Ostimme lähipiiriin varoitteluista huolimatta kesällä Renault Megane 2.0 hatchbackin. Auto erittäin siisti. Ajettu 85 000 km. Kaikki huollot tehty.
Lokakuussa käytimme katsastuksessa, jossa ilmeni öljyvuoto. Huollossa vuoto paikantui vetoakselin ja vaihdelaatikon välissä olleesta tiivisteestä. Tiiviste vaihdettiin, mutta vuoto jatkui. Kävi ilmi, että kyseinen laakeri oli jumittanut ja lopputuloksena tasauspyörästössä välystä. Laakeri ei pitänyt mitään ääntä.
Korjaus: Vaihdelaatikon vaihto. Käytetty 1500 euroa ja työt 1000 euroa. Maahantuoja ei pitänyt kyseistä vikaa kyseisillä kilometreillä mitenkään ihmeellisenä.
Jos ihastutte Relluun koeajoilla kuten me, niin miettikää vielä kaksi kertaa.
Renault Megane 03 vaihdelaatikko vaihtoon
Ei enää rellua
1
1524
Vastaukset
- Piinattu Rellu
...vertaapa hintaa vastaavasti varusteltuun Golffiin. Taidat 2500€ kulunkienkin jälkeenkin olla voitolla ja on niitä vaidelaatikkoja hajonnut Golffeistakin.
Minulla hajosi 2003 Meganesta ilmastoinnin kompressorin laakeri. Kustannus tarvikeosilla lähes 1000€. En ryvennut asiasta itkemään. Samoja Delphin kompressoreja käytetään monissa eri merkeissä mm. Nissaneissa. Eniveis.. aina joku valopää kuittailee ranskan raudasta;).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245840Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624182Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143777Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683143- 453123
- 903007
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302795Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572706- 211852
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1231737