Höyrysulkumuovi?

höyrynsulku kuntoon

Lämpöeristimme puurunkoisen vanhan talon kivivillalla (20 cm).
Rakenne tällä hetkellä sisältä ulospäin: Gyproc - lautakoolaus ja ilmatila 2 cm - ruskea rakennuspaperi - kivivillaa 20 cm - vanha ulkolautaverhous - tuulensuojatervapaperi - lautakoolaus ja ilmatila 2 cm - uusi ulkolautaverhous.

Tilassa ei ole välikattoa, vaan se ulottuu suoraan ulkokattoon (pulpettikatto), jossa sisäpuolella on höyrysulkumuovi.

KYSYMYS: Olisiko seiniinkin pitänyt laittaa muovia höyrynsuluksi (eikä rakennuspaperia)??? Rakennusmiehet väittivät, että paperi riittää.

Nyt kun gyprocia ei ole vielä tasoiteltu, voisi ne levyt vielä poistaa ja uudelleenasentaa ja laittaa muovit alle.

Vaikuttaako asiaan ilmanvaihtosysteemi? eli se tuleeko tilaan painovoimainen ilmanvaihto vai koneellinen (jolloin tila olisi alipaineellinen)?????

7

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!

      Kivivillan ja lasivillan kanssa pitää käyttää höyrynsulkumuovia ja huolehtia siitä, että saumat ovat reilusti päällekkäin ja läpiviennit teipattu tiiviiksi. Sisäilman kosteus pyrkii ulos ja kylmällä vesihöyry tiivistyy jossakin kohtaa seinän sisässä (kastepiste) ja valuu pikku hiljaa seinän alaosaan (kivivilla kun ei sido vettäitseensä). Seinän alaosaan syntyy iso jäämöykky, joka sitten sulelee kesän mittaan ja pitää seinän märkänä. Aiheutuu hometta ja lahovaurioita.

      • r i (amk)

        Kyllä se iv vaikuttaa aika ratkaisevasti. Tuo oli hiukan dramatisoitu kirjoitus, mutta noinhan se teoriassa menee. Käytännössä sitä vettä ei sinne litrakaupalla pääse.


    • aäqpaäqpaä
    • 17+10= ?

      Lainaus"
      Lämpöeristimme puurunkoisen vanhan talon kivivillalla (20 cm).
      Rakenne tällä hetkellä sisältä ulospäin: Gyproc - lautakoolaus ja ilmatila 2 cm - ruskea rakennuspaperi - kivivillaa 20 cm - vanha ulkolautaverhous - tuulensuojatervapaperi - lautakoolaus ja ilmatila 2 cm - uusi ulkolautaverhous."

      Vanhasta talosta kun on kyse niin suosittelen että ei muovia ko. rakenteisiin.
      Siis järjestys sisältä-ulospäin Gyproc, 22mm*100mm lautakoolaus, tervapaperi, kivivilla 20cm, vanha ulkolautaverhous, tuulensuojalevy, lautakoolaus 22mm *100mm, uusi lautaverhous.

      Tätä systeemiä käytetty vuosikausia vanhoissa peruskorjatuissa puutaloissa, joissa esim. ollut ennen sahanpurueristys.

      • Paikallisvalvoja

        Miksi ihmeessä sen sisäpuolen kipsilevyn alla on lautakoolaus? Levyn ja lämmöneristeen välissä kun ei saisi olla ilmaväliä mahdollisen konvektion vuoksi. Kyllä kipsilevyn voi runkoon kiinnittää. Jos sitä pitää koolata rungon poikkeavan mitoituksen takia, niin sitten 50 mm lisää ja villa väliin, mutta ei ilmaväliä sisäpuolen levyn taakse.


      • millimetri inssi
        Paikallisvalvoja kirjoitti:

        Miksi ihmeessä sen sisäpuolen kipsilevyn alla on lautakoolaus? Levyn ja lämmöneristeen välissä kun ei saisi olla ilmaväliä mahdollisen konvektion vuoksi. Kyllä kipsilevyn voi runkoon kiinnittää. Jos sitä pitää koolata rungon poikkeavan mitoituksen takia, niin sitten 50 mm lisää ja villa väliin, mutta ei ilmaväliä sisäpuolen levyn taakse.

        niin seksuaalista merkitystä onko siinä ilmaväli, mutta ei siitä mitään haittaa myös ole, paremmin rakenne pysyy kuivana ja kysynkin mistä se mahdollinen konvektio syntyy? kuivasta sisätilasta vai ? Tuo rakennehan on jo tehty ketjun aloittajan toimesta ja kysymys oli onko ruskea rakennuspaperi riittävä. Jos kysymyksessä paroc ilmansulkupaperi niin se on riittävä eikä tarvitse vaihtaa.


      • klinssi
        millimetri inssi kirjoitti:

        niin seksuaalista merkitystä onko siinä ilmaväli, mutta ei siitä mitään haittaa myös ole, paremmin rakenne pysyy kuivana ja kysynkin mistä se mahdollinen konvektio syntyy? kuivasta sisätilasta vai ? Tuo rakennehan on jo tehty ketjun aloittajan toimesta ja kysymys oli onko ruskea rakennuspaperi riittävä. Jos kysymyksessä paroc ilmansulkupaperi niin se on riittävä eikä tarvitse vaihtaa.

        Mitäs jos inssi ottaisi fysiikan kirjan käteen ja koittaisi ihan itse selvittää tuon konvektion syntymisen. Paljon typerämpää kysymystä en olisi insinööriltä odottanut. Voihan se tietenkin olla niinkin, ettei inssi olekaan insinööri vaan joku seksiaddikti, kuten tuosta komentista voisi päätellä.

        En nyt kyllä mitenkään ymmärrä, mikä helkutin tarve joillakin pervoilla on sekoittaa seksuaalisuus jokaisee asiaan. Niin, ei sillä varmasti ole yhtään mitään seksuaalista merkitystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe