hei
voisiko joku valaista seuraavaa asiaa että miten on..
ollaan mieheni kans tehty talo 90 luvun alussa,tontti on vuokrattu minun isäni perikunnalta eli hän ja veljensä ovat vuokranneet sen.vuokraoikeus on 2030 asti. nyt perikunnan maat on jaettu ja meidän vuokratontti tuli isälle ja joka jättää sen aikanaan minulle.olenko sitten "edelleen vuokralla" mieheni kans (heh).vai onko vanha vuokrasopimus voimassa.miten eron sattuessa,omistanko yksin tontin(hehtaari) vai onko kuten mieheni sanoi ettei ole väliä vuokrasopimuksen takia joka voimassa 2030 asti vaikka perikuntaa ei ole.eli jos muutan pois voinko myydä tontin miehelleni vai jääkö hälle vedoten vuokrasopimukseen.
kaikki rakennukset omistetaan yhdessä puoliksi.
nyt ollaan rakentamassa hallia,,eli pitääkö rakennuslupa hakemukseen tulla molempien nimet,muuten menis mieheni nimeen mutta sanoin että lupa hakemukseen tulee molempien nimet koska tonttikin yhteinen,lainaa 50 tuhatta joka maksetaan miehen tililtä.minä maksan talon ylläpidon ja lasten elatuksen.
hänen tilileen tulee myös minun nimellä pieni palkka työstä jota en kylläkään tee vaan hän,,eli haamu työntekijä
voisiko joku vastata että voiko hän nakata minut pihalle ilman ulosostoa
vuokratontti
5
928
Vastaukset
- varoovaane
Ilmeisesti olette avioliitossa ja ette ole tehnyt avioehtoa. Oletan talon olevan 50/50 yhteisen ja suosittelen, että omistatte myös hallin puoliksi, vaikka omilla erillisillä lainoillanne. Arianmukaisesti rasitteeksi hoidettuna uskon tontin vuokrasopimuksen pätevän omistuksen muuttumisesta huolimatta myös eronne jälkeen.
"meidän vuokratontti tuli isälle ja joka jättää sen aikanaan minulle"
Mikäli haluat varmistaa omaa etuasi, niin isäsi tulisi tehdä ainakin tontista sinulle joko lahjakirja tai testamentti ja määrätä, että "puolisoilla ei ole avio-oikeutta tonttiin tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen".
Tämä on siis etusi turvaamiseksi tarpeen, vaikka olisit isäsi ainoa perillinen.
Kysyt: "voiko hän nakata minut pihalle ilman ulosostoa"?
Kun talo ja halli ovat yhteisiä ja tontti on silloin sinun omistuksessasi, niin ei sinua noin vaan ulos nakata.
Eron jälkeen tehdään omaisuuden ositus, jossa avio-oikeuden alainen netto-omaisuutenne lasketaan yhteen ja ositetaan siten, että kummallekin tulee yhtäpaljon. Lisäksi em. tavalla saatu tontti olisi yksin sinun.
Erottaessa jompi kumpi yleensä lähtee ja lähtijälle pitää maksaa osituksen mukainen summa. Ellei sopua löydy, niin yhteisomistuksen purkamiseksi käräjäoikeudelta haettu uskotunmies myy koko höskän tontteineen. Kyllä sopuisassakin avioliitossa, avoliitoista puhumattakaan, kannattaa ajatella nokkaansa pidemmälle. Suosittelen, että käyt tai käytte yhdessä asiantuntijan puheilla ennakoimassa eri tilanteenne.- avutonko
hei
ja kiitos viestistä
naimissa ei olla,,yhteisiä lapsia useita.tämä talon tontti vuokralla ,viereinen tontti ostettiin johon halli tulee,se omistetaan puoleksi,lainanmaksu hänen tililtä johon tulee myös minun haamupalkka.
entä voinko kieltää hallin rakentamisen koska omistan puolet tontista,,hän yritti rakennuslupaa omalla nimellä johon kerkesin väliin ja lupa haetaan molempien nimissä.
olen hoitanut lapset ja kodin pienellä palkalla,,hänellä suuret tulot mutta suurin osa pimeästi hankittua.
kiitos jos viitsit vastata vvielä - varoovaane
avutonko kirjoitti:
hei
ja kiitos viestistä
naimissa ei olla,,yhteisiä lapsia useita.tämä talon tontti vuokralla ,viereinen tontti ostettiin johon halli tulee,se omistetaan puoleksi,lainanmaksu hänen tililtä johon tulee myös minun haamupalkka.
entä voinko kieltää hallin rakentamisen koska omistan puolet tontista,,hän yritti rakennuslupaa omalla nimellä johon kerkesin väliin ja lupa haetaan molempien nimissä.
olen hoitanut lapset ja kodin pienellä palkalla,,hänellä suuret tulot mutta suurin osa pimeästi hankittua.
kiitos jos viitsit vastata vvieläAvoliitossa nimiperiaate ratkaisee omistuksen. Se mitä puheissanne sovitte yhteiseksi on oltava papereissa tai eron tullen se vie jonka nimi löytyy papereista. Ehkä on varminta tehdä hallikin yhteiseksi jos pidätte tontin yhteisenä. Ellei tulonne ja perheen hyväksi työnne ole omasta mielestänne tasapainossa, niin tasoittakaa tilanne keskenänne velkakirjalla. Nyt en ehdi enempää syventyä asiaan, koska vissiin halli liittyy joihinkin busineksiin jotka voi muuttaa koko paletin järkevyyden. "Mittaa kahdesti, mutta sahaa kerran"!
- avutonko
varoovaane kirjoitti:
Avoliitossa nimiperiaate ratkaisee omistuksen. Se mitä puheissanne sovitte yhteiseksi on oltava papereissa tai eron tullen se vie jonka nimi löytyy papereista. Ehkä on varminta tehdä hallikin yhteiseksi jos pidätte tontin yhteisenä. Ellei tulonne ja perheen hyväksi työnne ole omasta mielestänne tasapainossa, niin tasoittakaa tilanne keskenänne velkakirjalla. Nyt en ehdi enempää syventyä asiaan, koska vissiin halli liittyy joihinkin busineksiin jotka voi muuttaa koko paletin järkevyyden. "Mittaa kahdesti, mutta sahaa kerran"!
kiitos neuvoista
- vaikea asia
avutonko kirjoitti:
kiitos neuvoista
tämän talon joku miehesi nimellä oleva firma,eli onko firmassa velkojen vakuutena,onkin sitten eri asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332124Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481732Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121536Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041266Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,35896- 59885
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101763