Heipsis! Pitkästä aikaa täällä pyörin, kun haluaisin kuulla mielipiteistä nimestä Heili. Pidän kovasti Hayley/Hailey nimestä ja miehenikin on Englannin kielinen, mutta en tiedä miten se käytännössä toimisi Suomessa. Sen vuoksi olenkin ajatellut Heili- nimeä, eli lausutaan ihan samanlailla kun englantilaisittain kirjoitettuna. Silti nimi on ja tuntuu eriltä, mitä Heili teissä herättää? Olisiko Hailey parempi sittenkin(sukunimi on ulkomaalainen). Veljen nimi on Daniel.
Samaa mietin Amy nimen kanssa, kumpi olisi suomessa parempi Amy vai Eimi!
Mielipiteitä kehiin kiitos!
Heili
4
3027
Vastaukset
- jenna.
Mun mielestä Heili on tosi kiva nimi sopii suomalaisellekkin paremmin:) On Suomessa annettu Heili nimi jo 61 tytölle. Ja hyvin sopii myös Danielin kanssa tuo nimi.
- Amy Hailey.
Heili on käsittääkseni virolaisperäinen nimi, tai ainakin pari virolaistuttua on sen nimen saanu... Itse laittaisin kyllä ihan jenkkiläisittäin, tosin suomalaisten voisi olla helpompi lausua tuo Hailey kuin Hayley, Hayleystä tulee helposti "Häyley", mutta Hailey todennäköisesti lausuttaisiin Hailey tai Heili. Ja Amy nimestä olen samaa mieltä eli mieluummin Amy, tai vaihtoehtoisesti ranskalais-jenkkiläinen muoto Aimee. Onhan suomessakin joitakin Y-loppuisia nimiä (Henry, Jenny) joten ei nyt luulisi olevan suomalaisille liian vaikeaa... Eimistä en pidä yhtään, sillä Eimi näyttää jostain syystä kirjoitettuna rumalta. Amy on suloinen nimi.
Jopa Heini tai Heidi menisi listallani Heilin ohi. Sorry. - Löysin suu...
Oma laulukin Heilille: http://lirama.net/song/230593
Sovitettuna sana tkuluvat :Löysin suu- ja sorkkatautisen!Hei Karjalasta heilin minä löysin... - Anonyymi
Monen lehmän nimi.varmaan että niitä on helppo kutsua navettaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232463Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531743Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111044Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2951022- 259972
- 146893
- 56854
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46735
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728