Aiemmin täällä palstalla oli collien omistajia, jotka puhuivat paljon Furminatorin puolesta, mutta tällä hetkellä tuntuu enemmän, että ihmisillä on negatiivisia ajatuksia tuosta harjasta tai että muut kammat/harjat/karstat ajavat saman asian. Mitä mieltä oikeasti olette, joilla on kyseinen kapistus, onko se sen arvoinen, mitä väitetään? Kohta alkaa olemaan karvoja lattialla ja matoilla, joten mietin, oisko Furminatorista apua karvatulvaan. Ja myös, onko se koiraystävällinen, niin ettei revi tms. Oma koiruli on niin arka karvoistaan, niinkuin kai colliet taitavat yleensä ollakin, ettei tykkää muutenkaan turkinhoidosta.
Furminator?!
4
373
Vastaukset
- joopash
ja toisilla karkeampi, toisilla myös karvaa valtavasti, toisilla vähemmän, toisilla herkempi iho kuin toisilla, jotkut omistajat harjaavat helläkätisesti, jne eli vain kokeilemalla tiedät sopiiko Furmis juuri teille. Kopioista en ole kuullut kenenkään puhuvan hyvää.
- uroscollie
älä missään nimessä edes kokeile sitä colliesi karvaan.. itselläni on furminator mutta kasvattaja kielsi sen käyttämisen collien turkkiin koska se vahingoittaa turkkia.. eli omistin sen jo aiemmin kissojeni vuoksi.. enpä ole käytellyt koska on coillien turkkiin sopivampiakin välineitä poistaa karvat.. :) itse tietty päätät.. mä en ole uskaltautunut edes kokeileen..
- nohh
kuten sanottu collikoidenkin karvanlaadussa on eroja, toisilla karvaa enempi ja karkempaa kuin toisilla, moni collienihminen käyttää, et voi tietää kuin kokeilemalla teillä. Saahan sen kyllä muutenkin harjattua, kun ostaa kunnon välineet, ettei revi ja kisko turkkia.
- ..älä osta?..
Mulla on kaksi collieta ja niillä erilaiset turkit. Kummalleekkaan ei furminator sopinut, vaan REPII turkkia. Kissalle hyvä:)
Sinuna en ostaisi ,vaan lainaa joltain ja kokeile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351343Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941285- 1571188
- 681011
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59868Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809