Autonvuokraus Frankfurt-Hahnilta

Heidi T

Olemme lähdössä perheen kanssa kesäkuussa Ryanairilla Frankfurtiin. Tarkoituksena olisi vuokrata Hahnin lentokentältä auto ja jatkaa kohti Itävaltaa ja Sveitsiä. Onko Frankfurt-Hahnin lentokentällä autonvuokrauspistettä ja mitä firmoja (Avis, Hertz ym.). Onko hinnoista mitään tietoa? Onko parempi vuokrata jo täältä Suomesta käsin? Meille riittää joku aivan ns. pikkuauto, esim. Polo tms. Pitääkö paikkansa, että Hahnin lentokenttä on tosi kaukana itse Frankfurtin keskustasta, vaikka emme sinne ole kylläkään edes menossa. Onko lentokenttä siis Frankfurtin etelä- vai pohjoispuolella??

12

1409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmiä kysymyksiä

      Katso kartasta.

      • Heidi T

        No pidän kyllä vastaustasi idioottimaisempana kuin kysymystäni, mutta ainahan tänne sivustoille eksyy noita itseään tärkeänä / viisaana pitäviä ihmisiä.....löydän kyllä kartasta Frankfurtin, mutta kun en tiedä tarkalleen missä lentokenttä sijaitsee niin en voi katsoa. Vai pystytkö itse löytämään asian, jota et edes tiedä. Olen ensi kertaa kirjoittanut tänne ja heti tulee noin töykeä vastaus, oli ainakin viimeinen kerta...


    • kaukanaonkaukana

      Löytyy yleisimmät vuokraamot. Kenttä on 100 km Frankfurtista itään. Hinta riippuu, sanotaan parisataa per viikko.

      • Heidi T

        Työkaveri väitti, että länteen...kumpi nyt on oikein???


      • kohti rajaa
        Heidi T kirjoitti:

        Työkaveri väitti, että länteen...kumpi nyt on oikein???

        länteen se sijoittuu,Luxenburgin rajallepäin Frankusta.Isoja kaupunkeja esim.etelässä(viistosti) Trier ja pohjoisessa Koblenz,josko ne näkyisi kartassasi niin saat käsityksen "noin" missä se sijaitsee.


      • komok

        Autonvuokraus - http://bit.ly/2tMWwUg Olen nyt kaksi kertaa vuokrannut auton Rentalcarsin kautta. Molemmilla kerroilla asiat ovat toimineet hyvin.


    • FR
      • Heidi T

        Kiitos paljon tiedosista, näillä päästään jo hyvin eteenpäin.
        Mukavaa kevään odotusta:)

        Heidi T.


      • hahnista
        Heidi T kirjoitti:

        Kiitos paljon tiedosista, näillä päästään jo hyvin eteenpäin.
        Mukavaa kevään odotusta:)

        Heidi T.

        Tämä vastaus ei enää varmaan kysyjää auta, mutta ehkä muita. Hahnissa on kaikki edellä mainitut vuokraamot ja itse varasimme auton bulvaanin easyterrra kautta. Palvelu on suomenkielinen ja kun varauksen on tehnyt saa tietää minkä vuokraamon auton saa alleen. Me olemme molemmilla kerroilla saaneet Europcarin auton. Autoluokaksi kannattaa valita riittävän iso auto ettei tule orpo olo moottoriteillä, jossa nopeudet nousevat melkoisiksi. Olemme saaneet aina isomman kokoluokan auton kuin mitä olemme varanneet.

        Hahnista on oikein mukavaa lähteä itse ajamaan, kun kyseessä on pieni kenttä keskellä maaseutua - liikenne on siis rauhallista.


      • outo hiihtelijä
        hahnista kirjoitti:

        Tämä vastaus ei enää varmaan kysyjää auta, mutta ehkä muita. Hahnissa on kaikki edellä mainitut vuokraamot ja itse varasimme auton bulvaanin easyterrra kautta. Palvelu on suomenkielinen ja kun varauksen on tehnyt saa tietää minkä vuokraamon auton saa alleen. Me olemme molemmilla kerroilla saaneet Europcarin auton. Autoluokaksi kannattaa valita riittävän iso auto ettei tule orpo olo moottoriteillä, jossa nopeudet nousevat melkoisiksi. Olemme saaneet aina isomman kokoluokan auton kuin mitä olemme varanneet.

        Hahnista on oikein mukavaa lähteä itse ajamaan, kun kyseessä on pieni kenttä keskellä maaseutua - liikenne on siis rauhallista.

        itse suosin www.autoeurope.fi sivuja vuokratessa.


      • Carhiregermany
        outo hiihtelijä kirjoitti:

        itse suosin www.autoeurope.fi sivuja vuokratessa.

        Minä olen yleensä tarkastanut noiden lentoyhtiöiden (Finnair, SAS) bonuskorttien varauskoodeilla suoraan autovuokraamoiden sivuilta hinnat ja usein se on ollut halvin tapa. Aiemmin käytin paljon http://www.argusrentals.com/ -bulvaania, mutta viime aikoina se on osoittautunut yhtiöiden omia sivuja kalliimmaksi.

        Loistava vinkki omavastuun alentamiseksi (joka vuokraamoilla on maksuiltaan suorastaan kohtuuton), on hankkia erillinen lisävakuutus (super CDW ja vastaavat) http://www.insurance4carhire.com :n kautta ("Daily Excess" alle viikon matkoille). Silloin mahdollisen vahingon tapahtuessa tosin joutuu luottolimiitti tiukoille, mutta rahat saa takaisin kohtuullisessa ajassa. Ja vakuutuksen hinta on merkittävästi alempi kuin autonvuokrausyhtiöillä itsellään. Mokomat eivät edes pääsääntöisesti myy sitä suoraan varauksen yhteydessä, vaan alkavat kaupata sitä vasta autoa noudettaessa sikamaiseen hintaan.


    • Rohkeasti liikkeelle

      Automatkalla tarvii tavaraa , paljon . Markkina/kirpputori löydöt painavat yllättävästi . Isompi auto parempi . Ajaminen on Suomeen verrattuna helpompaa ja rennompaa , ei autobaalalla tarvi kaahata 100-120 on riittävä . Peileihin oletetaan katsottavat ja keskustoissa ihmiset kävelevät ja polkevat suojateille etuoikeudella , iso poikkeus Suomeen , varo .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      45
      2361
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      255
      2216
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      114
      1592
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1320
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1257
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      141
      1150
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1147
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1029
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      66
      1007
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      970
    Aihe