Husqvarna

HQ

Perin aikoja sitten vaarilta(synt. joskus 1900 luvun alussa) 1 piippuisen Husqvarna haulikon.Muistan kuulleeni, että vaarini sai aseen isältään, joka sen oli Ruotsista tuonut. Mikä mahtanee olla valmistusvuosi ja liekkö tolla keräilyarvoa? Aseella ei ole ammuttu yli 40 vuoteen. Kunto kait ihan ok. Lupa mulla on. Aseen sarjanumero 44174.

5

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAPO

      Valmistusvuosi on 1904.

      • HQ

        Kiitos tiedosta. Osaisiko joku arvioida onko keräilyarvoa?


      • smaamies
        HQ kirjoitti:

        Kiitos tiedosta. Osaisiko joku arvioida onko keräilyarvoa?

        Aseen keräilyarvokin voidaan määritellä, mutta sinule aseen arvo on, niin luulen mittaamaton koska se on ns. sukukalleus, jos voit niin säilytä se.


      • HQ
        smaamies kirjoitti:

        Aseen keräilyarvokin voidaan määritellä, mutta sinule aseen arvo on, niin luulen mittaamaton koska se on ns. sukukalleus, jos voit niin säilytä se.

        No joo. Tuollahan se kaapissa könöttää eikä leipää pyydä. Siitä saatava raha olisi kuitenkin nopeasti katoavaa, eikä tällä hetkellä ole mitään isompaa taloudellista ahdinkoa. Välillä täytynee sipaista vähän aseöljyä pintaan ja piippuun.


    • MustaaRuttoa

      Jos ei ajetellut ampua, hommata ruutia ja muuta hilpetööri, niin et edes tarvitse lupaa tähän.

      Tämä Husovarna kyllä oli yleisin torpparihaulikko, halvin saatavilla oleva pössykkä, eikä siten mikään keräilyharvinaisuus. Voihan tämän ripustaa vaikka takkahuoneen seinälle muistoksi vaaristasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe