Furminator?!

Päivi : )

Aiemmin täällä palstalla oli collien omistajia, jotka puhuivat paljon Furminatorin puolesta, mutta tällä hetkellä tuntuu enemmän, että ihmisillä on negatiivisia ajatuksia tuosta harjasta tai että muut kammat/harjat/karstat ajavat saman asian. Mitä mieltä oikeasti olette, joilla on kyseinen kapistus, onko se sen arvoinen, mitä väitetään? Kohta alkaa olemaan karvoja lattialla ja matoilla, joten mietin, oisko Furminatorista apua karvatulvaan. Ja myös, onko se koiraystävällinen, niin ettei revi tms. Oma koiruli on niin arka karvoistaan, niinkuin kai colliet taitavat yleensä ollakin, ettei tykkää muutenkaan turkinhoidosta.

4

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopash

      ja toisilla karkeampi, toisilla myös karvaa valtavasti, toisilla vähemmän, toisilla herkempi iho kuin toisilla, jotkut omistajat harjaavat helläkätisesti, jne eli vain kokeilemalla tiedät sopiiko Furmis juuri teille. Kopioista en ole kuullut kenenkään puhuvan hyvää.

    • uroscollie

      älä missään nimessä edes kokeile sitä colliesi karvaan.. itselläni on furminator mutta kasvattaja kielsi sen käyttämisen collien turkkiin koska se vahingoittaa turkkia.. eli omistin sen jo aiemmin kissojeni vuoksi.. enpä ole käytellyt koska on coillien turkkiin sopivampiakin välineitä poistaa karvat.. :) itse tietty päätät.. mä en ole uskaltautunut edes kokeileen..

    • nohh

      kuten sanottu collikoidenkin karvanlaadussa on eroja, toisilla karvaa enempi ja karkempaa kuin toisilla, moni collienihminen käyttää, et voi tietää kuin kokeilemalla teillä. Saahan sen kyllä muutenkin harjattua, kun ostaa kunnon välineet, ettei revi ja kisko turkkia.

      • ..älä osta?..

        Mulla on kaksi collieta ja niillä erilaiset turkit. Kummalleekkaan ei furminator sopinut, vaan REPII turkkia. Kissalle hyvä:)
        Sinuna en ostaisi ,vaan lainaa joltain ja kokeile.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe