Naapurin öiset puuhat

Multaa päälle

Onko tämä nyt oikein, kun rivitalomme asumisvelvollisuuksiin kuuluu että ei pidetä meteliä 22.00-7.00, mutta ainakin viitenä päivänä viikossa ja varsinkin viikonloppuisin, herään noin 4.00 siihen kun naapurin mummo kalauttaa kattilan levylle, joka on ihan siinä seinän takana. Sitten kuuluu satunnaista kolinaa 6.00 asti. Silloin tällöin kuuluu että naulataan jotain seinään. Ensin muutama naula, sitten taas viiden minuutin päästä lisää, sitten taas vähän ajan päästä uudestaan. Nämä kaikki siis ennen aamu seitsemää. Lisäksi puhekin kuuluu seinien läpi: Puhuin puhelimessa vanhasta telkkaristani, niin viiden minuutin päästä mummo läjäytti oman telkkunsa täysille..? Mistähän siinäkin oli kysymys. Kerran kun keitin munia, niin kuului seinän takaa "munia!".

Itse olen hiljaisesti tässä elellyt, kuulokkeita käytän yleensä aina jos katon leffoja tai musiikkia kuuntelen, koska minulla on niin hyvät kuulokkeet. Juhlia ei ole pidetty täällä kertaakaan. Niin rauhallisesti on tässä eletty ettei voi siitä johtua. Mutta kyllä mieli mustenee kun aamu yöllä herää niihin paukauksiin.

4

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yxäxä

      niin kauan kuin pysyst rauhallisena. Jos kuuntelet sitä liian kauan, menetät hermosi ja sitten huomautus menee riitelyksi, mikä on pahempi vaihtoehto .Et sä kuitenkaan jaksa sitä lopunikääs kuunnella.

      Varaudu siihen, että sieltäkin tulee joku huomautus, jolloin se menee neuvotteluksi. Kun et menetä malttiasi niin asia hoituu parhaiten ja teistä voi tulla vaikka hyviä naapureita.

    • ;)

      Naapurin mummolla taitaa olla munasta puutetta, kun sun munan keittäminen noin kiinnostaa!

    • kyllästynyt kaikkeen

      jotain ääniä jotka kuuluu hänen asuntoonsa silloin kun hän koettaa nukkua? taikka sitten on vaan jotenkin häiriintynyt tai ei ymmärrä että tuollainen kolkkaaminen häiritsee muita.
      Kostajia niitä täällä nykyään riittää ja sitten ne kostaa kaiken kaikille, asuvat yksin kerrostaloissa sen kostettavan kanssa nykyisin tai rivitaloissa. Ainakin luulevat niin tai sitten eivät vana välitä yhtään mistään muusta kuin kostamisestaan.

      • puutarhaletkun

        välikatolle ja sitoo sen rautalangalla räystääseen ettei vedenpaine saa sitä putoamaan, sitten vaan hanat auki. Tulee aika märät oltavat... ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1565
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      971
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      164
      913
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      772
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      688
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe