KANANmunat

tyhmä kysymys "pakko saada tietää" Olen kuullut että kun kanan munia ostaa kaupasta niin onko niistä mahdollista kuoritua poikanen? siis jos niitä pitää sopivasssa lämpötilassa?
kertokaa mulle...........................
10326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole mahdollista, koska kukko ei ole päässyt hoitelemaan kanaemoa. Kana siis munii "hukkamunia", joita ei ole hedelmöitetty.

Äänestä
  • myydäänkö sitten sellaisia kananmunia jotka kukko on hedelmöittänyt?

    Äänestä

  • hävettää007 kirjoitti:

    myydäänkö sitten sellaisia kananmunia jotka kukko on hedelmöittänyt?

    Käytännössä hedelmöittyneitä munia ei kaupan tiskille saakka päädy. Ennen myyntiin saakka pääsyä munat "läpivalaistaan" hyvin kirkkaalla valolla, jolloin hedelmöittyneissä munissa kehittymään lähteneet poikaset näkyvät varjona munan kuoren läpi.

    Äänestä

  • hävettää007 kirjoitti:

    myydäänkö sitten sellaisia kananmunia jotka kukko on hedelmöittänyt?

    haloo? XD!

    Äänestä

  • hävettää007 kirjoitti:

    haloo? XD!

    äsken kun läpivalaisin yhden MUNAN niin siinä oli keskellä musta kyhmy.
    mitä tämä tarkoittaa?

    Äänestä

  • ja haista paska! oon énsinnäkin en ole mies (kato wikipediasta jos et tiiä mikä nainen on):)
    niin tarkoittaako se että kun valaisin kanan munan niin tarkoittaako se että siellä on poikanen?

    Äänestä

  • hävettää007 kirjoitti:

    äsken kun läpivalaisin yhden MUNAN niin siinä oli keskellä musta kyhmy.
    mitä tämä tarkoittaa?

    munan niin siellä oli täydet bileet menossa ja yks irvisti mulle kun huomasi mitä puuhaan,no ei vaineskaan älkää nyt vaan uskoko.:)

    Äänestä

munanettiin

Äänestä
  • mutta kyllä hedelmöityneitäkin munia voi syödä..parin viikon jälkeen, mutta sitten siellä alkaa näkyä poikanen ja siinä vaiheessa en kyllä suuhuni pistäisi..lihaahan sekin on mutta minä en söisi 2vk vanhempaa hedelmöitynyttä munaa....

    Äänestä

selvästä kysymyksestä. Kyllä lattiakanojen munissa on hedelmöityneitä munia ihan vissiin,jos kerta kukko on mukana.Munat kerätään joka päivä pois,eikä munassa näy vielä tipun alkua . Mutta niistä tipujen hautominen onkin eri juttu. Hautomakoneella se olisi helppoa tai sitten kanalla. Lämpötila ja kosteus on hyvin tarkkoja arvoja. Hautomakuumeinen LINTU hautoo vaikka minkä munan. Meidän kanalassa käyskentelee VARIKSEN pesässä haudotettu kukko ja kaksi kanaa.
Viikon kanan alla olleessa munassa alkaa näkyä valaisussa verisuonia(jos on hedelmöitynyt) ja pariviikkoisessa keskusta alkaa olla tumma. Hedelmöitymätön muna pysyy koko haudonta-ajan vaaleana ja ne pitää poistaa haudonnan edistyessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hävettää007 kirjoitti:

tyhmä kysymys "pakko saada tietää" Olen kuullut että kun kanan munia ostaa kaupasta niin onko niistä mahdollista kuoritua poikanen? siis jos niitä pitää sopivasssa lämpötilassa?
kertokaa mulle...........................

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu