3 kysymystä.

1.onko hamsterille valjaita???? ja jos on niin tottuuks hamsterit siihen kun ajattelin hamkkii sellasen????
2.haittaaks jos hamsteri syö kirjan kantta kun mun hamsu tekee niin????
3.mun hamsun silmän ympärykset on vähän märät niin haittaakse???

kiitti kaikille vastanneille!!!!!
4197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

1. On hamstereille valjaita. Tosin niistä ei ole mitään hyötyä kun ei niillä kannata hamsua ulos viedä. Sisällä taasen hamsu voi juosta ihan vapaasti. Lisäksi on rasittaa ryömiä lattioilla hamsun perässä.
Jotkut hamsterit tottuvat valjaisiin heti, joitakin ne vain ärsyttävät. Itselläni 2 syyristä kokeillut valjaita. Toinen ei ole huomaavinakaan ja toinen halusi päästä niistä eroon keinoja kaihtamatta. On oma päätöksesi ostatko vai etkö. Jos hamsu on hirveä touhottaja voi olla kannattavampaa olla ostamatta. Jos se taas on rauhallinen kuin viilipytty voi valjaat olla ihan kivat...

2. Haittaa jos se todella SYÖ sitä, niin, että sitä menee suuhun. Kannen nakerrus ei haitaa muita kuin kirjan omistajaa.

3. Ovatko ne aina märät vai vain joskus? Sillä voi olla silmätulehdus tms. jos silmän ympärykset ovat kokoajan kosteat. Kysäise eläinlääkäriltä.

Äänestä
  • no en tiiä nieleeks se ne palat... oon yrittänyt estää mut ei auta sillä se repii ihan kaiken jopa mun valokuva albumin mut ei se kyl silleen haitannu sillä se oli ihan hirveen näkönen he he... mut se van joskus ärsyttää kunse syö mun kaikki tavarat ja huonekalut!!!!

    no huomasin vast äsken et ne on vähän märät siis silmän ympärykset.

    Äänestä

1. Hamstereille EI saa laittaa valjaita, niistä ei ole eläimelle mitään iloa eikä se niissä ruumiinrakenteesna vuoksi pysy. Hamsteri on paljon onnellisempi saadessaan juosta vapaana valvotussa tilassa tai vaikkapa puuhalaatikossa.

2. Jos hamsterisi on jo kirjan kantta syönyt ja mitään oireita ei ole ilmaantunut, niin ei haittaa. Mutta älä nyt hyvä ihminen enää jatkossa sen annan nakerella kirjojasi, eipä tuo nyt kovin terveellistä ole.

3. Mikäli silmät eivät rähmi, eivätkä punoita, ei silmissä varmaankaan ole tulehdusta. Mikäli näin kuitenkin on, täytyy hamsteri viedä eläinlääkäriin. Silmien vuotaminen johtuu luultavammin purupölystä, eli kuivikkeiden vaihtaminen esim. MörttiRöpöön saattaa auttaa.

Äänestä
  • okei kiitos teille vastanneille ja lukeneille...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyssäreitä... kirjoitti:

1.onko hamsterille valjaita???? ja jos on niin tottuuks hamsterit siihen kun ajattelin hamkkii sellasen????
2.haittaaks jos hamsteri syö kirjan kantta kun mun hamsu tekee niin????
3.mun hamsun silmän ympärykset on vähän märät niin haittaakse???

kiitti kaikille vastanneille!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu