Furminator?!

Päivi : )

Aiemmin täällä palstalla oli collien omistajia, jotka puhuivat paljon Furminatorin puolesta, mutta tällä hetkellä tuntuu enemmän, että ihmisillä on negatiivisia ajatuksia tuosta harjasta tai että muut kammat/harjat/karstat ajavat saman asian. Mitä mieltä oikeasti olette, joilla on kyseinen kapistus, onko se sen arvoinen, mitä väitetään? Kohta alkaa olemaan karvoja lattialla ja matoilla, joten mietin, oisko Furminatorista apua karvatulvaan. Ja myös, onko se koiraystävällinen, niin ettei revi tms. Oma koiruli on niin arka karvoistaan, niinkuin kai colliet taitavat yleensä ollakin, ettei tykkää muutenkaan turkinhoidosta.

4

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopash

      ja toisilla karkeampi, toisilla myös karvaa valtavasti, toisilla vähemmän, toisilla herkempi iho kuin toisilla, jotkut omistajat harjaavat helläkätisesti, jne eli vain kokeilemalla tiedät sopiiko Furmis juuri teille. Kopioista en ole kuullut kenenkään puhuvan hyvää.

    • uroscollie

      älä missään nimessä edes kokeile sitä colliesi karvaan.. itselläni on furminator mutta kasvattaja kielsi sen käyttämisen collien turkkiin koska se vahingoittaa turkkia.. eli omistin sen jo aiemmin kissojeni vuoksi.. enpä ole käytellyt koska on coillien turkkiin sopivampiakin välineitä poistaa karvat.. :) itse tietty päätät.. mä en ole uskaltautunut edes kokeileen..

    • nohh

      kuten sanottu collikoidenkin karvanlaadussa on eroja, toisilla karvaa enempi ja karkempaa kuin toisilla, moni collienihminen käyttää, et voi tietää kuin kokeilemalla teillä. Saahan sen kyllä muutenkin harjattua, kun ostaa kunnon välineet, ettei revi ja kisko turkkia.

      • ..älä osta?..

        Mulla on kaksi collieta ja niillä erilaiset turkit. Kummalleekkaan ei furminator sopinut, vaan REPII turkkia. Kissalle hyvä:)
        Sinuna en ostaisi ,vaan lainaa joltain ja kokeile.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe