mitä tarkoittaa F/A 18 hornet tyypissä toi F/A
F/A hornet
33
1561
Vastaukset
- 19+20
F/A = Fighter/Attack
- tussu123
Suomessahan ei Hornetista käytetä kuin F:ää vaan eikä suomessa näitä "a" koneita olekkaan. Jenkeissä tuo horetti taas on se F/A.
- Jyrki__
Käsittääkseni F= fighter, A = Attack. Eli F/A voi toimia sekä hävittäjänä (ilmasta ilmaan)
että rynnäkkökoneena (ilmasta maahan). - ....
on selityksenä se että suomalaiset ovat käyttäneet vain hävittäjäominaisuuksia tähän asti, eli koneeseen on hommattu vain ilmasta ilmaan ohjuksia. Myöskin suomalaiset tiputtivat sen A:n häveliäisyyssyistä pois silloin aluksi, vaikka itse koneessa se A-ominaisuus on ollut kokoajan olemassa, aseet vain puuttuivat. Koneesta tuli ensin F-18C Hornet ja päivitysten jälkeen F-18C MLU Hornet.
Nyt kuitenkin Suomen Hornetit lähtee kohta toiselle päivityskierrokselle ja niihin hankitaan maamaaliaseita, kuten kaukovaikutteisia risteilyohjuksia ja liitopommeja. Kaikkien tulevien rynnäkköaseiden kantama tulee olemaan 150 -250 km. Tämän jälkeen on perusteltua alkaa nimitäämään myös suomalaisia Horneteja niiden oikealla mallimerkinnällä F/A-18C MLU Hornet. - f-18D-hornet
suomes käytetää f,c,d malleja hornetista ja oli viel 1 malli mitä suomi käyttää
- avsdvasdv
f-18D-hornet kirjoitti:
suomes käytetää f,c,d malleja hornetista ja oli viel 1 malli mitä suomi käyttää
F ei ole mikään malli Hornetista. Suomessa on käytössä ainoastaan C ja D mallit Hornetista.
- f-18D-hornet
avsdvasdv kirjoitti:
F ei ole mikään malli Hornetista. Suomessa on käytössä ainoastaan C ja D mallit Hornetista.
sori olin väärässä ku tarkistin
- 5+12
avsdvasdv kirjoitti:
F ei ole mikään malli Hornetista. Suomessa on käytössä ainoastaan C ja D mallit Hornetista.
F/A-18F
http://media.defenseindustrydaily.com/images/AIR_F-18F_Super_Hornet_Landing_lg.jpg
- kanis
F/A = Samaan aikaan hävittäjäkone, rynnäkkökone ja hävittäjäpommittaja.
- Jorma Koriseva
Minkäs tyyppinen kone ilmavoimille hankitaan kun Hornet tulee tiensä päähän joskus vuonna 2025-2030?
F-35 on suomelle aivan liian kallis. Pelkkä yksikköhinta on jo 150 miljoonaa dollaria. Samaan hintaan saa 5 hornettia. Eikös olisi paljon käytännöllisempää hankkia joku hieman halvempi kone kuten eurofighter, joka itsessään on jo pelkän monipuolisuuden, elektroniikan ja suorituskyvyn osalta huomattavasti hornettia nykyaikaisempi.
Eihän f-35 häiveominaisuuksista ole edes mitään todisteita, vaan ainoastaan valmistajan ''väitöksiä.'' Häivehävittäjät ovat muutenkin tutkassa havaittavia, vaikkakin hieman vaikeammin kuin tavallinen kone, mutta niitäkin varten tutkia on jo nyt kehitetty sellaiseksi, että häivekoneita pystytään paikantamaan pitkien matkojen päästä. Onko Suomessa edes tarvetta häivekoneelle, joka on kallis ja jonka suorituskyky on täysin kyseenalainen. Häivekoneet tulevat joka tapauksessa tiensä päähän kunhan uudentyyppiset tutkat yleistyvät. - ...............
Jorma Koriseva kirjoitti:
Minkäs tyyppinen kone ilmavoimille hankitaan kun Hornet tulee tiensä päähän joskus vuonna 2025-2030?
F-35 on suomelle aivan liian kallis. Pelkkä yksikköhinta on jo 150 miljoonaa dollaria. Samaan hintaan saa 5 hornettia. Eikös olisi paljon käytännöllisempää hankkia joku hieman halvempi kone kuten eurofighter, joka itsessään on jo pelkän monipuolisuuden, elektroniikan ja suorituskyvyn osalta huomattavasti hornettia nykyaikaisempi.
Eihän f-35 häiveominaisuuksista ole edes mitään todisteita, vaan ainoastaan valmistajan ''väitöksiä.'' Häivehävittäjät ovat muutenkin tutkassa havaittavia, vaikkakin hieman vaikeammin kuin tavallinen kone, mutta niitäkin varten tutkia on jo nyt kehitetty sellaiseksi, että häivekoneita pystytään paikantamaan pitkien matkojen päästä. Onko Suomessa edes tarvetta häivekoneelle, joka on kallis ja jonka suorituskyky on täysin kyseenalainen. Häivekoneet tulevat joka tapauksessa tiensä päähän kunhan uudentyyppiset tutkat yleistyvät.hävittäjävalinnat ilmavoimille? He asian osaavat meitä paremmin arvioida, kun tietävät tarpeen ja vaatimukset koneelle. Lukumäärä tulevilla koneilla tulee olemaan nykyistä pienempi yksikköhintojen vuoksi ja siksi että Suomi tulee tiivistämään yhteistyötä Ruotsin ja Norjan kanssa ilmavalvonnan ja puolustuksen puolella, sekä siksi, että olemme todennäköisesti Naton jäseniä, kun uusia hävittäjiä valitaan.
Ilmavoimat ovat väläytelleet Esim. F/A-18E/F Super Hornetia seuraajaksi. Siihen vielä lisäksi F/A-18G Growlereita laivue, niin olisi tehokas ilma-ase. Suosikkina kuitenkin Ilmavoimilla on tällä hetkellä F-35 Lightning II uudeksi hävittäjäksi monestakin eri syystä. - Koriseva
............... kirjoitti:
hävittäjävalinnat ilmavoimille? He asian osaavat meitä paremmin arvioida, kun tietävät tarpeen ja vaatimukset koneelle. Lukumäärä tulevilla koneilla tulee olemaan nykyistä pienempi yksikköhintojen vuoksi ja siksi että Suomi tulee tiivistämään yhteistyötä Ruotsin ja Norjan kanssa ilmavalvonnan ja puolustuksen puolella, sekä siksi, että olemme todennäköisesti Naton jäseniä, kun uusia hävittäjiä valitaan.
Ilmavoimat ovat väläytelleet Esim. F/A-18E/F Super Hornetia seuraajaksi. Siihen vielä lisäksi F/A-18G Growlereita laivue, niin olisi tehokas ilma-ase. Suosikkina kuitenkin Ilmavoimilla on tällä hetkellä F-35 Lightning II uudeksi hävittäjäksi monestakin eri syystä.Tuskinpa Suomeen hankitaan lähes yhtä vanhaa konetta, kuin aiempi ja superhornet on vain raskaampi versio alkuperäisestä mallista. Otetaan huomioon vielä sekin seikka että kun vuonna 2030 superhornet on jo nelikymppinen vanhus. Potentiaaliset kilpailijiat ovat tulevaisuudessa vähissä. Kun hornetit on tarkoitus vaihtaa v.2025-2030 myös ruotsalainen gripen, eurofighter ja dassault rafale alkavat olla vanhanaikaisia malleja. Jos eurooppalaiset hävittäjävalmistajat päättäisivät yhteistoimin hankkia F-35 vastaavan koneen, niin hintakin saattaisi puoliintua.
Joka tapauksessa Venäjällä on jo nyt valmius tehokkaaseen F-35 torjumiseen ja uuden Pak-fa konetyypin myötä se käytännössä ainut kilpailija häive-hävittäjämarkkinoilla seuraavan parin vuosikymmenen aikana. - järki peliin
Koriseva kirjoitti:
Tuskinpa Suomeen hankitaan lähes yhtä vanhaa konetta, kuin aiempi ja superhornet on vain raskaampi versio alkuperäisestä mallista. Otetaan huomioon vielä sekin seikka että kun vuonna 2030 superhornet on jo nelikymppinen vanhus. Potentiaaliset kilpailijiat ovat tulevaisuudessa vähissä. Kun hornetit on tarkoitus vaihtaa v.2025-2030 myös ruotsalainen gripen, eurofighter ja dassault rafale alkavat olla vanhanaikaisia malleja. Jos eurooppalaiset hävittäjävalmistajat päättäisivät yhteistoimin hankkia F-35 vastaavan koneen, niin hintakin saattaisi puoliintua.
Joka tapauksessa Venäjällä on jo nyt valmius tehokkaaseen F-35 torjumiseen ja uuden Pak-fa konetyypin myötä se käytännössä ainut kilpailija häive-hävittäjämarkkinoilla seuraavan parin vuosikymmenen aikana.Pak-fa on sitäpaitsi huomattavasti halvempi kuin F-35. Kappalehinta on 100 miljoonaa dollaria, kun taas F-35 se on 150 miljoonaa.
Olisko tässä ratkaisu Suomen uudeksi 5. sukupolven hävittäjäksi?
http://img695.imageshack.us/i/pakfaaerial.jpg/ - ...............
järki peliin kirjoitti:
Pak-fa on sitäpaitsi huomattavasti halvempi kuin F-35. Kappalehinta on 100 miljoonaa dollaria, kun taas F-35 se on 150 miljoonaa.
Olisko tässä ratkaisu Suomen uudeksi 5. sukupolven hävittäjäksi?
http://img695.imageshack.us/i/pakfaaerial.jpg/Ei ole viisasta hommata puolustuksen tukipilariksi aseita ja laitteita ainoasta mahdollisesta vihollismaasta. Edes kylmän sodan aikana, kun oli ns pakko ostaa ryssän romuja, ei MiG-21 kalustoa päästetty kuin yhteen lennostoon. Kaksi toimi sitten Drakeneilla. Alunperin Ilmavoimat havitteli Mirageja, mutta ryssät kielsi ja pakotti ostamaan Mig-21 F-13 koneita. Sillä tiellä sitten jatkettiin miellyttämismielessä Bis-aikaan, mutta tietoisesti varsin pienellä määrällä. Drakeneita ostettiin sitten puolta enemmän ymmärrettävästä syystä. Jos hävittäjiä tarvitaanmaan puolustukseen, on venäläiseen tekniseen tukeen turha soittaa ja aseiden toimituskin taitaisi takuta rankasti. Toinen syy on se että vehkeiden pitää olla Nato-yhteensopivia nykyisen standardin mukaan ulkomailla tapahtuvien operaatioiden tähden. Suomen Ilmavoimien päivystysvuoro alkaa aivan kohta ensimmäistä kertaa.
Ilmavoimat ovat ilmaisseet vahvan halunsa korvata Hornetit F-35 koneilla. Mitään venäläisten teoriassa hyviä, oikeasti romuja ei meidän ilmavoimissa tulla enää koskaan näkemään. Ja vaikka olisi hyviä, niin ei niihin varaosia, päivityksiä tai ohjuksia saa ainakaan silloin, kun niitä eniten tarvitsisi. Lännestä meidän aseet jatkossa tulee ja viimeisimmistäkin venäläisten vehkeistä ollaan hankkiutumassa eroon Puolustusvoimissa ja hyvä niin! - Koriseva
............... kirjoitti:
Ei ole viisasta hommata puolustuksen tukipilariksi aseita ja laitteita ainoasta mahdollisesta vihollismaasta. Edes kylmän sodan aikana, kun oli ns pakko ostaa ryssän romuja, ei MiG-21 kalustoa päästetty kuin yhteen lennostoon. Kaksi toimi sitten Drakeneilla. Alunperin Ilmavoimat havitteli Mirageja, mutta ryssät kielsi ja pakotti ostamaan Mig-21 F-13 koneita. Sillä tiellä sitten jatkettiin miellyttämismielessä Bis-aikaan, mutta tietoisesti varsin pienellä määrällä. Drakeneita ostettiin sitten puolta enemmän ymmärrettävästä syystä. Jos hävittäjiä tarvitaanmaan puolustukseen, on venäläiseen tekniseen tukeen turha soittaa ja aseiden toimituskin taitaisi takuta rankasti. Toinen syy on se että vehkeiden pitää olla Nato-yhteensopivia nykyisen standardin mukaan ulkomailla tapahtuvien operaatioiden tähden. Suomen Ilmavoimien päivystysvuoro alkaa aivan kohta ensimmäistä kertaa.
Ilmavoimat ovat ilmaisseet vahvan halunsa korvata Hornetit F-35 koneilla. Mitään venäläisten teoriassa hyviä, oikeasti romuja ei meidän ilmavoimissa tulla enää koskaan näkemään. Ja vaikka olisi hyviä, niin ei niihin varaosia, päivityksiä tai ohjuksia saa ainakaan silloin, kun niitä eniten tarvitsisi. Lännestä meidän aseet jatkossa tulee ja viimeisimmistäkin venäläisten vehkeistä ollaan hankkiutumassa eroon Puolustusvoimissa ja hyvä niin!No jos F-35:tä olet ihan tosissasi hankkimassa, niin montako kappaletta ajattelit ostaa?
Jos muistellaan tähän väliin sitäkin että aikoinaan kun hornetit ostettiin niin kappalehinta oli 200 miljoonaa markkaa/kone eli n. 32 miljoonaa euroa, siihen vielä ohjukset, huollot, varaosat, maa-asemien yhteensovittaminen ja lentäjien kalliskoulutus ulkomailla kaupan päällisiksi. Näillä saatiin haalittua n.60 konetta (en jaksa tarkistaa montako tarkalleen oli) ja nekin saatiin väkisin ja vängällä, koska oli suomenhistorian ylivoimaisesti kallein kauppa.
Kysymys kuuluukin; montako konetta ajattelit että tänne hankitaan sillä 150 miljoonan dollarin kappalehinnalla? Ota huomioon että pelkät huollot ja varaosat tulevat maksamaan koneen hinnan uudelleen jo muutamien vuosien kuluessa. Minä veikkaan että reilut 10, jos ihan realistisia ollaan. Sen suurempaa määrää suomalaiset eivät suostu sotahullujen suuruudenhulluja suunnitelmia kustantamaan. - ..jatkoa
Koriseva kirjoitti:
No jos F-35:tä olet ihan tosissasi hankkimassa, niin montako kappaletta ajattelit ostaa?
Jos muistellaan tähän väliin sitäkin että aikoinaan kun hornetit ostettiin niin kappalehinta oli 200 miljoonaa markkaa/kone eli n. 32 miljoonaa euroa, siihen vielä ohjukset, huollot, varaosat, maa-asemien yhteensovittaminen ja lentäjien kalliskoulutus ulkomailla kaupan päällisiksi. Näillä saatiin haalittua n.60 konetta (en jaksa tarkistaa montako tarkalleen oli) ja nekin saatiin väkisin ja vängällä, koska oli suomenhistorian ylivoimaisesti kallein kauppa.
Kysymys kuuluukin; montako konetta ajattelit että tänne hankitaan sillä 150 miljoonan dollarin kappalehinnalla? Ota huomioon että pelkät huollot ja varaosat tulevat maksamaan koneen hinnan uudelleen jo muutamien vuosien kuluessa. Minä veikkaan että reilut 10, jos ihan realistisia ollaan. Sen suurempaa määrää suomalaiset eivät suostu sotahullujen suuruudenhulluja suunnitelmia kustantamaan.Vuoteen 2025 mennessä markkinoille ilmestyy varmasti muitakin vastaavia koneita halvempaan hintaan ja ilmavoimien väläyttelystä puheenollen on mainittu että hornetien käyttöikää saatetaan jatkaa vuoden 2025 ylikin. Sinänsä F-35 on varmasti ihan OK kone, mutta useimmat natomaat ovat jo kieltäytyneet ostamasta niin kallista konetta (mm. Norja). Vaikka eihän sitä tiedä vaikka parinkymmenenvuoden kuluttua miehittämättömät koneet olisivat jo korvanneet osan länsimaisesta hävittäjäkalustosta.
- ..............
..jatkoa kirjoitti:
Vuoteen 2025 mennessä markkinoille ilmestyy varmasti muitakin vastaavia koneita halvempaan hintaan ja ilmavoimien väläyttelystä puheenollen on mainittu että hornetien käyttöikää saatetaan jatkaa vuoden 2025 ylikin. Sinänsä F-35 on varmasti ihan OK kone, mutta useimmat natomaat ovat jo kieltäytyneet ostamasta niin kallista konetta (mm. Norja). Vaikka eihän sitä tiedä vaikka parinkymmenenvuoden kuluttua miehittämättömät koneet olisivat jo korvanneet osan länsimaisesta hävittäjäkalustosta.
Norja ostaa juuri noita F-35 koneita korvaamaan F-16 koneitaan. Vastikään oli lehdessä juttua tuosta. Kone on kallis, mutta niin on vaihtoehdotkin. Toisaalta se on lähes ainoa pitkälle kehitetty ja kyvykäs 5 sukupolven kone uusimisaikaan. Koneiden kehittyessä niiden hinnat karkaa pilviin ja se on yksi syy, miksi me tullaan liittymään sotilasliittoon muiden kanssa.
Koneita tullaan hankkimaan todennäköisesti ehkä n. 30 kappaletta. Enempää ei tarvita, koska olemme jo silloin liittoutuneita Naton kanssa, sekä tehdään tiivistä yhteistyötä Norjan ja Ruotsin kanssa ilmapuolustuksen osalta.
Niin ja se Hornet-kaupan hinta... se oli miltei samaa suuruusluokkaa, kuin Suomen apu Kreikalle nyt, tai umtsikaupat Saksasta jos ne muistat... ne maksoivat enemmän, kuin Hornet-hankinnat. Ostettiin ilmaa Saksasta n. 90-100 Hornetin määrää vastaavalla hinnalla, että se siitä. - Koriseva
.............. kirjoitti:
Norja ostaa juuri noita F-35 koneita korvaamaan F-16 koneitaan. Vastikään oli lehdessä juttua tuosta. Kone on kallis, mutta niin on vaihtoehdotkin. Toisaalta se on lähes ainoa pitkälle kehitetty ja kyvykäs 5 sukupolven kone uusimisaikaan. Koneiden kehittyessä niiden hinnat karkaa pilviin ja se on yksi syy, miksi me tullaan liittymään sotilasliittoon muiden kanssa.
Koneita tullaan hankkimaan todennäköisesti ehkä n. 30 kappaletta. Enempää ei tarvita, koska olemme jo silloin liittoutuneita Naton kanssa, sekä tehdään tiivistä yhteistyötä Norjan ja Ruotsin kanssa ilmapuolustuksen osalta.
Niin ja se Hornet-kaupan hinta... se oli miltei samaa suuruusluokkaa, kuin Suomen apu Kreikalle nyt, tai umtsikaupat Saksasta jos ne muistat... ne maksoivat enemmän, kuin Hornet-hankinnat. Ostettiin ilmaa Saksasta n. 90-100 Hornetin määrää vastaavalla hinnalla, että se siitä.Laitappa lähteet/ liitteet noille väitteillesi. En kyllä täysin usko tuollaista ilman perusteita.
Suomi ei ole hakenut natojäsenyyttä, eikä natojäsenyyden hakemiselle ole olemassa mitään aikataulua! Vuonna 2030 mennessä esim. Saab on jo luultavammin kehittänyt oman häivekoneen, josta oli tosiaan aiemmin juttua Norjan hävittäjäkauppojen yhteydessä allaolevassa linkissä.
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/article116884.ece
Ehkä Norja uusii hävittäjät nyt. Mutta Suomi vasta 20 vuoden päästä, jolloin länsimaisistä hävittäjävalmistajista mm. Etelä-Korea kehittää KFX-konetta (suunniteltu ensilento vuonna 2014). - kuva..
Koriseva kirjoitti:
Laitappa lähteet/ liitteet noille väitteillesi. En kyllä täysin usko tuollaista ilman perusteita.
Suomi ei ole hakenut natojäsenyyttä, eikä natojäsenyyden hakemiselle ole olemassa mitään aikataulua! Vuonna 2030 mennessä esim. Saab on jo luultavammin kehittänyt oman häivekoneen, josta oli tosiaan aiemmin juttua Norjan hävittäjäkauppojen yhteydessä allaolevassa linkissä.
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/article116884.ece
Ehkä Norja uusii hävittäjät nyt. Mutta Suomi vasta 20 vuoden päästä, jolloin länsimaisistä hävittäjävalmistajista mm. Etelä-Korea kehittää KFX-konetta (suunniteltu ensilento vuonna 2014).Stealth Gripen
http://www.hitechweb.genezis.eu/stealth4f.files/saab_post_gripen_study.jpg - Gripen NG
Koriseva kirjoitti:
Laitappa lähteet/ liitteet noille väitteillesi. En kyllä täysin usko tuollaista ilman perusteita.
Suomi ei ole hakenut natojäsenyyttä, eikä natojäsenyyden hakemiselle ole olemassa mitään aikataulua! Vuonna 2030 mennessä esim. Saab on jo luultavammin kehittänyt oman häivekoneen, josta oli tosiaan aiemmin juttua Norjan hävittäjäkauppojen yhteydessä allaolevassa linkissä.
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/article116884.ece
Ehkä Norja uusii hävittäjät nyt. Mutta Suomi vasta 20 vuoden päästä, jolloin länsimaisistä hävittäjävalmistajista mm. Etelä-Korea kehittää KFX-konetta (suunniteltu ensilento vuonna 2014).Minusta mielenkiintoinen aihe tuo Gripenin stealth versio, joka on jo jonkin aikaa ollut kehitteillä. Tässä hieman faktaa.. (valitan ettei ollut suomenkielistä versiota).
Gripen NG and recent developments
A two-seat "New Technology Demonstrator" has been built,[15] and was presented on 23 April 2008. It has increased fuel capacity, a more powerful powerplant, increased payload capacity, upgraded avionics and other improvements. The new aircraft is also referred to as the "Gripen Demo".[16][17]
The new Gripen NG (Next Generation) will have many new parts and will be powered by the General Electric F414G, a development of the F/A-18E/F Super Hornet's engine. The engine will produce 20% more thrust at 98 kN (22,000 lbf), enabling a supercruise speed of Mach 1.1 with air-to-air missiles.[18]
Compared to the Gripen D, the Gripen NG's max takeoff weight has increased from 14,000 to 16,000 kg (30,900–35,300 lb) with an increase in empty weight of 200 kg (440 lb). Due to relocated main landing gear, the internal fuel capacity has increased by 40%, which will increase ferry range to 4,070 km (2,200 nmi). The new undercarriage configuration also allows for the addition of two heavy stores pylons to the fuselage. Its PS-05/A radar adds a new AESA antenna for flight testing beginning in mid-2009.[18]
Gripen Demo's maiden flight was conducted on 27 May 2008. The test flight lasted about 30 minutes and reached a maximum altitude of about 6,400 meters (21,000 ft).[19] On 21 January 2009, the Gripen Demo flew at Mach 1.2 without reheat to test its supercruise capability.[20][21][22]
Saab performed study work on a aircraft carrier based version in the 1990s. In 2009, Saab launched the Sea Gripen project in response to India's request for information for a aircraft carrier aircraft. Brazil also has a potential carrier aircraft need.[23][24] Sweden awarded Saab a four-year contract in 2010 to improve the Gripen's radar and other equipment, and lower its operating costs.
Lähde: wikipedia
Onhan tuossakin jo jotain, kuten Superhornetin tehokkaat moottorit (tehokkaammat kuin F-35:ssä) ja huippunykyaikainen tutkajärjestelmä. - halloota!
Gripen NG kirjoitti:
Minusta mielenkiintoinen aihe tuo Gripenin stealth versio, joka on jo jonkin aikaa ollut kehitteillä. Tässä hieman faktaa.. (valitan ettei ollut suomenkielistä versiota).
Gripen NG and recent developments
A two-seat "New Technology Demonstrator" has been built,[15] and was presented on 23 April 2008. It has increased fuel capacity, a more powerful powerplant, increased payload capacity, upgraded avionics and other improvements. The new aircraft is also referred to as the "Gripen Demo".[16][17]
The new Gripen NG (Next Generation) will have many new parts and will be powered by the General Electric F414G, a development of the F/A-18E/F Super Hornet's engine. The engine will produce 20% more thrust at 98 kN (22,000 lbf), enabling a supercruise speed of Mach 1.1 with air-to-air missiles.[18]
Compared to the Gripen D, the Gripen NG's max takeoff weight has increased from 14,000 to 16,000 kg (30,900–35,300 lb) with an increase in empty weight of 200 kg (440 lb). Due to relocated main landing gear, the internal fuel capacity has increased by 40%, which will increase ferry range to 4,070 km (2,200 nmi). The new undercarriage configuration also allows for the addition of two heavy stores pylons to the fuselage. Its PS-05/A radar adds a new AESA antenna for flight testing beginning in mid-2009.[18]
Gripen Demo's maiden flight was conducted on 27 May 2008. The test flight lasted about 30 minutes and reached a maximum altitude of about 6,400 meters (21,000 ft).[19] On 21 January 2009, the Gripen Demo flew at Mach 1.2 without reheat to test its supercruise capability.[20][21][22]
Saab performed study work on a aircraft carrier based version in the 1990s. In 2009, Saab launched the Sea Gripen project in response to India's request for information for a aircraft carrier aircraft. Brazil also has a potential carrier aircraft need.[23][24] Sweden awarded Saab a four-year contract in 2010 to improve the Gripen's radar and other equipment, and lower its operating costs.
Lähde: wikipedia
Onhan tuossakin jo jotain, kuten Superhornetin tehokkaat moottorit (tehokkaammat kuin F-35:ssä) ja huippunykyaikainen tutkajärjestelmä.Aika mielenkiintoisia nuo ruotsalaistenkoneet tosiaan ovat. Saapa nähdä uskaltavatko päättäjät päästää tällaista vehjettä omaan ilmatilaan, edes näytösmielessä. : )
http://www.youtube.com/watch?v=mkgShfxTzmo - f-18D-hornet
Jorma Koriseva kirjoitti:
Minkäs tyyppinen kone ilmavoimille hankitaan kun Hornet tulee tiensä päähän joskus vuonna 2025-2030?
F-35 on suomelle aivan liian kallis. Pelkkä yksikköhinta on jo 150 miljoonaa dollaria. Samaan hintaan saa 5 hornettia. Eikös olisi paljon käytännöllisempää hankkia joku hieman halvempi kone kuten eurofighter, joka itsessään on jo pelkän monipuolisuuden, elektroniikan ja suorituskyvyn osalta huomattavasti hornettia nykyaikaisempi.
Eihän f-35 häiveominaisuuksista ole edes mitään todisteita, vaan ainoastaan valmistajan ''väitöksiä.'' Häivehävittäjät ovat muutenkin tutkassa havaittavia, vaikkakin hieman vaikeammin kuin tavallinen kone, mutta niitäkin varten tutkia on jo nyt kehitetty sellaiseksi, että häivekoneita pystytään paikantamaan pitkien matkojen päästä. Onko Suomessa edes tarvetta häivekoneelle, joka on kallis ja jonka suorituskyky on täysin kyseenalainen. Häivekoneet tulevat joka tapauksessa tiensä päähän kunhan uudentyyppiset tutkat yleistyvät.mun mielestä jossain liki et suomi hommaa f-35 hävittäjiä hornettien jälkee. en ole varma
- reemevesis
F- ja A-mallien ainoa oleellinen ero oli erilainen avioniikka.
- fgsaadsvca
Niin. F ja A ei ole malli. Kaikki Hornetit mukaanluettuna Suomen Hornetit ovat F/A-18 Hornet koneita ja tuo on siis koneen tyyppimerkintä. Koneet ovat yhdistettyjä torjunta- ja rynnäkköhävittäjiä sisään rakennetuilta laitteistoiltaan, joilla on kyky käyttää myös ydinaseita. Suomessa käytetään Hornetista malleja C ja D.
- 5+5
fgsaadsvca kirjoitti:
Niin. F ja A ei ole malli. Kaikki Hornetit mukaanluettuna Suomen Hornetit ovat F/A-18 Hornet koneita ja tuo on siis koneen tyyppimerkintä. Koneet ovat yhdistettyjä torjunta- ja rynnäkköhävittäjiä sisään rakennetuilta laitteistoiltaan, joilla on kyky käyttää myös ydinaseita. Suomessa käytetään Hornetista malleja C ja D.
Suomessahan Hornetia kutsuttiin vain F-18C/D:ksi, koska alkujaan ei ilmasta-maahan aseistusta hankittu ja rooli oli puhtaasti torjuntahävittäjänä. Nyt kun tuo ilmasta-maahan aseistuskin on tulossa, niin otetaanko Suomessakin virallisesti käyttöön tuo F/A -merkintä?
- dfsadfasjda
5+5 kirjoitti:
Suomessahan Hornetia kutsuttiin vain F-18C/D:ksi, koska alkujaan ei ilmasta-maahan aseistusta hankittu ja rooli oli puhtaasti torjuntahävittäjänä. Nyt kun tuo ilmasta-maahan aseistuskin on tulossa, niin otetaanko Suomessakin virallisesti käyttöön tuo F/A -merkintä?
No kyllähän se taidetaan ottaa. Ainakin monessa alan julkaisussa on ollut mainintoja että nyt kun maamaaliaseet ovat otettu käyttöön, niin voisi sen A:n myös siihen tyyppimerkintään ottaa takaisin. Tosin ei esim. Kanadan ilmavoimatkaan käytä merkintää F/A, vaikka heillä on kokoajan alusta asti ollut maamaalitoiminta mukana. Heillä Hornetit kulkevat merkinnällä CF-18 ja tuossa C tarkoittaa Canadaa.
En nyt muista mikä merkintä viime kesänä Turun lentonäytöksessä maaesittelyssä olleen Hornetin tietotaulussa oli käytössä. Taisi olla F-18C MLU2 Hornet. Maaesittelyssä ollut kone oli kuitenkin varustettu 2x AIM-9X Sidewinder kypärätähtäin ir-ohjuksella, 2x AIM-120 AMRAAM-tutkaohjuksella, 2x JDAM täsmäpommilla, 2x AGM154 JSOW maamaaliohjuksella, sekä yhdellä lisäpolttoainesäiliöllä. Tampereella edellisenä kesänä oli maamaalitoimintaa enteilevänä yhden F-18D Hornetin runkoripustimessa Litening AT-maalinosoituslaite.
Kutsuttiin eripuolilla maailmaa Hornettia millä merkinnällä tahansa, niin kaikki Hornetit, myös Suomen, ovat olleet kokoajan F/A-18 koneita.
- 7+15
Mitenköhän Eurofighter ja Rafale pärjäävät venäjän 4,5 generaation PAK-FA konetta vastaan? Epäilisin että EU koneissa on elektroniikka kehittyneempään kuin venäläisetn uusissa koneissa.
Vuonna 2015 pitäisi olla molemmissa koneissa AESA tutkatkin valmiina. - sdasadas
Mielummin Super Hornet block III joka luultavasti lähtee puolet halvemmalla kuin f-35
- Jep Jep
Ilman muuta F/A-18E/F Super Hornetteja korvaamaan vanhat Hornetit. Tämä on yksi Ilmavoimienkin vaihtoehto. Lisäksi vielä liuta ko koneesta kehitettyjä EA-18G Growler koneita elektronisen sodankäynnin tarpeisiin häirintään ja tutkien ym vehkeiden tuhoamiseen.
- just just..
Ei tule kauppoja. F35 on jo sovittu juttu. Se meidän edellinen puolustusministerimme Häkämies oli käynyt Pentagonissa ja Lockheed Martinin HQ:ssa sopimassa kaupoista jo vuosia sitten. Harmi vain että ovat sittenmin poistaneet vierailua koskevat linkit netistä, koska Häkämies yllättäen kimpaantuneena ilmoitti ettei mitään muka olisikaan vielä sovittu. Amerikkalaiset eivät tienneet että kauppa olisi Suomen kansalaisille salaisuus. Koko huvittavuuden kruunasi se, että Lockeed Martinin sivustoilla luki taannoin kissan kokoisilla kirjaimilla, että Suomi olisi jo sopinut konekaupoista ja toimituksista amerikkalaisten kanssa.
- hiki nousee pintaan
Ai mitä tämä kaikki sitten maksaa?
Mikäli 63 koneen korvaamisesta on sovittu, joka tarkoittaa 63 x 122 000,000 USD = 7,686 000 000 miljardia dollaria. Kiva tietää että meidän Kokoomuslaiset päättäjämme valitsivat sen ylivoimaisesti kalleimman koneen. Mitäköhän varaosat tähän malliin maksavat? Aika hurja summa Suomen kokoiselle valtiolle. Tanska ja Norjakin tyytyivät 45 koneeseen, koska uskoivat kustannusten nousevan pilviin. - 6+20
Voittaja tulee olemaan "Silent Hornet".
http://www.youtube.com/watch?v=lE3h8yImm4U
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372993Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa791999Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561464Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151430Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1051174Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian158896