulla otan kyllä mukaan matkalaukun ainakin paluumatkaa varten. Nyt oli pakko vetää päälle kaikki mahdolliset vaatteet ja tunkea taskut täyteen tavaraa, että pääsi koneeseen (jossa oli tyhjiä paikkoja :)).

      En muista, mitä Ryanair veloittaa ylimääräisestä matkalaukusta, mutta luulen, että halvemmalla pääset, jos ilmoitat laukun paluumatkalle jo etukäteen (muistaakseni sen voi lisätä vielä jälkikäteenkin, ennen check-inin tekoa).

      Junalipun hintaa en myöskään muista, mutta varoituksen sana, että jos kone on myöhässä, voi ottaa koville ehtiä siihen viimeiseen junaan. Meillä kone oli reilusti etuajassa, ja teoriassa olisimme voineet ehtiä toiseksi viimeiseen junaan, mutta passintarkastus kesti niin kauan, että se juna ehti lähteä - siihen viimeiseen sitten ehdimmekin hyvin. Lipun (menopaluu) ostimme vasta kentältä, kun emme olleet varmoja ehtimisestämme, ja hyvin toimi näinkin.

    • --------------------

      Laukkuna minulla ainakin oli reppu, jota käytän muutenkin päivittäin. Lisälaukuista en tiedä sanoa.

      Junalippu ainakin Lontoosta Stanstedin kentälle maksoi vähän päälle 20 puntaa viime kesänä. En sitten tiedä, miten nyt ja toisin päin. Jos seurassasi on muitakin, kannattaa kuitenkin ottaa taksi Lontooseen. Voin luvata, että niin matka käy helpoiten. Esim. minä ja ystäväni odottelimme Standstedin kentällä koneen laskeuduttua koneessa rappusia puoli tuntia, joten emme olisi edes ehtineet junaan.

      Vinkkinä se, että älä usko kaikkea, mitä tällä foorumilla kirjoitellaan Ryanairista. Joku selvästi haluaa mustamaalata kyseistä lentoyhtiötä, ja ihan turhaan.

      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      130
      4548
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      74
      3279
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      105
      1573
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1395
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      96
      927
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      75
      823
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      19
      808
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      720
    9. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      707
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      43
      656
    Aihe