MASHIMARO-hahmo?

Japani-fani itsekin.

Moikka! Ostin kirpputorilta jo vuosi sitten ihanan isopäisen valkoisen pehmokanin jolla on silmät vähän alaspäin,kuin se olisi surullinen ja sillä on päällä punainen lateksitakki. Se oli ihan uusi,aika suuri ja sen hinta oli vain 3e.!! Olen vuoden ihmetellyt mikähän otus tai hahmo se on mutta tiesin koko ajan että sen alkuperä on Japanista. Nyt näin kaupassa koulurepun jossa oli sama hahmo kuvana ja nimenä Mashimaro.
Kirjoitin sen ylös paikanpäällä kännyyni ja googlasin heti kotona.VOIH,ja niin paljon löytyi tietoa ja kuvia mutta ei SUOMEKSI mitään.=(((. Miksi Mashihirolla on niin useassa kuvassa esim: Vessanpöntän imukuppi päässä?? Ja miksi se on jossakin kuvassakin tämä punainen lateksitakki laitettu kaltereiden taakse?
Onko se jotenkin ns.pahishahmo? JOS joku osaa valaista,vaikka joku Japani-nuorisokulttuurin lukija täällä niin kertoisitko minulle Mashirosta jotakin?? Minusta se on aivan hurmaava hahmo! Kiitos ja toivon että jotakin kivaa kuuluu...=)

5

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei Japanista
      • Japani-fani itsekin.

        KIITOS! Menen heti!! :D


      • Japani-fani itsekin.

        Totta,Korealainenhan Mashimaro onkin eikä suinkaan Japanista. Kiitos tiedosta,se oli mulle tärkeä koska olen Aasiakulttuurien harrastaja. En vain ollut saanut mistään tietoa Mashimarosta ja se on vähän kuin Hello Kitty, tosin paaaaaaaaaljon ihanampi,en tykkää koko Kittystä ollenkaan.Eipä muuta.


      • 193
        Japani-fani itsekin. kirjoitti:

        Totta,Korealainenhan Mashimaro onkin eikä suinkaan Japanista. Kiitos tiedosta,se oli mulle tärkeä koska olen Aasiakulttuurien harrastaja. En vain ollut saanut mistään tietoa Mashimarosta ja se on vähän kuin Hello Kitty, tosin paaaaaaaaaljon ihanampi,en tykkää koko Kittystä ollenkaan.Eipä muuta.

        Ei millään pahalla mutta ootko ikinä kuullu Googlesta...?


      • Japani-fani itsekin
        193 kirjoitti:

        Ei millään pahalla mutta ootko ikinä kuullu Googlesta...?

        koko mun tekstiäni. Valitan,mutta en jaksa enää uudelleen.Voit lukea sen tuosta alusta. On vaikea googlettaa jos ei ole hakusanaa,että siinäpä se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      150
      4748
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      205
      3974
    3. 211
      3177
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3039
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      82
      2863
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1700
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      9
      1615
    8. 61
      1329
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1166
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      145
      1133
    Aihe