Onko tämä RIKOS?

taas-ja-taas

Okeussalissa ex-mieheni toimitti todisteeksi B-lausunnon terveyden tilastaan. Tämä B-lausunto oli melestäni väärennös. Ex-mieheni oli skannannut B-lausunnon ja poistanut jonkin verran lääkärin tekemää tekstiä, lisäsi oman maun mukaista tekstiä ja tulosti. Hän hyötyi tästä oikeudessa :(. Miksi reakoin nyt, tämä kuvio selvisi minulle oikeusaputoimistossa, pääsin vahingossa näkemään vastapuolen toimittamat paperit ja siinä tajusin mitä oli tapahtunut. Olin nähnyt kyseisen B-lausunnon alkuperäisessä versiossa ja oli täysin toisen lainen. Ex-mieheni on erittäin pätevä tekemään näitä (kirjapaino alalla toiminut) ja on ennenkin tehnyt vastaavaa. Miten voin vaatia Helsingin oikeusaputoimistoa tekemään asialle jotain, eivät haluaa ontaa kantaa, tyylin ei kuulu heille ja eikä tästä ketään hyödy. Olen ilmeisesti TAAS joutumassa oikeuteen hänen kanssaan, huoltajus/ elatusapu. Minua pelottaa :( että saanko nytkään oikeutta, pelkään pahoin....

8

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      No, jos oikeusaputoimisto ei ota kantaa, niin Helsingissä on kyllä poliisikin, joka kantaa ottaa.

      Rikoslaki

      33 LUKU (24.8.1990/769)
      Väärennysrikoksista
      1 § (24.8.1990/769)
      Väärennys

      Joka valmistaa väärän asiakirjan tai muun todistuskappaleen tai väärentää sellaisen käytettäväksi harhauttavana todisteena taikka käyttää väärää tai väärennettyä todistuskappaletta tällaisena todisteena, on tuomittava väärennyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      • taas-ja-taas

        Muuttuuko rangaistus suurenmaksi tai mitenkään jos kyseinen (ex-mies) on tuomittu 400€ sakkoihin vuonna 2008, tyttären lievä pahoinpitely, kunnianloukkaus?


      • aösrofusdöofdihf
        taas-ja-taas kirjoitti:

        Muuttuuko rangaistus suurenmaksi tai mitenkään jos kyseinen (ex-mies) on tuomittu 400€ sakkoihin vuonna 2008, tyttären lievä pahoinpitely, kunnianloukkaus?

        Ei vaikuta asteikkoon, jolta rangaistus mitataan. Tuo aiempi juttu ei näy rikosrekisterissä (jos puhdas sakkorangaistus), joten ei käräjäoikeus sitä edes saa tietoonsa.


    • :0??

      Miten se ex-mies onnistui vasta oikeussalissa toimittamaan moisen kirjallisen todisteen ja eikö asianajajasi kommentoinut asiaa mitenkään?

      • taas-ja-taas

        Sitä todistusta ei edes pyydetty vaan, hän ylätys ylätys toimitti sen sinne itse vapaaehtoisesti.


      • :0??
        taas-ja-taas kirjoitti:

        Sitä todistusta ei edes pyydetty vaan, hän ylätys ylätys toimitti sen sinne itse vapaaehtoisesti.

        Lähinnä tarkoitin sitä kuinka on mahdollista, että vasta oikeudessa esitetty kirjallinen todiste ylipäätään hyväksyttiin todistusaineistoksi.


      • ex-kirjoittaja....
        :0?? kirjoitti:

        Lähinnä tarkoitin sitä kuinka on mahdollista, että vasta oikeudessa esitetty kirjallinen todiste ylipäätään hyväksyttiin todistusaineistoksi.

        toi ex-nainen on nyt se syyllinen.


    • ...

      TIETÄÄKÖ KUKAAN MISSÄ SUOMEN LAISSA LUKEE ETTÄ KÄRÄJÄOIKEUTEEN ON PAKKO OSALLISTUA? JA ONKO SIIHEN MUKA PAKKO OSALLISTUA ILMAN TOISEN TAHTOA EIHÄN KETÄÄN VOI PAKOTTAA VAI VOIKO???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2457
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2342
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2102
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      25
      1837
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1663
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1108
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      969
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      55
      864
    Aihe