Paljonko kantsis maksaa 70-vuotiaasta 65m2 mummonmökki-tyyppisestä okt:sta semmosesta, jossa
- lautapururunko, peltikatto, korkee sokkeli ok, ulkopuolella lisälämmöneristys ollu 30 v, ja päällä ruma kun mikä asbestisuomulaatta..
- sisällä saunaa vaille mukavuudet, vesijohdot ja viemärit 0-20v vanhat, kaikki pinnat ja sähköt laitettu uusiks ?
- Home ei haise eikä tunnu. Sähköllä lämpiää, puu-uuni.
- omalla tontilla, 50 kilsaa hesasta taajamahkossa.. ?
- lautapururunko, peltikatto, korkee sokkeli ok, ulkopuolella lisälämmöneristys ollu 30 v, ja päällä ruma kun mikä asbestisuomulaatta..
- sisällä saunaa vaille mukavuudet, vesijohdot ja viemärit 0-20v vanhat, kaikki pinnat ja sähköt laitettu uusiks ?
- Home ei haise eikä tunnu. Sähköllä lämpiää, puu-uuni.
- omalla tontilla, 50 kilsaa hesasta taajamahkossa.. ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täytys kyllä tiettää onko hyvinkäälle vai itään eli porvoon yli vai länteen jos länteen niin hinta onkin jo vaikea sanoa,turun suunnala onkin hinnat pudonneet koko ajan.entäs tontin koko hmmm, tosi vaikea kun ei tiedä missä mutta hinta on 25000e-75000e veikkaan pyynnin olevan 85-95000e ja se on liikaa.Jos on edullinen se on 25-45000e tuhnut sen tietää. Toki jos on suuria remppoja niin varauksella yleensä vanhoissa on aina remonttia.Jos haluut niin kerrro itä vai länsi vaikuttaa hintaan.Ostakaa jos on oikeesti 50km hesasta ja hinta ratkaisee jo paljon.
että olisin niin tyhmä vapaaehtoinen että ottaisin se itselleni asumiskäyttöön.
Sijainti on kyllä oleellisin tekijä noin vanhassa, tontin koko ja laatu. Mutta kyllä järkevässä paikassa olevista siis jos edes näkyy kaksi muuta taloa jossain ja on auratun tien varressa, pyydetään yli 100 ja alle ei kenenkään kantsi myödä.
Koska jos on yli 1000 neliöinen kaava alueella ja rakennusoikeutta niin kehyskunnissa tontit maksaa jotain 30-60 e neliö, siitä saa yhden omaisuusarvon joka ei vastaisuudessa koskaan alene vaan pelkästään kohoaa.
Jos rakennuksella on asumiskäyttöä niin ei kai se siitä 3-10 vuoteen alta kaadu kun on noin pitkään ollut. Jos kunto on siedettävä ja riittää itselle, niin tuolta ajalta asumisen arvo on vastaavan vuokra- asumiskulut kertaa aika. Siinä kerkeää suunnittelemaan omaa rakentamisprojektia ja kerätä lisää rahaa.
Jos paikka on asiallinen niin voihan se olla ihan ok askel jollekin joka osaa itse tehdä eikä ole miklään suurperhe. Omahan on aina oma jos kerrostalon vuokrakämpästä tulee. Puskaan kuseskelun vapauskin on yhdenlaista vapautta monelle ; )
Lisätään vielä, aina parempi kohde juuri noilla kilometreillä pääkaupungilta jos lähinaapuria ei näy silloin se on arvokas paikka,koska juuri sitä varten monet vetäytyy rauhaan ja rentoutumaan. Mitä kauempana naapuri sijaitsee sen helpompi se on myydä joskus, nykyään arvostetaan omaa rauhaa.Tontin koko kyllä sanoo aika paljon hintaan.Mummon mökki on käytännössä niin vanha ettei sille kannata laskea kovinkaan suurta arvoa,yleensä kauppa tehdään tuon ikäisellä kiinteistöllä mainiten purkukuntoinen ja (myyjä ei ota minkäänlaista vastuuta kohteesta jossa mahdollisesti on kosteusvaurioita).Tämä on se yleinen klisee, eli ostaja tietää kiinteistössä mahdollisesti olevat virheet johtuen kiinteistön iästä.Uskokoon ken tahtoo mutta pääpiirtein tuon ikäinen rakennus on sellainen ostettava että ostajan on syytä suhtautua erityisellä varovaisuudella ja ymmärtää kohteen ikä.
Kyllä se niin on että kun vanhan ostaa niin vanhan saa. Ostajalla on selonottovelvollisuus ja myyjällä velvollisuus kertoa kaikki minkä tietää. Mutta kukaanhan ei voi tietää rakennuksen koko historiaa eikä esimerkiksi rakennusratkaisuja ilman että talo purettaisiin kivijalkaan asti. Tämä on tolkun paikka molemmin puolin.
Mutta on se niin että jos talossa on "hattu ja saappaat" kunnossa ja olleet aina kunnossa, niin ei se ikä siitä välttämättä sen kummempaa "homepesää" tee. Eli jos on ehjä katto ja kunnon korkea sokkeli, ja putkivaurioilta on vältytty niin kyllä etenkin nuo vanhat talot on sen verran itsetuulettuvia että pysyvät paljon paremmassa kunnossa kuin muovimateriaaleilla myöhemmin tehnyt.
Kyllähän 1920-luvulla tehtyjäkin puutaloja on vielä ihan hyvässä hahmossa ja asumiskäytössä, kohta 100 vuotta vanhoja.