Mikä on tämä - uusi ? - JYA Onnistunut asuntokauppa. Kertokaa ihmiset voiko heille antaa toimarin.
Mitä kokemuksia teillä muilla on JYA:sta ? Tekevätkö onnistuneita asuntokauppoja ?
Kunnon välittäjä ?
9
503
Vastaukset
Laita välittäjän nimikirjaimet, niin kerron juuri ko. välittäjän kyvyistä (tunnen useimmat varsin hyvin).'
Muuten JYA on oikein hyvä valinta, vakavarainen, ja omistajat pitävät itsensä ajan tasalla siitä mitä firmassa tapahtuu. Henkilökunnalla on myös hyvä myyntikoulutus, ja esimiehet valvovat heidän toimiaan aktiivisesti. Nykyinen JYA on itse asiassa entinen Suurhelsingin Asuntopalsta, jonka juuret yltävät vuoteen 1995, samalla omistuspohjalla (eli on oikeasti perheyritys ilman virolaisia holding-yhtiöitä tms. eräiden muiden alan yritysten taustavoimia).- hadrianus
Mitä lakia sovelletaan vuokratontilla olevan kesämökin kauppassa ?
- 4%
hadrianus kirjoitti:
Mitä lakia sovelletaan vuokratontilla olevan kesämökin kauppassa ?
maakaari on se laki.
hadrianus kirjoitti:
Mitä lakia sovelletaan vuokratontilla olevan kesämökin kauppassa ?
Siirrettävän vuokraoikeuden kaupassa, eli kaupankäyntimenettely menee asuntokauppalain mukaan, ja myyjän vastuu piilevistä virheistä maakaaren mukaan.
- aina samat puheet
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Siirrettävän vuokraoikeuden kaupassa, eli kaupankäyntimenettely menee asuntokauppalain mukaan, ja myyjän vastuu piilevistä virheistä maakaaren mukaan.
meillä oli sopimus suurisuisten poikien kanssa, eivät saaneet myytyä. ALussa "helppo myydä ja saavat hyvän hinnan". Lopussa hintaa pitää laskea, laskea, laskea.
- hadrianus
aina samat puheet kirjoitti:
meillä oli sopimus suurisuisten poikien kanssa, eivät saaneet myytyä. ALussa "helppo myydä ja saavat hyvän hinnan". Lopussa hintaa pitää laskea, laskea, laskea.
Käsitykseni mukaan korkea hinta toimeksiantoa tehdessä - ja sitten jälkeenpäin, kun kauppa ei käykään,
myyjälle ehdotetaan "pakotetaan" hinnan laskua. Mm. Habita ja Openmarket käyttävät tätä kikkaa saadakseen toimareita.
Mutta kuka lienee JYA:lta alentunut moiseen ? - eikä tässä kaikki
hadrianus kirjoitti:
Käsitykseni mukaan korkea hinta toimeksiantoa tehdessä - ja sitten jälkeenpäin, kun kauppa ei käykään,
myyjälle ehdotetaan "pakotetaan" hinnan laskua. Mm. Habita ja Openmarket käyttävät tätä kikkaa saadakseen toimareita.
Mutta kuka lienee JYA:lta alentunut moiseen ?Habitan välittäjä lupasi 4 % palkkiolla myydä, kun oli tarjoamassa palveluksiaan. Sopimuksen allekirjoitettuamme luimme pienillä numeroilla 4,3 % palkkio. Päätimme sen vuoksi, ettemme laske hintaa, kun se vaihe alkaa. Epärehellinen välittäjä ei saanut taloamme myydyksi! Ehkä se johtuikin juuri siitä. Sen lisäksi hänellä piti olla laaja ostajarekisteri valmiina juuri tälläisiä kohteita varten. Yksikään "valmiista ostajasta" ei tullut katsomaan taloamme.
Openmarketin välittäjä soitti meille myyvänsä talomme mielellään heti, kun edellisen välittäjän kanssa sopimus umpeutuu. Pyysin lähettämään sähköpostilla tarjouksen! Hinta oli halvempi. Mutta! Lyhyessä tekstissä oli noin 15 kirjoitusvirhettä. Emme tee sopimuspapereita oikeinkirjoitustaidottoman henkilön kanssa.
- JYAonpettymys
JYA Tampereen touhu aivan luokatonta, toiminta suhteessa palkkioon syvältä. 3,5% palkkio eikä mitään kunnon sisältöä toiminnassa. Sain hyvän sekä asiallisen tarjouksen muualta ja palkkio varsin kohtuullinen, älkää hyvät ihmiset maksako tyhjästä, nimittäin ilmaa on ja paljon palkkioissa ja kun vielä palveluntaso on mitä on niin huh huh.
Miten luulet, että välittäjä, joka ei osaa pitää edes omasta palkastaan kiinni, myy asuntosi parhaseen hintaan??
No, otat halvan välittäjän ja menetät muutaman kymppitonnin rahaa, itsehän päätit "säästää" :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004333"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002872Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212835Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p912643Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark532275Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202062
- 861976
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371971