Autonvuokraus Frankfurt-Hahnilta

Heidi T

Olemme lähdössä perheen kanssa kesäkuussa Ryanairilla Frankfurtiin. Tarkoituksena olisi vuokrata Hahnin lentokentältä auto ja jatkaa kohti Itävaltaa ja Sveitsiä. Onko Frankfurt-Hahnin lentokentällä autonvuokrauspistettä ja mitä firmoja (Avis, Hertz ym.). Onko hinnoista mitään tietoa? Onko parempi vuokrata jo täältä Suomesta käsin? Meille riittää joku aivan ns. pikkuauto, esim. Polo tms. Pitääkö paikkansa, että Hahnin lentokenttä on tosi kaukana itse Frankfurtin keskustasta, vaikka emme sinne ole kylläkään edes menossa. Onko lentokenttä siis Frankfurtin etelä- vai pohjoispuolella??

12

1609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmiä kysymyksiä

      Katso kartasta.

      • Heidi T

        No pidän kyllä vastaustasi idioottimaisempana kuin kysymystäni, mutta ainahan tänne sivustoille eksyy noita itseään tärkeänä / viisaana pitäviä ihmisiä.....löydän kyllä kartasta Frankfurtin, mutta kun en tiedä tarkalleen missä lentokenttä sijaitsee niin en voi katsoa. Vai pystytkö itse löytämään asian, jota et edes tiedä. Olen ensi kertaa kirjoittanut tänne ja heti tulee noin töykeä vastaus, oli ainakin viimeinen kerta...


    • kaukanaonkaukana

      Löytyy yleisimmät vuokraamot. Kenttä on 100 km Frankfurtista itään. Hinta riippuu, sanotaan parisataa per viikko.

      • Heidi T

        Työkaveri väitti, että länteen...kumpi nyt on oikein???


      • kohti rajaa
        Heidi T kirjoitti:

        Työkaveri väitti, että länteen...kumpi nyt on oikein???

        länteen se sijoittuu,Luxenburgin rajallepäin Frankusta.Isoja kaupunkeja esim.etelässä(viistosti) Trier ja pohjoisessa Koblenz,josko ne näkyisi kartassasi niin saat käsityksen "noin" missä se sijaitsee.


      • komok

    • FR
      • Heidi T

        Kiitos paljon tiedosista, näillä päästään jo hyvin eteenpäin.
        Mukavaa kevään odotusta:)

        Heidi T.


      • hahnista
        Heidi T kirjoitti:

        Kiitos paljon tiedosista, näillä päästään jo hyvin eteenpäin.
        Mukavaa kevään odotusta:)

        Heidi T.

        Tämä vastaus ei enää varmaan kysyjää auta, mutta ehkä muita. Hahnissa on kaikki edellä mainitut vuokraamot ja itse varasimme auton bulvaanin easyterrra kautta. Palvelu on suomenkielinen ja kun varauksen on tehnyt saa tietää minkä vuokraamon auton saa alleen. Me olemme molemmilla kerroilla saaneet Europcarin auton. Autoluokaksi kannattaa valita riittävän iso auto ettei tule orpo olo moottoriteillä, jossa nopeudet nousevat melkoisiksi. Olemme saaneet aina isomman kokoluokan auton kuin mitä olemme varanneet.

        Hahnista on oikein mukavaa lähteä itse ajamaan, kun kyseessä on pieni kenttä keskellä maaseutua - liikenne on siis rauhallista.


      • outo hiihtelijä
        hahnista kirjoitti:

        Tämä vastaus ei enää varmaan kysyjää auta, mutta ehkä muita. Hahnissa on kaikki edellä mainitut vuokraamot ja itse varasimme auton bulvaanin easyterrra kautta. Palvelu on suomenkielinen ja kun varauksen on tehnyt saa tietää minkä vuokraamon auton saa alleen. Me olemme molemmilla kerroilla saaneet Europcarin auton. Autoluokaksi kannattaa valita riittävän iso auto ettei tule orpo olo moottoriteillä, jossa nopeudet nousevat melkoisiksi. Olemme saaneet aina isomman kokoluokan auton kuin mitä olemme varanneet.

        Hahnista on oikein mukavaa lähteä itse ajamaan, kun kyseessä on pieni kenttä keskellä maaseutua - liikenne on siis rauhallista.

        itse suosin www.autoeurope.fi sivuja vuokratessa.


      • Carhiregermany
        outo hiihtelijä kirjoitti:

        itse suosin www.autoeurope.fi sivuja vuokratessa.

        Minä olen yleensä tarkastanut noiden lentoyhtiöiden (Finnair, SAS) bonuskorttien varauskoodeilla suoraan autovuokraamoiden sivuilta hinnat ja usein se on ollut halvin tapa. Aiemmin käytin paljon http://www.argusrentals.com/ -bulvaania, mutta viime aikoina se on osoittautunut yhtiöiden omia sivuja kalliimmaksi.

        Loistava vinkki omavastuun alentamiseksi (joka vuokraamoilla on maksuiltaan suorastaan kohtuuton), on hankkia erillinen lisävakuutus (super CDW ja vastaavat) http://www.insurance4carhire.com :n kautta ("Daily Excess" alle viikon matkoille). Silloin mahdollisen vahingon tapahtuessa tosin joutuu luottolimiitti tiukoille, mutta rahat saa takaisin kohtuullisessa ajassa. Ja vakuutuksen hinta on merkittävästi alempi kuin autonvuokrausyhtiöillä itsellään. Mokomat eivät edes pääsääntöisesti myy sitä suoraan varauksen yhteydessä, vaan alkavat kaupata sitä vasta autoa noudettaessa sikamaiseen hintaan.


    • Rohkeasti liikkeelle

      Automatkalla tarvii tavaraa , paljon . Markkina/kirpputori löydöt painavat yllättävästi . Isompi auto parempi . Ajaminen on Suomeen verrattuna helpompaa ja rennompaa , ei autobaalalla tarvi kaahata 100-120 on riittävä . Peileihin oletetaan katsottavat ja keskustoissa ihmiset kävelevät ja polkevat suojateille etuoikeudella , iso poikkeus Suomeen , varo .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      241
      3074
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      17
      1718
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      22
      1414
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1238
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1231
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1147
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1052
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      952
    Aihe